Dlaczego nie należy stosować skarpetek złuszczających?
Skarpety złuszczające to bardzo rozpowszechniony i popularny produkt dostępny na rynku kosmetycznym. Stosowanie tego rodzaju rzeczy ma na celu pozbycie się zrogowaciałego naskórka na stopach. Niestety przy braku należytej wiedzy, używanie skarpet o działaniu złuszczającym może prowadzić do uszkodzeń naskórka, a nawet poparzeń. Produkt do stóp jakim są skarpety złuszczające nie jest stosowany w profesjonalnych gabinetach podologicznych. Z tego względu w dobrych sklepach podologicznych są one nieosiągalne.
Jak działają skarpetki złuszczające?
Skarpetki złuszczające występują w formie foliowych woreczków z zawartością kwasów. Charakteryzują się one działaniem keratolitycznym, czyli mają zdolność rozpuszczania komórek naskórka. Różnego rodzaju kwasy oraz substancje aktywne zawarte w skarpetkach złuszczających do stóp wnikają w głąb naskórka, przez kolejne dni powodując jego nadmierne złuszczanie. Skarpetki złuszczające nie działają tylko na pięty oraz inne punkty podparcia na stopie, lecz na całą jej powierzchnie. W niektórych miejscach stosowanie tego produktu może prowadzić do poparzenia i nadmiernej maceracji.
Skutki uboczne stosowania skarpetek złuszczających.
Stosowanie skarpetek złuszczających, które potocznie nazywane są skarpetkami złuszczającymi na pięty, może mieć wpływ na całą powierzchnię stopy. Problem stanowi fakt, że proces złuszczania, nie dotyczy konkretnego miejsca na stopie lecz jej całej powierzchni (nawet grzbietu stopy). Na skutek tego złuszczeniu może ulec bardzo cienka skóra, która jest do tego nieprzystosowana. To z kolei może prowadzić do poważnych uszkodzeń skóry w obrębie nóg. Działanie kwasów zawartych w skarpetkach złuszczających do stóp jest na tyle silne, że może spowodować podrażnienie skóry. W niektórych wypadkach może prowadzić do pojawienia się ran czy poparzeń. Kwasy i substancje aktywne zawarte w skarpetkach złuszczających zazwyczaj mają wysokie stężenie, a to może być przyczyną tak licznych powikłań po ich zastosowaniu w stosunku do skóry stóp.
Przeciwwskazania do stosowania skarpetek złuszczających:
- ciąża
- cukrzyca
- łuszczyca
- miażdżyca
- alergie na salicylany
- otarcia
- odciski na stopach
- modzele
- brodawki wirusowe (zwane potocznie kurzajkami)
- rany na stopach
Co należy stosować zamiast skarpetek złuszczających?
Przed pierwszym użyciem skarpetek złuszczających należy zapoznać się z wadami oraz zaletami, stosowania takiego rozwiązania.
Zamiast używać coś, o nie do końca potwierdzonej skuteczności, zdecydowanie lepiej udać się do podologa. Podolog na podstawie zdobytej wiedzy postara się, z należytą starannością rozwiązać zaistniały problem.
Wizyta w gabinecie podologicznym zalecana jest wszystkim osobą, które mają problemy z pękającymi piętami, nadmiernym odkładaniem się naskórka, odciskami, modzelami czy też brodawkami wirusowymi. Podolog za pomocą odpowiednich narzędzi podologicznych takich jak: dłuto czy skalpel opracuje zmiany, które sprawiają problem ale też dobierze właściwe kosmetyki podologiczne do stosowania w domu. Należy podkreślić fakt, że wizyta w gabinecie podologicznym jest całkowicie bezpieczna i bezbolesna. Warto pamiętać, że podolog to specjalista, który posiada rozległą wiedzę z zakresu profesjonalnej pielęgnacji stóp, a co za tym idzie ryzyko wystąpienia skutków ubocznych stosowanej terapii jest minimalne.