Pielęgnacja stóp osób starszych to zagadnienie, z którym każdy podolog spotyka się w codziennej praktyce. Stopy seniorów to miejsce, w którym bardzo często pojawiają się liczne zmiany oraz dolegliwości skórne. Z tego względu, należy pamiętać, że takich zmian nie powinno się lekceważyć. Szybka reakcja, daje możliwość złagodzenia lub nawet pozwala na całkowite wyeliminowanie problemu. Prawidłowo prowadzona terapia może uchronić osobę starszą przed rozwojem na przykład stanu zapalnego w obrębie stóp lub pojawieniem się problemu wrastających paznokci. Stąd też bardzo ważne jest by każdy wiedział jak dbać o stopy seniora?
Co powoduje powstawanie dolegliwości na stopach osób starszych?
Do najczęstszych przyczyn, które indukują występowanie problemów na stopach należą:
- nadmierne przeciążenia
- źle dobrane obuwie
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- urazy mechaniczne stóp
- zanik tkanki łącznej
- cukrzyca, RZS, choroby serca
- zbyt długie zwlekanie z wizytą w gabinecie podologicznym
Jak o stopy powinny dbać osoby w podeszłym wieku?
Stan stóp osób starszych w dużej mierze jest uzależniony od tego czy dana osoba przestrzega kilku bardzo istotnych zasad.
Zadbaj o podeszwy stóp, to one noszą Cię przez całe życie
Wraz z upływem lat skóra stóp seniora traci swoją elastyczność i sprężystość. Jest to efekt zaniku tkanki łącznej oraz ubytku dużej ilości wyściółki tłuszczowej. Częstym problemem osób starszych są dolegliwości neurologiczne w obrębie stóp. To z kolei może prowadzić do osłabienia siły mięśniowej oraz zaniku czucia – pojawia się neuropatia.
Prawidłowa pielęgnacja stóp osoby starszej ma duże znaczenie dla jej zdrowia ogólnego. Prawidłowo pielęgnowane stopy odwdzięczają się brakiem problemów. Z tego względu osoby starsze po kąpieli, powinny zadbać o dokładne osuszenie stóp ręcznikiem. Wskazane jest również aby senior dokonywał samokontroli stanu stóp przy pomocy lusterka. Takie postępowanie ma na celu wczesne zidentyfikowanie pojawiającego się problemu (na przykład odcisków, modzeli, otarć czy pęknięć pięt). Pojawiające się zmiany powinny skłonić seniora do rozważenia wizyty w gabinecie podologicznym.
Nierzadko stopy seniorów posiadają zmiany, które powinien zobaczyć podolog. To właśnie specjalista mający odpowiednie narzędzia podologiczne jest w stanie szybko i skutecznie rozwiązać schorzenia stóp osób starszych. Należy mieć na uwadze, że problemem osób w podeszłym wieku bardzo często są odciski, których nie powinno się usuwać na własną rękę. Samodzielna pielęgnacja stóp w takim wypadku bardzo często kończy się wizytą w aptece, gdzie senior może zakupić plastry na tak zwane odciski lub preparat zawierający kwas salicylowy. Niewłaściwe stosowanie tego typu preparatów może prowadzić do poparzenia naskórka, a w konsekwencji do pojawienia się stanów zapalnych.
Prawidłowo dopasowane obuwie?
Praktycznie każda osoba starsza zastanawiała się jak dbać o stopy seniora? Pielęgnacja stóp osoby starszej wiąże się również z noszeniem, przez seniora odpowiednio dopasowanego obuwia wykonanego z naturalnego materiału. Podolodzy zalecają, by osoby w starszym wieku używały obuwia, które w sposób prawidłowy przytrzymuje stopę, a przez to zapobiega upadkom. Odpowiednie obuwie, to również redukcja ryzyka wystąpienia najczęstszych schorzeń stóp jak otarcia czy zranienia. Osoby starsze nie powinny używać ciasnych butów posiadających czubki, gdyż to może powodować wrastanie i wkręcanie płytek paznokciowych. Seniorzy, przy wyborze obuwia powinni zwracać uwagę na grubość podeszwy. Zbyt cienka podeszwa może powodować powstawanie modzeli czy odcisków (w punktach podparcia).
Odpowiednio dobrane obuwie? Kiedy kupować?
Nie wiele osób wie, że w przypadku osób starszych, obuwie najlepiej mierzyć i kupować w godzinach popołudniowych. Właśnie popołudniu stopy bywają lekko opuchnięte, na skutek całodziennej aktywności. To z kolei pozwala uniknąć zakupu zbyt ciasnej pary.
Senior powinien pamiętać, żeby podczas wyboru nowej pary butów nie sugerować się dotychczas noszonym rozmiarem obuwia. Warto mieć na uwadze, że rozmiar stopy może ulec zmianie z biegiem lat – stopy staja się większe.
Bardzo często zdarza się, że jedna stopa jest minimalnie większa od drugiej, a któryś palec dłuższy od innego. Zawsze należy pamiętać by kupować obuwie, które nie będzie powodowało ucisku oraz deformacji palców stóp. Nieprawidłowo dobrane buty, mogą być przyczyną pojawienia się palców młotkowatych, młoteczkowatych czy szponiastych. Odpowiednia pielęgnacja stóp seniora to również odpowiednio dobrane buty na szerokość. Osoby starsze, ze stwierdzoną obecnością halluksów czy palca krawca powinny korzystać z szerokich butów, które nie będą dodatkowo nasilały już występujących problemów.
Jak dbać o stopy seniora? Paznokcie osób starszych.
Paznokcie osób starszy bardzo często są zgrubiałe oraz mają tendencję do zmiany barwy. Problemy te mogą być konsekwencją spowolnienia wzrostu paznokci jak również występowania u seniora zmian hormonalnych. Przyczyną problemów może być również grzybica paznokci, która dość często występuje u ludzi starszych.
Warto wspomnieć, że wiele osób w podeszłym wieku ma problemy z prawidłowym obcinaniem paznokci. U podstaw tego problemu bardzo często leżą wady wzroku czy problemy z kręgosłupem. Z tego względu pielęgnacja paznokci powinna być prowadzona przez wykwalifikowanego specjalistę w gabinecie podologicznym.