Przejdź do treści
Ulubione 0
Koszyk 0
Home

Pył w gabinecie podologicznym – postępowanie?

Pył w gabinecie podologicznym stanowi bardzo duży problem zarówno dla samego podologa jak i dla pacjenta. Skutecznym rozwiązaniem problemu pyłu w gabinecie podologicznym jest zakup odpowiedniej frezarki podologicznej. Ze względu na fakt, że pył powstający podczas pracy frezarką jest niewidoczny dla ludzkiego oka wielu specjalistów od stóp uważa, że nie stanowi on problemu. Tymczasem w trakcie pracy w gabinecie podologicznym, powstawać może go bardzo dużo. Dodatkowo do gabinetów podologicznych często przychodzą pacjenci z problemem grzybicy na stopach, co również potęguje niebezpieczeństwo związane z aspirowaniem do dróg oddechowych różnych drobnoustrojów chorobotwórczych.

Pył w gabinecie podologicznym - co się z nim dzieje?

W specjalistycznych gabinetach podologicznych można spotkać dwa rodzaje urządzeń przeznaczonych do frezowania. Jedne z nich pracują „na sucho" drugie „na mokro". Ocenia się, że praca przy pomocy frezarki z pochłaniaczem (czyli na sucho) zapewnia pochłanianie pyłu na poziomie 85-95%. W przypadku pracy "na mokro" sytuacja nie wygląda już tak dobrze. Pył mikrobiologiczny powstały w trakcie pracy raczej słabo wiąże się płynem używanym we frezarkach z tak zwanym płaszczem wodnym. Należy jednak pamiętać, że praca urządzeniem ze sprayem wodnym ma również zalety - chłodzenie miejsca zabiegowego. W trakcie pracy podolog powinien zwracać dużą uwagę aby nie doprowadzić do nadmiernego nagrzania miejsca, w którym wykonywany jest zabieg. W przypadku zbyt intensywnej pracy mogą pojawić się dolegliwości bólowe, które spowodują znaczny dyskomfort podczas zabiegu.

Z jakiego powodu praca na sucho jest lepsza?

Największe znaczenie ma tutaj efektywność pochłaniania pyłu w trakcie pracy. Praca frezarką z płaszczem wodnym wiąże się z pewnymi niedogodnościami:
  • powstały w trakcie pracy pył nie wiąże się skutecznie z cząsteczkami wody, co powoduje jego rozprzestrzenianie się wokół stanowiska pracy,
  • mokry pył może przyczepiać się zarówno do skóry jak i do włosów czy nawet do ubrań,
  • w trakcie pracy, podczas dozowania płynu może powstawać mgła utrudniająca widoczność w polu zabiegowym
  • wszechobecność w powietrzu bakterii, wirusów czy grzybów pochodzących ze zmian na stopach pacjentów.

Pył w gabinecie podologicznym - co daje pochłaniacz pyłu we frezarce podologicznej?

Pył powstający w trakcie zabiegów na stopach to problem w każdym gabinecie podologicznym. Z pomocą specjalistom od stóp przyszły firmy, które w swoich ofertach mają dużo modeli profesjonalnych frezarek podologicznych, które mają pochłaniacz pyłu wbudowany w jednostkę główną urządzenia. Rękojeść dobrej frezarki do pedicure posiada mechanizm ssący, który skutecznie pochłania pył i odprowadza go do worka wykonanego ze specjalnej włókniny. Worek do frezarki podologicznej powinien skutecznie zatrzymywać, zarówno duże jak i małe cząsteczki pyłu. Badania wykazują, że dobrej jakości filtry, gwarantują skuteczność pochłaniania zanieczyszczeń na poziomie nawet 99%.

Jaka frezarka podologiczna skutecznie pochłonie pył w gabinecie podologicznym?

Najlepsza frezarka to taka, która jest zdolna pochłonąć możliwie największą ilość powstałego pyłu w najkrótszym czasie. Zdecydowana większość dostępnych na rynku frezarek została wyposażona w nowoczesne rozwiązania, które w zasadzie gwarantują bezpieczną pracę w gabinecie podologicznym.

Co oznaczają poszczególne parametry we frezarkach podologicznych?

  • moc frezarki - podawana w watach (W). Charakteryzuje ona siłę frezarki ale nie daje informacji o ilości pochłanianego pyłu z otoczenia.
  • objętościowy współczynnik przepływu powietrza w jednostce czasu określany w litrach na minutę (L/min). Obrazuje on wielkość przepływu z pyłem i odpowiada rzeczywistej wartości zasysania pyłu przez frezarkę z pochłaniaczem. Uważa się, że im większa liczba podana jest w przypadku tego parametru tym urządzenie pochłania więcej pyłu. Parametr ten zdecydowanie najlepiej opisuje charakterystykę pracy pochłaniacza pyłu jednakże bardzo często liczni producenci w opisach frezarek podają nieprecyzyjne dane.

Nowoczesne technologie stosowane we frezarkach podologicznych?

Frezarki do gabinetów podologicznych wytwarzane przez uznanych producentów oferują najnowsze dostępne na rynku technologie. Nowoczesne urządzenia posiadają zwykle w dwa silniki bezszczotkowe gwarantujące długą i bezawaryjną pracę. Wszystkie te cechy spełnia frezarka podologiczna Berchtold podo Q40, która jest jedną z najczęściej polecanych frezarek przez niemieckich podologów. Frezarka z pochłaniaczem pyłu Berchtold Podo Q40 to urządzenie spełniające najwyższe światowe standardy. Sprzedawane jest na całym świecie. Jej jakość chwalona jest nawet przez specjalistów z Australii. Można nawet stwierdzić, że przy frezarce Podo Q40 pył w gabinecie podologicznym nie ma szans. Urządzenie wyposażone jest w bezszczotkową turbinę ssącą, której realny przepływ powietrza wynosi 190 l/min. Bezszczotkowy silnik zastosowano również w głowicy, która charakteryzuje się wyjątkowo niską masą - niecałe 100g. Rączka została wykonana z wysokiej jakości aluminium. Dodatkowo posiada włącznik umożlwiający szybkie uruchomienie oraz wyłączenie urządzenia. Pod względem wagi - frezarka Berchtold PodoQ40 uważana jest za najlżejszą w gamie. Waga jednostki centralnej to tylko 2300 g. Frezarka w trakcie pracy wydaje bardzo słabo słyszalny dźwięk dzięki czemu prowadzenie rozmów w trakcie zabiegu podologicznego nie stanowi najmniejszego problemu. Wszystkie te cechy sprawiają, że frezarka doskonale sprawdza się w mobilnej podologii.
''
Podoexpert

Bestsellery