Podoexpert

Nadmierna potliwość stóp jak sobie z nią radzić?

Nadmierna potliwość stóp (Hyperhydrosis) to stan, w którym dochodzi do nadmiernej produkcji potu w obrębie stóp. Występowanie problemu może być związane z obecnością różnego rodzaju chorób. Można tu wymienić choroby endokrynologiczne (np. cukrzycę czy nadczynność tarczycy) ale również choroby układu nerwowego. W przypadku nadmiernej potliwości stóp obserwuje się również częste występowanie problemów grzybicy na stopach czy też chorób związanych z obecnością bakterii. Szacuje się, że nadmierna potliwość dotyczy 3% społeczeństwa. Pot produkowany jest przez specjalne gruczoły zwane potowymi. Ich ujście znajduje się bezpośrednio na powierzchni skóry lub w obrębie mieszków włosowych. Największa liczba gruczołów potowych występuje w obrębie stóp, a ich zwiększona aktywność obserwowana jest w trakcie wysiłku fizycznego lub podczas wysokiej temperatury.

Nadmierna potliwość stóp – przyczyny:

Wśród przyczyn występowania nadmiernej potliwości stóp upatruje się:

  • choroby endokrynologiczne jak cukrzyca czy nadczynność tarczycy
  • choroby układu nerwowego
  • zaburzenia hormonalne
  • stres
  • niewłaściwie dobrane obuwie
  • używanie sztucznych skarpet
  • nadmierna praca gruczołów potowych
  • przyjmowanie niektórych leków
  • nieprawidłowa dieta (przyjmowanie ostrych posiłków)
  • brak prawidłowej higieny stóp

Czy nadmierna potliwość stóp wymaga leczenia?

Na skutek występowania nadmiernej potliwości stóp skóra staje się cienka oraz może przyjmować kolor żółto – szary. Bardzo często temu zjawisku towarzyszy nieprzyjemny zapach. Nadmierne pocenie predysponuje również do wzrostu, ryzyka wystąpienia na stopach infekcji bakteryjnej czy wirusowej. Konsekwencją tego może być pojawienie się innych problemów ze stopami np. wystąpienie brodawek wirusowych czy też grzybic paznokci. Nadmierne pocenie stóp to wyjątkowo wstydliwy problem. Zaobserwowano, że pacjenci skarżący się na problem nadmiernej potliwości mają również obniżoną samoocenę i dodatkowo unikają kontaktów towarzyskich.

Leczenie nadmiernej potliwości stóp?

Podolog to specjalista, który może być pomocny w leczeniu problemu nadmiernej potliwości stóp. Specjalista, posiadając odpowiednią wiedzę jest w stanie dobrać odpowiedni sposób terapii oraz udzielić wskazówek dotyczących właściwej pielęgnacji stóp. Na podstawie zebranego wywiadu profesjonalny podolog może określić przyczyny problemu oraz wskazać ich rozwiązanie. Warto pamiętać, że nadmierna potliwość stóp może mieć wieloczynnikowe podłoże, które czasami ciężko jest jednoznacznie zidentyfikować.

Terapia nadpotliwości stóp, powinna rozpocząć się od zaaplikowania odpowiednich preparatów bezpośrednio na skórę. W tym miejscu należy wspomnieć o preparatach dedykowanych do skutecznej terapii omawianego problemu: Belensa dezodorant do stóp na nadpotliwość czy Belensa spray na nadpotliwość 125 ml. W wypadku, gdy jest taka konieczność wskazane jest wykonanie niektórych specjalistycznych zabiegów podologicznych. Jonoforeza to zabieg, który charakteryzuje się dużą skutecznością w nadmiernej potliwości stóp. Zabieg wykonywany jest w celu zmniejszenia aktywności gruczołów potowych. Efektem stosowania jonoforezy jest czasowe porażenie kanałów jonowych, a w konsekwencji redukcja wydzielania potu. Warto pamiętać, że jonoforeza w przypadku nadmiernej potliwości odnosi skutek dopiero po serii wykonanych zabiegów. Specjaliści uważają, że efekt terapeutyczny może utrzymywać się nawet przez okres 2 lat.

Skuteczna walka z nadmierną potliwością stóp w gabinecie podologicznym?

Terapia nadpotliwości stóp w gabiniecie potologicznym to nie tylko zabiegi ale również edukacja pacjenta. Odpowiednio przeszkolony pacjent w dużym stopniu może samodzielnie, w zaciszu domowym mierzyć się z tym problemem. Właściwa pielęgnacja i codzienne mycie stóp z zastosowaniem profesjonalnych preparatów może prowadzić do redukcji wydzielania potu. Bardzo często podolodzy w swoich gabinetach posiadają sprawdzone preparaty do walki z nadmierną potliwością stóp, które pacjent może zakupić w celu przedłużenia uzyskanego efektu. Do takich preparatów należy:

  • Belensa spray na nadpotliwość – produkt o bardzo prostym składzie i wysokiej skuteczności. Szybko i efektownie redukuje potliwość stóp oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia na stopach infekcji grzybiczych. Dodatkowo zmniejsza możliwość wystąpienia nieprzyjemnego zapachu.
  • Belensa dezodorant do stóp w kremie – to preparat w formie kremu z funkcją antyperspirantu. Po zaaplikowaniu na skórę pozostawia uczucie świeżości i miękkości. Kontroluje problem nadmiernej potliwości oraz neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Szczególnie polecany gdy nadpotliwość jest przyczyną pojawienia się innych problemów na stopach.

W skutecznej walce z nadmierną potliwością stóp duże znaczenie ma również używanie skarpet wykonanych z naturalnych materiałów o właściwościach oddychających. Należy pamiętać, także o unikaniu noszenia nieprzewiewnego obuwia czy też butów, które uległy zawilgoceniu.

Powiązane wpisy