Hiperkeratoza co to?
Hiperkeratoza z łaciny
hiperkeratosis to
nadmierne rogowacenie skóry, które następnie odkładają się na powierzchni warstwy rogowej skóry. Pojawianie się tego typu zmian ma miejsce głównie na stopach.
Nadmierne rogowacenie naskórka -
hiperkeratoza objawia się grubym naskórkiem o żółtawym zabarwieniu. Skóra stóp z cechami nadmiernego rogowacenia ma tendencje do pękania i tworzenia rozpadlin. W wyniku procesu nadmiernego rogowacenia naskórka mogą pojawiać się modzele, odciski, brodawki, a nawet stany zapalne.
Jak objawia się hiperkeratoza?
Nadmierne rogowacenie skóry na stopach może objawiać się w postaci:
- nagniotków
- modzeli
- brodawek
- łuszczenia się skóry na stopach
Czy nadmierne rogowacenie występuje tylko na stopach?
Hiperkeratoza występuje na stopach ale i w innych miejscach. Jej obecność można zaobserwować np w postac
i rogowacenia podpaznokciowego, które jest również jednym z objawów łuszczycy paznokci. W pierwszym etapie choroby płytka paznokcia staje się krucha i łamliwa, a na jej powierzchni zaczynają pojawiać się drobne wgłębienia, które z wyglądu przypominają „naparstek”. W rezultacie dochodzi do odwarstwienia się płytki paznokciowej od łożyska.
Nadmierne rogowacenie naskórka w przebiegu łuszczycy objawia się w postaci wyniosłych grudek, pokrytych srebrzystą łuską. Najczęściej występuje w okolicy kolan, łokci, pośladków oraz owłosionej skóry głowy.
Jakie są przyczyny hiperkeratozy?
Bardzo często
nadmierne rogowacenie naskórka stanowi reakcję obronną organizmu na czynniki drażniące. Zmiany najczęściej zaczynają się pojawiać w miejscach, które są najbardziej narażone na tarcie. Stąd tak często występują na stopach. Udowodniono, że do pojawienia się hiperkeratozy na stopach predysponuje źle dobrane obuwie, zniekształcenia stopy czy deformacje palców. Długie przebywanie w pozycji stojącej, długie wędrówki czy bieganie również sprzyjają pojawieniu się nadmiernego rogowacenia na stopach.
Inne
przyczyny nadmiernego rogowacenia się skóry:
- niedobory witamin
- nadmierna potliwość
- alergie kontaktowe
- otyłość
- zła higiena stóp
- zbyt częste stosowanie tarek, pumeksów
- środki chemiczne
- suchość skóry
- zaburzenia hormonalne
Hiperkeratoza leczenie
Leczenie hiperkeratozy należy rozpocząć od znalezienia przyczyny
nadmiernego rogowacenia skóry stóp. Na tej podstawie należy dobrać odpowiednią metodę terapii. Jednak bez względu na etiologie problemu, specjaliści od stóp zawsze zalecają noszenie wygodnego i przewiewnego obuwia, bawełnianych skarpet oraz przestrzeganie odpowiednich zasad higienicznych.
Dodatkowo podczas wizyty w gabinecie, specjalista może zalecić stosowanie
kosmetyków podologicznych przeznaczonych do
nadmiernego rogowacenia skóry stóp. Najczęściej są to preparaty posiadające w swoim składzie mocznik o właściwościach regenerujących i nawilżających. Aby podtrzymać efekt często zaleca się stosowanie kąpieli stóp w wodzie z
solą morską marki Batavan. Profesjonalne kosmetyki do stóp dostępne, są w dobrych gabinetach oraz profesjonalnych
sklepach podologicznych.
Zabiegi na
nadmierne rogowacenie naskórka na stopach, powinny być wykonywane w gabinetach podologicznych przez specjalistów znających tajniki pracy
narzędziami podologicznymi takimi jak dłuto czy skalpel. Takie zabiegi mają na celu ścięcie
nadmiaru zrogowaciałego naskórka na stopach bez jednoczesnego przegrzania tkanek. W terapii hiperkeratozy stóp bardzo ważna jest systematyczność. Takie postępowanie oraz odpowiednio dobrana pielęgnacja domowa zapewni możliwość cieszenia się gładką skórą na stopach.