Podoexpert

Nadpotliwość.

NADPOTLIWOŚĆ STÓP W GABINECIE PODOLOGICZNYM

Co to jest nadpotliwość?

Nadpotliwość stóp to problem, który wynika z nadmiernej pracy gruczołów potowych. W obrębie stóp jest aż 600 na 1 cm3. W pewnym momencie intensywne wydzielanie potu przez gruczoły ekrynowe staje się uciążliwe i może stanowić przyczynę skrępowania. Specjaliści uważają, że osoby zmagające się z nadmierną potliwością stóp mają znacznie obniżony standard życia. Nadpotliwość stóp często wiąże się z nieprzyjemnym zapachem, a to z kolei stanowi problem dla otoczenia.

Wzmożone pocenie się może być reakcją obronną organizmu na nadmierne przegrzanie. Za taką sytuację odpowiada proces termoregulacji. Może być również związane z różnymi sytuacjami stresowymi.

Normalna potliwość nie stanowi problemu. Niepokojące może być natomiast nadmierne wydzielanie potu przez organizm. Sam pot nie powoduje powstawania nieprzyjemnego zapachu. Przyczyniają się do tego bakterie bytujące fizjologicznie na skórze, które są odpowiedzialne za jego rozkład. Warunki panujące w użytkowanym obuwiu niestety sprzyjają namnażaniu się bakterii. Duża część osób chcąc ukryć problem nadpotliwości, nosi kryte obuwie. To z kolei powoduje, że skóra pozbawiona jest dostępu do świeżego powietrza i w efekcie dochodzi do nasilenia się dolegliwości. Udowodniono, że osoby z nadpotliwością stóp są znacznie bardziej narażone na rozwój infekcji grzybiczych, bakteryjnych czy też wirusowych. Duża część pacjentów z problemem nadpotliwości skarży się również na często pojawiające się otarcia naskórka, odparzenia, stany zapalne, a nawet na występowanie problemu pękających pięt.

Jakie są objawy nadpotliwości stóp?

Nadpotliwość stóp w dużej mierze związana jest z nadmiarem wilgoci w obuwiu. Niektórym, wydaje się, że wilgotne skarpetki i buty oraz wydobywający się z nich nieprzyjemny zapach to norma. Istotne jednak aby nie lekceważyć innych objawów jak na przykład dokuczliwy chłód na stopach pojawiający się w upalne dni czy problem śliskich stóp, który uniemożliwia noszenie klapek. Wiele osób zgłaszających problem nadpotliwości stóp narzeka na nasilenie objawów w trakcie chodzenia boso, podczas gdy problem ten znika w momencie założenia skarpetek.

Przyczyny nadmiernej potliwości stóp?

  • nieodpowiednia higiena stóp
  • niewycieranie przestrzeni pomiędzy palcami
  • intensywny wysiłek fizyczny
  • sztuczne skarpetki
  • nieprzewiewne obuwie (syntetyczne)
  • otyłość
  • zła dieta (tłuszcze, ostre przyprawy czy alkohol)
  • zmiany hormonalne
  • okres dojrzewania
  • zaburzenia emocjonalne
  • nadmierny stres
  • choroby metaboliczne

Leczenie nadpotliwości w gabinecie podologicznym.

Biorąc pod uwagę aspekty zdrowotne i higieniczne nadpotliowść stóp wymaga leczenia. Najważniejsze, by zacząć od ustalenia przyczyny nadmiernej potliwości. Kolejnym etapem powinno być zredukowanie stresu oraz zrzucenie zbędnych kilogramów, jak również poprawa nawyków żywieniowych. Duże znaczenie ma tutaj również noszenie skarpetek wykonanych z naturalnych materiałów oraz przewiewnego obuwia.

Warto pamiętać, że terapia nadpotliwości polega na leczeniu objawowym. Stąd też sposobem na nadmierną potliwość dłoni, jak i stóp są zabiegi z zastosowaniem jonoforezy.

Co to jest jonforeza?

Jonoforeza to zabieg elektroterapii wykorzystujący prąd stały o niskim natężeniu. Stanowi on jeden ze sposobów leczenia nadmiernej potliwości. Stosowanie jonoforezy ma na celu wprowadzenie w głąb skóry elektrolitów, które na skutek działania prądu rozpadają się na jony i łatwo przenikają w głąb tkanek. Skóra poddawana zabiegowi elektroterapii staje się bardziej ukrwiona i odżywiona.

Sposoby na nadmierną potliwość stóp? Jonoforeza.

Wykonanie zabiegu jonoforezy z wykorzystaniem odpowiedniego urządzenia medyczengo ma na celu “porażenie” gruczołów potowych. Precyzując, proces jonoforezy zmniejsza aktywność gruczołów potowych przy pomocy przyłożongo prądu stałego. Na skutek przepływu prądu, a wraz z nim jonów dochodzi do rozrywania kanałów jonowych, co w konsekwencji zaburza działanie gruczołów. Doprowadza to do zmniejszenia resorpcji wody i w efekcie wydzielanie potu zmniejsza się.

Terapia nadpotliwości z wykorzystaniem jonoforezy polega na przeprowadzeniu serii 10 do 15 zabiegów różną częstotliwością. Niektórzy producenci urządzeń (np. Idromed 5 PS) przeznaczonych do leczenia nadmiernej potliwości dłoni, jak i stóp sugerują, że zabiegi (na początku terapii) powinny być wykonywane codziennie. Po zaobserwowaniu efektów częstotliwość zabiegów należy zredukować.

Procedura zabiegowa jest bardzo prosta i nie wymaga żadnego przygotowania ze strony pacjenta.

Jak wygląda medyczny zabieg jonoforezy na stopy?

  • Zabieg trwa około 15 – 20 minut.
  • Stopy pacjenta umieszczane są w specjalnych kuwetach wypełnionych wodą, przez które przepływa prąd galwaniczny.
  • Podolog kontroluje natężenie prądu w oparciu o odczucia pacjenta.
  • Pacjent w trakcie zabiegu powinien odczuwać delikatne mrowienie bądź uczucie swędzenia.
  • W czasie trwania zabiegu i bezpośrednio po nim może być widoczny czerwony odczyn na skórze, który ustępuje po paru mintach.
  • Z każdym kolejnym zabiegiem odczucia pacjenta powinny być słabsze.
  • Najlepsze efekty uzyskuje się po przeprowadzeniu serii 10-15 zabiegów.

Po wykonanym zabiegu jonoforezy podolog powinien zalecić stosowanie preparatów nawilżających skórę stóp (po zabiegach skóra może się przesuszać), które można zakupić w profesjonalnym sklepie podologicznym. W tym wypadku doskonale sprawdzają się pianki o działaniu przeciwbakteryjnym oraz nawilżającym jak na przykład Podoflex Krem do stóp w piance z mikrosrebrem i jaskółczym zielem 125 ml.

Warto również pamiętać, że jako profilaktykę pacjent może stosować np. Antybakteryjny spray stóp 150 ml od firmy Batavan.

Terapię nadpotliwości stóp doskonale wspierają również granulki do butów oferowane przez firmę Batavan oraz filtry do obuwia, tego samego producenta. Mają one za zadanie pochłaniać wilgoć oraz działać antyseptycznie.

Nadpotliwość stóp ma podłoże indywidualne. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby pacjent dążył do likwidacji jej przyczyn. Usunięcie przyczyn nadmiernej potliwości oraz stosowanie jonoforezy daje bardzo dobre efekty terapeutyczne.

Przeciwskazania do wykonania zabiegu jonoforezy na stopy:

  • rozrusznik serca
  • metalowe implanty
  • ciąża
  • karmienie piersią
  • stany nowotowrowe i ponowotworowe
  • infekcje miejscowe i ogólne
  • owrzodzenia
  • zakrzepowe zapalenie żył

Medyczny zabieg jonoforezy a brodawki wirusowe zwane potocznie kurzajkami.

Zabieg jonoforezy jest bardzo pomocny przy terapii brodawek wirusowych wywołanych przez wirus HPV. Brodawki wirusowe, które często nazywane są kurzajkami mogą występować zarówno na dłoniach jak i na stopach. Wirus brodawczaka ludzkiego doskonale namnaża się w środowisku wilgotnym. Stąd też wyeliminowanie nadpotliwości za pomocą jednego ze sposobów leczenia – jonoforezy, prowadzi do zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania i rozrastania się kurzajek. Jonoforeza stanowi więc bardzo dobre uzupełnienie w terapii brodawek w gabiniecie podologicznym.

Powiązane wpisy