Cęgi jakie są i do czego służą?
Cęgi podologiczne to podstawowe narzędzie w każdym gabinecie zajmującym się profesjonalnie pielęgnacją stóp. Służą one do precyzyjnego wycinania lub skracania płytki paznokciowej. W profesjonalnych rękach cęgi stanowią duże ułatwienie dla pracującego specjalisty od stóp. Umożliwiają bezpieczne podcięcie płytki paznokciowej, nie powodując przy tym jej uszkodzeń. Prawidłowe obcinanie paznokci pozwala w znacznej mierze uchronić się przed problemem wrastających paznokci. Na rynku podologicznym dostępnych jest wiele rodzajów cęgów dostarczanych do sklepów podologicznych przez różnych producentów.
Jakie są rodzaje cęgów?
- cęgi czołowe – ich nazwa pochodzi od sposobu ustawienia ostrza. Ostrze w tych cęgach znajduje się w pozycji poprzecznej do ramion narzędzia, a ustawienie to nazywane jest czołowym. Ten rodzaj cęgów zaliczany jest do klasycznych i najczęściej stosowanych narzędzi podologicznych. Cęgi czołowe ze względu na swoje przeznaczenie oraz budowę powinny mieć podwójna sprężynę, która zabezpiecza przed przypadkowym zacięciem podczas pracy. Cęgi te doskonale sprawdzają się przy skracaniu twardej i grubej płytki paznokcia. Praca z zastosowaniem dobrej jakości cęgów czołowych nie wymaga od operatora dużej siły nacisku.
- cęgi boczne – ostrze w tych cęgach usytuowane jest pionowo w stosunku do ramion. Ten typ narzędzi podologicznych przeznaczony jest do skracania paznokci wzdłuż linii palców. Dobrej jakości, profesjonalne cęgi boczne powinny posiadać podwójną sprężynę, która nie ulega zacięciu podczas skracania paznokci, a praca z ich zastosowaniem nie wymaga dużej siły nacisku.
- cęgi do wrastających paznokci – przeznaczone do podcinania wrastającej płytki paznokciowej. Charakteryzują się one wąskim ostrzem, które zlokalizowane jest z boku narzędzia. Taka konstrukcja umożliwia skrócenie paznokcia bez powodowania dolegliwości bólowych u pacjenta.
Jak prawidłowo obcinać paznokcie z zastosowaniem cęgów?
Pierwszą podstawową zasadą podczas obcinania paznokci jest regularne wykonywanie tej czynności. Na podstawie badań wiadomo, że płytka paznokciowa wzrasta około 1-2 mm w ciągu miesiąca. Zbyt długa płytka paznokcia może powodować powstawanie urazów, onycholizy, krwiaków podpaznokciowych, wrastania a nawet jej zerwania. Długie paznokcie zdecydowanie bardziej predysponują do pojawienia się infekcji grzybicznych. Należy jednak pamiętać, że zbyt krótkie paznokcie u stóp mogą być również przyczyną wielu schorzeń.
Każdy podolog powinien zaopatrzyć się w cęgi przystosowane do problemów, z którymi mierzy się w codziennej pracy zawodowej. Dobre cęgi podologiczne charakteryzują się tym, nie drażnią płytki paznokciowej podczas obcinania, a praca nimi jest prosta i nie wymaga dużego nakładu siły. Profesjonalne cęgi można zakupić w sklepie podologicznym.
Przed obcięciem paznokcie powinno się zmiękczyć. W celu osiągnięcia zadowalającego zmiękczenia można zastosować kąpiel stóp w soli z Morza Martwego oferowanej przez firmę Batavan. Polecana sól oprócz działania zmiękczającego, działa również przeciwbakteryjne a także odświeżająco. Tak przygotowane stopy należy dokładnie osuszyć, a następnie przystąpić do obcinania paznokci.
Bardzo ważne jest aby paznokci nie obcinać zbyt krótko ponieważ może to stanowić pierwszy krok do rozwoju problemu jakim jest wrastanie paznokci. Istotne jest by paznokcie u stóp obcinać „na prosto” czyli zostawić je w lekko kwadratowym kształcie z wygładzonymi końcówkami. Obcinanie paznokci „na okrągło”, często powoduje ich nieprawidłowy wzrost, co zwykle prowadzi do wbijania się paznokci w krawędzie wału paznokciowego.
Po obcięciu następną czynnością jest wygładzenie paznokci. Do tego celu najlepiej zastosować jednorazowy pilnik papierowy, który nie spowoduje poszarpania płytki paznokcia.
Wybór odpowiednich cęgów do obcinania paznokci ma bardzo duże znacznie. Właściwie dobrane cęgi pozwalają na obcięcie paznokci przy zastosowaniu odpowiedniej techniki, dopasowanej do problemu.
Jak wybrać dobre cęgi?
- przed zakupem dobrze jest wziąć cęgi w rękę by sprawdzić czy ułożenie w dłoni jest właściwe, a praca z ich zastosowaniem będzie komfortowa.
- należy zwrócić uwagę na jakość wykonania ostrza oraz czy jest ono równe wzdłuż linii łączenia jak i w poprzek.
- zweryfikować jakość materiału użytego do produkcji cęgów i sprawdzić czy mogą być one sterylizowane w autoklawie, czy są odporne na działanie środków dezynfekujących.
Jakie to są wrastające paznokcie?
Wrastające paznokcie powodują wbijanie się krawędzi paznokcia w otaczające paznokieć boczne wały paznokciowe. Konsekwencją wrastania paznokci jest pojawienie się bólu, stanu zapalnego czy nawet ropnego.
Przyczyny wrastania paznokci w wał okołopaznokciowy:
- niewłaściwe obcinanie płytki paznokciowej
- zbyt ciasne obuwie, szczególnie noszenie obuwia z wąskimi czubkami
- urazy mechaniczne paznokci
- zbyt duża masa ciała
- uwarunkowania genetyczne
- wady postawy
- choroby metaboliczne – szczególnie cukrzyca
- grzybica paznokci