Przejdź do treści
Ulubione 0
Koszyk 0
Home

Czerniak paznokcia.

Czerniak paznokcia występuje stosunkowo rzadko. Stanowi on około 1-2% wszystkich czerniaków. Szczególnie narażona na występowanie tego nowotworu jest rasa kaukaska. W znaczącej większości czerniak paznokcia u nóg oraz u rąk rozpoznawany jest w wysokim stopniu zaawansowania. To z kolei sprawia, że rokowanie po rozpoznaniu tej choroby jest niepomyślne. Należy jednak zwrócić uwagę, że w 85% przypadków początkowe rozpoznanie jest błędne.

Objawy czerniaka na paznokciach. Jak wygląda czerniak pod paznokciem?

Wiele osób zadaje sobie pytanie jak wygląda czerniak paznokcia (rak podpaznokciowy)? Na początku czerniak paznokcia rozwija się bardzo niewinnie. Właśnie z tego względu jej objawy są bagatelizowane przez pacjentów, a sam czerniak paznokcia diagnozowany jest bardzo późno. Jednym z pierwszych objawów czerniaka paznokcia jest pojawienie się ciemnej smugi (zmiany barwnikowe paznokci), która umiejscowiona jest wzdłużnie pod płytką paznokciową. Wspomniana smuga może, przybierać barwę brązową, czarną lub granatową. W przypadku nowotworu pojawiającego się na paznokciach u stóp objawy, mogą być niejednoznaczne. Zdarza się, że smuga nie wypełnia się barwnikiem, przez co chory nie jest w stanie jest dostrzec. Czerniak pod paznokciem może prowadzić do powstania deformacji płytki paznokciowej. Wtedy to objawem pozwalającym na rozpoznanie choroby jest zmiana zabarwienia skóry w obrębie paznokcia - tak zwany objaw micro-Hutchinsona.

Przyczyny czerniaka paznokci u stóp?

Etiologia występowania czerniaka paznokcia nie jest do końca poznana. Lekarz sugerują jednak, że u jego podłoża mogą leżeć urazy mechaniczne paznokci, infekcje oraz rodzinne predyspozycje do występowania nowotworów. Nie bez znaczenia dla ryzyka wystąpienia czerniaka, jest również wiek oraz ciemna karnacja skóry pacjenta. Warto pamiętać, że czerniak paznokcia zwykle występuje na dużym palcu u stóp bądź u dłoni. Zaobserwowano, że dotyczy on zazwyczaj jednej kończymy.

Diagnostyka czerniaka paznokcia.

Czerniak paznokcia to nowotwór niezwykle trudny do zdiagnozowania. Z tego względu w przypadku podejrzenia czerniaka pod paznokciem lub w jego okolicy, należy szybko udać się do lekarza onkologa bądź dermatologa w celu diagnostyki czerniaka. Lekarz specjalista korzystając z dermatoskopu zweryfikuje możliwość rozwoju przypadku czerniaka paznokcia. Dermatoskop to urządzenie medyczne, które umożliwia obejrzenie niepokojącej zmiany w obrębie płytki paznokciowej w kilkukrotnym powiększeniu. Należy tu podkreślić fakt, iż badanie z zastosowaniem wspomnianego urządzenia jest całkowicie bezbolesne i pozwala zweryfikować czy pacjentowi przypadkiem nie grozi czerniak złośliwy paznokcia.

Badanie niepokojących zmian na paznokciach? Czy to czerniak paznokcia?

W trakcie badania lekarz specjalista wykorzystuje regułę CUBED:
  • C -Colouredlesionwhereanypartisnot skincolour – znamię przebarwione, inne niż otaczająca skóra
  • U – Uncertaindiagnosis – niepewna diagnoza
  • B - Bleedinglesionson thefootorunderthenail – znamię się sączy, krwawi, posiada tkankę ziarninującą
  • E - Enlargementordeteriorationof alesionorulcerdespitetherapy – znamię się powiększa pomimo leczenia, tworzy się owrzodzenie
  • D - Delayinhealingofanylesionbeyond2months – opóźnienie w gojeniu wynoszące więcej niż 2 miesiące

Czerniak paznokcia wczesny?

Obraz kliniczny czerniaków wczesnych ocenia się przy pomocy systemu ABCD(E)
  • A(asymmetry)− asymetria (czerniak zazwyczaj jest asymetryczny względem każdej osi w odróżnieniu do łagodnych zmian, które najczęściej charakteryzują się okrągłym lub owalnym kształtem, a także prezentuje obraz nieregularny, złożony z wyniosłości określanych mianem wysp)
  • B(borders)− brzegi zmiany są nierówne i postrzępione
  • C(color)− może przybierać różnorodny kolor (od jasnobrązowego po czarny, stalowy) z nierównomiernym rozkładem barwnika, często z jego punktowymi depozytami (szczególnie dobrze widoczne w badaniu dermatoskopowym)
  • D(diameter)− średnica większa niż 5 mm
  • E(elevation)− uwypuklenie powierzchni ponad poziom otaczającego zmianę naskórka

Rozpoznanie czerniaka paznokcia (czerniaka aparatu paznokciowego)? Leczenie czerniaka podpaznokciowego?

W trakcie badania lekarz weryfikuje obraz kliniczny zmiany i sprawdza, czy powyższe reguły pokrywają się z jej charakterem. Jeśli coś wzbudza wątpliwości medyka, bardzo często decyduje się on na wycięcie zmiany w całości lub jej fragmentu i przesłanie próbki do badania histopatologicznego pod kątem nowotworu złośliwego paznokcia. Jeśli badanie histopatologiczne potwierdzi obecność czerniaka paznokcia, leczeniem z wyboru jest zwykle amputacja części paliczka zajętego chorobą. Kolejne etapy leczenia uzależnia się od stadium zaawansowania choroby w trakcie rozpoznania. Należy pamiętać, że w przypadku rozwoju czerniaka paznokcia wczesna diagnoza pozwala na mniej radykalne leczenie.

Lekarze prowadzący diagnostykę i leczenie czerniaka podpaznokciowego, zgodnie twierdzą, że od rozpoznania czerniaka do rozpoczęcia leczenia zwykle mija około trzy lata.

Niestety, tak długi czas sprzyja rozprzestrzenianiu się choroby w organizmie człowieka. W skrajnych przypadkach w trakcie diagnozy lekarz stwierdza zajęcie przez chorobę węzłów chłonnych, co świadczy o znacznym rozwoju nowotworu.
''
Podoexpert

Bestsellery