Sprzęt podologiczny

Produkty marki Enbio

Enbio to szwajcarski producent małych sterylizatorów parowych (zwanych również autoklawami medycznymi). Firma jest częścią grupy kapitałowej, której roczne obroty przekraczają 200 mln euro. Autoklawy Enbio powstały na bazie 30-letniego doświadczenia w biotechnologii oraz hydroponice przemysłowej. Medyczne autoklawy Enbio sprzedane są na całym świecie.

Mały autoklaw parowy Enbio?

W ofercie firmy Enbio znajdują się dwa małe sterylizatory parowe: Enbio S oraz Enbio Pro.

Obydwa urządzenia przeznaczone są do sterylizacji narzędzi podologicznych przy pomocy pary wodnej. Każdy sprzęt wyposażony jest w hermetycznie zamykaną ogrzewaną komorę. Profesjonalne narzędzia przeznaczone do sterylizacji umieszcza się wewnątrz komory na specjalnej perforowanej tacy.

W celu rozpoczęcia procesu sterylizacji narzędzi w autoklawie Enbio użytkownik musi uruchomić urządzenie, a następnie wybrać odpowiedni program sterylizacji. Wyboru programu użytkownik dokonuje za pomocą ekranu dotykowego.

Proces sterylizacji w autoklawie medycznym klasy B rozpoczyna się po fazie próżni wstępnej. Po tym etapie specjalnie zaprojektowana wytwornica pary wytwarza parę, która dostaje się do komory. Para przekazuje swoją energię na sterylizowane narzędzia. W trakcie całego procesu w urządzeniu utrzymywana jest odpowiednia temperatura (zależna od wybranego cyklu sterylizacji).

Kolejnym etapem pracy autoklawu Enbio jest suszenie wysterylizowanych narzędzi. Po zakończeniu całego procesu autoklaw wyświetla użytkownikowi informację podsumowująca przebieg sterylizacji oraz jego wynik.

Autoklaw Enbio co można sterylizować?

Obydwa autoklawy Enbio przeznaczone są do sterylizacji wsadów, które można sterylizować parą wodną. W związku z powyższym w urządzeniach Enbio S oraz Enbio Pro producent dopuszcza sterylizację:

 • wsadów litych
 • wsadów porowatych
 • prostych przedmiotów wgłębionych,
 • przedmiotów z wąskim prześwitem

Należy mieć na uwadze, że firma Enbio w swoim urządzeniu oferuje specjalny proces 134°C FAST, który przeznaczony jest do sterylizacji litych, nieporowatych i prostych narzędzi (cążki, rączki, kopytka) wyłącznie nieopakowanych.

Czego nie można sterylizować w autoklawie Enbio?

Zarówno autoklaw Enbio S, jak i autoklaw Enbio Pro nie nadają się do sterylizacji płynów, produktów farmaceutycznych czy odpadów biomedycznych. Podjęcie próby sterylizacji wyżej wymienionych artykułów może spowodować uszkodzenie sprzętu, a także sprowadzić zagrożenie bezpieczeństwa dla użytkownika sprzętu.

Enbio autoklaw parowy modele?

 • Enbio S – mały sterylizator (500g) dający możliwość sterylizacji narzędzi przy użyciu jednego z trzech programów:
  • 134 °C (klasa B procesu sterylizacji) – przeznaczony do wsadów litych, małych przedmiotów porowatych, małych wsadów itp. Czas trwania sterylizacji to 4 minuty, suszenie trwa około 3 minuty. Maksymalna masa wsadu do komory w tym wypadku to 500g. Próżnia wytwarzana jest 3 razy. W trakcie całego procesu urządzenie zużywa 115 ml wody.
  • 121 °C (klasa B procesu sterylizacji) – program dedykowany do tego samego rodzaju wsadu co powyższy. Ze względu na zastosowanie niższej temperatury sterylizacja trwa dłużej – 15 minut. Proces suszenia zajmuje około 5 minut. Maksymalna masa wsadu do komory to 500g. Próżnia wytwarzana jest 3 razy. Urządzenie w trakcie sterylizacji zużywa około 110 ml wody.
  • 134 °C FAST (klasa S procesu sterylizacji) – rodzaj programu przeznaczony do sterylizacji wsadów litych, nieporowatych, prostych instrumentów i narzędzi wyłącznie nieopakowanych. Czas trwania procesu to 3,5 minuty. W tym programie urządzenie nie suszy wysterylizowanych narzędzi, a próżnia wytwarzana jest tylko raz. Podczas trwania procesu urządzenie zużywa około 105 ml wody.
 • Enbio Pro – autoklaw o większej pojemności (800g), który umożliwia sterylizację narzędzi przy zastosowaniu jednego z czterech programów:
  • 134 °C (klasa B procesu sterylizacji) – przeznaczony do wsadów litych, małych przedmiotów porowatych, małych wsadów itp. Czas trwania sterylizacji to 4 minuty, suszenie trwa około 4 minuty. Maksymalna masa wsadu do komory w tym wypadku to 800g. Próżnia wytwarzana jest 3 razy. W trakcie całego procesu urządzenie zużywa 190 ml wody.
  • 121 °C (klasa B procesu sterylizacji) – program dedykowany do tego samego rodzaju wsadu co powyższy. Ze względu na zastosowanie niższej temperatury sterylizacja trwa 15 minut. Proces suszenia zajmuje około 5 minut. Maksymalna masa wsadu do komory to 800g. Próżnia wytwarzana jest 3 razy. Urządzenie w trakcie sterylizacji zużywa około 180 ml wody.
  • 134 °C FAST (klasa S procesu sterylizacji) – rodzaj programu przeznaczony do sterylizacji wsadów litych, nieporowatych, prostych instrumentów i narzędzi wyłącznie nieopakowanych. Czas trwania procesu to 3,5 minuty. W tym programie urządzenie nie suszy wysterylizowanych narzędzi, a próżnia wytwarzana jest tylko raz. Podczas trwania procesu urządzenie zużywa około 140 ml wody.
  • 134 °C PRION (klasa B procesu sterylizacji) – nadaje się do sterylizacji wsadów litych, małych przedmiotów porowatych, małych wsadów porowatych. Przedmioty mogą być zarówno nieopakowane, jak i opakowane. W wypadku tego programu sterylizacja trwa 18 minut, a suszenie 5 minut. Maksymalna masa wsadu do komory to 800g. Urządzenie wytwarza 3 krotnie próżnię. Podczas całego cyklu autoklaw zużywa około 230 ml wody.

Enbio do swoich urządzeń oferuje również liczne akcesoria, które mają za zadanie ułatwiać i przyspieszać codzienną pracę w gabinecie podologicznym.