Frezarka podologiczna czyli inaczej frezarka z pochłaniaczem stanowi standardowe wyposażenie profesjonalnego gabinetu podologicznego. Jest ona wykorzystywana do codziennej pracy. Awaria frezarki z pochłaniaczem w zasadzie uniemożliwia przyjmowanie pacjentów, a to może nieść za sobą konsekwencje w postaci konieczności odwołania wizyt osób z problemami na stopach.
Niewłaściwie działająca frezarka z pochłaniaczem? Awaria frezarki? Przyczyny?
Bardzo często zdarza się, że efektywność pochłaniania pyłu przez urządzenie ulega zmniejszeniu. Zwykle frezarka słabo pochłania pył z powodu braku regularnej wymiany worków na pył, bądź zbyt rzadkiej wymiany filtrów. Warto pamiętać, że wraz ze wzrostem zapełnienia worka wydajność sprzętu może ulegać zmniejszeniu. Zaniechanie wymiany zapełnionego worka może spowodować zapchanie układu, a w konsekwencji doprowadzić do poważnej awarii urządzenia.
Duże znacznie dla prawidłowego funkcjonowania frezarki ma również regularne czyszczenie rękojeści. Niektóre frezarki dają możliwość kompletnego, samodzielnego rozłożenia oraz dokładnego wyczyszczenia rączki (np. frezarka z pochłaniaczem Berchtold PodoQ 40), co znacząco przedłuża jej prawidłowe funkcjonowanie. Nieodpowiednia, a przede wszystkim zbyt rzadka konserwacja rękojeści może skutkować całkowitym zapchaniem końcówki roboczej. Podstawowym objawem świadczącym o zatkaniu, jest szybkie nagrzewanie się mikrosilnika. W trakcie pracy frezarki przepływające powietrze ma za zadanie chłodzić mikrosilnik urządzenia. Brak efektywnego przepływu powietrza skutkuje szybkim nagrzewaniem rączki frezarki.
Wymiana worka oraz dokładne przeczyszczenie rączki powinno rozwiązać problem słabego pochłaniania pyłu. Może się jednak zdarzyć sytuacja, że frezarka będzie dalej słabo wciągać pył. Wtedy to, należy się zastanowić nad koniecznością wysłania urządzenia do profesjonalnego serwisu, gdzie specjalista postara się rozwiązać problem.
Czy słabej jakości frezy mogą spowodować awarię frezarki z pochłaniaczem?
Frezarka podologiczna to dość drogie urządzenie. W razie wystąpienia poważnej awarii naprawy mogą być również bardzo kosztowne. Nasi serwisanci bardzo często słyszą pytanie: czy awaria frezarki może być spowodowana słabej jakości frezami? Odpowiedź brzmi: tak. Tanie, słabej jakości frezy nie spełniają podstawowych standardów. Często zdarzają się frezy, których średnica trzpienia nie jest standaryzowana. Zdarza się, że taki frez mieści się do uchwytu i nawet pracuje. Konsekwencją zastosowania słabej jakości frezu będzie jego szybsze zużycie oraz pojawienie się drgań podczas. Zbyt wąski frez, który jest słabej jakości, może także powodować nieprawidłową pracę urządzenia oraz dodatkowo spowodować uszkodzenie zacisku.
Uszkodzone lub zużyte frezy mogą spowodować problem z funkcjonowaniem urządzenia. Brak właściwego wyważenia może w niedługim czasie prowadzić do uszkodzenia łożysk w rączce. Zazwyczaj problem ten objawia się głośną pracą silnika frezarki oraz drganiami, które przenoszą się z łożysk na obudowę rękojeści.
Frezy z wygiętym trzonkiem nie powinny być w ogóle stosowane. Wygięcie trzpienia pojawia się zazwyczaj na skutek upadku rączki z włożonym frezem na twardą powierzchnię. Wykrzywiony frez powinien być natychmiast zutylizowany. Podczas upadku oprócz frezu uszkodzeniu może ulec również sama rękojeść. W takim wypadku często dochodzi do przesunięcia czy też odkształcenia łożysk odpowiadających za utrzymanie oraz prawidłową pracę frezu. Objawia się to w postaci głośniejszej pracy, pojawiających się drgań bądź też nietrzymania frezu. Jeśli po upadku rączki, któryś z wymienionych problemów wystąpi, rączkę niezwłocznie należy przesłać do serwisu.
Jak prawidłowo używać frezarkę z pochłaniaczem, aby uniknąć awarii?
Specjalista od stóp — podolog każdorazowo używając frezarkę, powinien pamiętać o odpowiednim osadzeniu frezu w uchwycie. Warto mieć na uwadze, że frez powinien być włożony możliwie głęboko. Tylko odpowiednie zamocowanie frezu, daje gwarancję bezpiecznej pracy. Pracując z zastosowaniem frezów, należy pamiętać o dostosowaniu prędkości obrotowej frezu do zaleceń wydanych przez producenta. Duże znaczenie dla funkcjonowania urządzenia ma również siła nacisku na opracowywaną powierzchnię. Powinna być ona dostosowana do danego problemu oraz możliwości oferowanych przez frez. Zastosowanie nadmiernej siły nie przyspieszy zabiegu, ale może spowodować, że wystąpi awaria frezarki.
Niektórzy producenci frezarek nie zalecają włączania urządzenia bez włożonego frezu. Nieprzestrzeganie tego ograniczenia może wiązać się z uszkodzeniem mikrosilnika w rączce. Lepsze i nowsze urządzenia nie posiadają takich ograniczeń.
Regularna wymiana worków we frezarce na nowe to podstawa jej prawidłowego funkcjonowania. Zdarzają się przypadki, że niektórzy użytkownicy nie wymieniają worków na nowe. Uważają, że wytrzepany worek będzie również spełniał swoje funkcje. Nic bardziej mylnego. Producenci frezarek z pochłaniaczem zabraniają stosowanie kolejny raz tych samych worków ze względu na zapchanie porów i brak możliwości swobodnego przepływu powietrza. Ponowne stosowanie worków może prowadzić do poważnej awarii urządzenia.