Autoklaw z drukarką to urządzenie, którego zadaniem jest sterylizacja przedmiotów, akcesoriów czy narzędzi, które następnie wykorzystywane są do zabiegów, w których następuje kontakt narzędzia z ciałem pacjenta. Wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko wystąpienia zakażenia autoklaw z drukarką jest niezbędny do zapewnienia zdrowia i bezpieczeństwa.
Autoklaw medyczny to sprzęt wewnątrz, którego wytwarzana jest wysoka temperatura oraz ciśnienie. Efektem tego jest powstanie pary wodnej, która odpowiada za sterylizację umieszczonych w autoklawie narzędzi.
Gdzie używa się autoklawów z drukarką?
Autoklawy wyposażone w drukarkę znajdują zastosowanie w:
- gabinetach podologicznych
- gabinetach kosmetycznych
- salonach tatuażu
- gabinetach lekarskich i stomatologicznych
Czy autoklaw musi mieć drukarkę?
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów autoklawów. Podstawowym kryterium podziału autoklawów jest dostępność sposobu zapisu czy archiwizacji danych o prowadzonych procesach sterylizacji.
Na tej podstawie można wyróżnić następujące rodzaje autoklawów:
- autoklaw bez drukarki
- autoklaw wyposażony w drukarkę
- autoklaw wyposażony w drukarkę oraz wejście USB.
Każdy autoklaw z drukarką, umożliwia wydruk dokumentów potwierdzających między innymi: jaki program do sterylizacji narzędzi zastosowano, datę wykonania procesu sterylizacji, warunki procesu (temperaturę oraz poziom ciśnienia). W przypadku, gdy autoklaw nie posiada funkcji wydruku ani możliwości archiwizacji danych na nośniku, konieczne jest prowadzenie ewidencji manualnej wykonywanych procesów. Z punktu widzenia użytkownika autoklawu ten sposób rejestracji warunków sterylizacji jest mało komfortowy. Z tego też względu przed zakupem autoklawu do sterylizacji narzędzi warto rozważyć wybór autoklawu z drukarką.
Zalety sterylizatora parowego z drukarką?
Autoklaw wyposażony w drukarkę to bardzo duże ułatwienie w codziennej pracy w gabinecie podologicznym. Zapewnia wyjątkowo szybki oraz wygody sposób dokumentowania warunków procesu sterylizacji. Uzyskany wydruk, należy w odpowiedni sposób umieścić w prowadzonej dokumentacji. Dla zachowania większej trwałości zaleca się wykonanie ksera wydruku, gdyż po upływie czasu zawartość wydruku może ulec zatarciu. Bardziej nowoczesne autoklawy oprócz drukarki posiadają również wejście USB, które umożliwia podpięcie nośnika danych. Do archiwizacji można zastosować dysk twardy, pendrive itp. Należy pamiętać, że przepisy nakładają obowiązek prowadzenia dokumentacji nawet do 10 lat.
Czym różnią się autoklawy między sobą?
Autoklawy mogą się różnić między sobą dodatkowymi funkcjami ale również pojemnością komory sterylizacyjnej. W ofercie naszego sklepu podologicznego dostępne są autoklawy medyczne o pojemnościach od 8 l do 18l. Na podstawie zdobytego doświadczenia wskażemy, który z autoklawów będzie najlepszy do gabinetu podologicznego.
Ze względu na wielkość, autoklawy z drukarką można podzielić na:
- małe – np. autoklawy 8l serii E, które to charakteryzują się wyjątkowo atrakcyjną ceną oraz stosunkowo niewielkimi rozmiarami. Bardzo łatwo jest je zainstalować, a w dodatku nie zajmują zbyt dużo miejsca. Mały autoklaw z powodzeniem można polecić do niewielkiego gabinetu podologicznego lub kosmetycznego, gdzie sterylizacji poddaje się niedużą ilość narzędzi podologicznych w ciągu dnia. Warto jednak pamiętać, że komora sterylizacyjna takiego autoklawu jest również nieduża i w konsekwencji może okazać się niewystarczająca (jeśli korzysta się z długich i szerokich narzędzi).
- średnie – to autoklawy o pojemności od 12l do 18l. W tym wypadku godnym polecenia produktem jest – autoklaw z drukarką Yeson serii E 18l. Wykorzystywanie autoklawów średniej wielkości w gabinetach podologicznych sprawia, że praca staje się bardziej wydajna oraz ekonomiczna. Komora w takim sterylizatorze jest na tyle duża, że zapewnia odpowiednią ilość miejsca nawet dla zróżnicowanych akcesoriów podologicznych. Dodatkową zaletą autoklawów średniej wielkości jest fakt, że od 2022 nie ma konieczności zgłaszania ich do Urzędu Dozoru Technicznego.
- duże – czyli takie, których komora sterylizacyjna przekracza 20 litrów pojemności. Autoklawy tej wielkości dedykowane są do dużych zakładów opieki zdrowotnej. Tego rodzaju placówki zwykle mają wyznaczone odpowiednie pomieszczenie przeznaczone do sterylizacji narzędzi. Sterylizator używany w dużych przychodniach lekarskich musi być bardzo wydajny, a także umożliwić sterylizację wsadów o różnej budowie i wielkości.
Rynek autoklawów oferuje sprzęt o bardzo zróżnicowanych pojemnościach. Decydując się na zakup sterylizatora parowego warto zwrócić uwagę na wielkość placówki, w której sprzęt będzie używany oraz na dzienną ilość wsadów. W przypadku gabinetów podologicznych czy kosmetycznych w zupełności wystarczają autoklawy średnie lub małe.