Podoexpert

Frezarka z pochłaniaczem? Jaką wybrać? Ranking? Opinie?

Zakup frezarki z pochłaniaczem to bardzo ważna decyzja. Na rynku jest wiele firmy produkujących sprzęt podologiczny. Z tego względu wybór nie należy do prostych. Trudno jednoznacznie wskazać lidera w produkcji frezarek podologicznych. Dużą popularnością na rynku cieszą się frezarki z pochłaniaczem pyłu firmy Ruck, Gerlach, Promed czy też Hadewe. Każdy z producentów ma do zaoferowania przynajmniej dwa lub trzy modele różniące się kształtem i ciężarem rączki, maksymalną ilością obrotów oraz głośnością pracy pochłaniacza. Oczywiście, nie ma ideałów ale wśród tak dużej różnorodności produktów każdy znajdzie coś dla siebie.

Decydując się na zakup profesjonalnej frezarki do gabinetu podologicznego trzeba liczyć się z kosztami rzędu od 4000 zł do nawet 12000 zł brutto. Tańsze frezarki, mają trochę mniej do zaoferowania ale to nie znaczy, że nie są godne polecenia.

Gwarancja producenta / importera to jedna z najważniejszych rzeczy, która powinna warunkować zakup sprzętu. Standardem jest 24-miesięczny okres gwarancji. Są jednak firmy, które udzielają tylko 12-miesięcznej ochrony na swój produkt. Należy o tym pamiętać i wystrzegać się takich producentów, gdyż naprawy pogwarancyjne w autoryzowanych serwisach mogą słono kosztować.

Kupując frezarkę do gabinetu, należy zwrócić uwagę na jakość usług świadczonych przez serwis (gwarancyjny i pogwarancyjny). Bardzo ważne jest, aby upewnić się ile mogą trwać czynności serwisowe. Pracując z gabinetami podologicznymi niejednokrotnie można usłyszeć, że serwis trwał około 2 miesięcy a frezarka i tak nie działa właściwie. Taka sytuacja w dzisiejszych czasach jest niedopuszczalna. Standardowo frezarka u producenta powinna znajdować się maksymalnie do 2 tygodni. Istotnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest również koszt serwisu. Ten również w zależności od marki oraz zakresu wykonywanych prac może być różny.

Kolejną rzeczą istotną przy wyborze frezarki jest kształt rączki, jej ciężar oraz sposób mocowania frezu. Otóż jedni producenci dysponują dość ciężkimi dużymi rączkami, inni dla odmiany mają je bardzo lekkie i małe. Kształt oraz sposób pochwytu mają również duże znaczenie. Jednemu operatorowi będzie odpowiadała rączka dołączana do frezarki przez firmę Ruck innemu dla odmiany ta od firmy Hadewe. Niektóre firmy jak np. Hadewe oferują opatentowany system mocowania frezu, gwarantujący bezpieczeństwo pracy nawet przy bardzo wysokich obrotach. Sugerują jednocześnie, że jego obsługa  jest wyjątkowo prosta i intuicyjna. Z tych powodów przed zakupem warto wybrać się do sprzedawcy celem weryfikacji produktu.

Ważną informacją mającą wpływ na wybór frezarki jest również zakres obrotów na minutę oferowanego sprzętu. W tańszych frezarkach będzie do dyspozycji zakres od 4 000 do  22 000 rpm. Droższe frezarki mogą zaoferować od 5000 do 40 000 rpm. Należy jednak pamiętać, że każdy podolog ma swój ulubiony sposób pracy i czasami 22 000 obrotów na minutę jest wystarczające.

Duży wpływ na wybór frezarki ma również głośność pracy pochłaniacza. Każda z wiodących firm chwali się że ich frezarka jest wyjątkowo cicha. Głośność pracy frezarki jest w dużej mierze uzależniona od siły ciągu. Minimalna akceptowalna siła ciągu to 230 litrów na minutę. Niektórzy producenci jednak wskazują, że ich frezarki są w stanie pochłaniać pył nawet w ilości 280 – 300 litrów na minutę. Niektóre firmy twierdzą  nawet, że ich frezarki “prawie nie słychać”. Oczywiście tutaj decydujące znaczenie ma słowo “prawie”. Każdą frezarkę z pochłaniaczem słychać podczas pracy, a głośność frezarki jest uzależniona od producenta oraz modelu frezarki. I tak tańsze w zakupie frezarki podologiczne będą głośniejsze, droższe będą pracowały ciszej. Jednak zakres emitowanego hałasu mieści się najczęściej pomiędzy 49 db / max 59 db.

Przed ostateczną decyzją o zakupie, należy sprawdzić również jakość węża łączącego rączkę z główną częścią frezarki. Ważne, by był on giętki i umożliwiał pracę w każdej pozycji. Komfort pracy poprawi również menu w języku polskim oraz dokładna przejrzysta instrukcja obsługi urządzenia.

Niniejszy wpis stanowi przegląd dostępnych modeli frezarek z pochłaniaczem, które na podstawie opinii współpracujących z naszą firmą gabinetów podologicznych są godne polecenia.

Frezarka Helius 22

  • Frezarka Hadewe Helius -22 – bardzo dobra niemiecka frezarka wyposażona w dwa silniki, w doskonałej cenie. Osiąga obroty w przedziale od 4 000 do 22 000 obrotów/min. Należy do grupy dość głośnych frezarek, emitujących hałas ok 59 db ale za to siła ssania rekompensuje niedogodności. Frezarka podologiczna Helius 22 objęta jest 24 miesięczną gwarancją producenta. Firma Hadewe gwaranuje również doskonałą obsługę pogwarancyjną, w niewygórowanych cenach. Frezarka jest produktem medycznym – objęta jest 8% stawką podatku VAT. Dostępna jest w naszym sklepie internetowym HADEWE HELIUS 22

 

  • Frezarka Hadewe Veloria MD – świetna frezarka niemieckiej produkcji wyposażona w dwFrezarka Hadewe Veloriaa bezszczotkowe silniki, gwarantujące wyjątkowo cichą pracę urządzenia. Rączka frezarki została wykonana termoplastycznego elastomeru co gwarantuje wyjątkowo wysoki komfort pracy. Frezarka dysponuje obrotami w przedziale od  6 000 do  40 000 obrotów/ minutę a dodatkowe wyciszenie powoduje zmniejszenie emisji hałasu do 49 db. Frezarka podologiczna Veloria jest nieco droższa w zakupie od frezarki Helius 22 ale wyższa cena wiąże się z wyższym komfortem pracy. Frezarkę można nabyć w naszym sklepie internetowym.

 

  • Frezarka PROMFrezarka Promed 4030 SX2ED 4030 SX2 to sprzęt dla mniej wymagających klientów. Frezarka z całej stawki jest zdecydowanie najtańsza. Co za tym idzie maksymalne obroty jakie osiąga to 30 000 obrotów/min. Jest również dość głośna, gdyż emituje hałas około 68 db. Gwarancja oferowana przez firmę Promed to 12 miesięcy od daty zakupu urządzenia. Frezarka podologiczna Promed dostępna jest w naszym sklepie internetowym: www.podoexpert.pl

!!UWAGA!!

Na podstawie zdobytego doświadczenia kategorycznie odradzamy zakup frezarek używanych. Niestety wiąże się to z dość dużym ryzykiem późniejszych napraw, które mogą być bardzo kosztowne. Należy zwrócić uwagę na fakt, że nikt nie sprzedaje sprzętu, który kupił i działa właściwie a satysfakcja z jego używania jest pełna. Często na portalach aukcyjnych pojawiają się frezarki do gabinetów podologicznych, o których niewiele wiadomo. Sprzedający nie jest w stanie potwierdzić, że wykonywał przeglądy okresowe, a sam sprzęt będzie działał przez dłuższy czas (czasami zdarza się, że ludzie naprawiają sprzęt wyłącznie pod sprzedaż). Aby ustrzec się problemów związanych z użytkowaniem frezarki, sprzęt należy zakupić nowy tylko ze sprawdzonego źródła, gdyż przy zakupie sprzętu używanego oszczędność może być jedynie pozorna lub chwilowa.

 

Powiązane wpisy