Przejdź do treści
Ulubione 0
Koszyk 0
Home
jak szybko wyleczyć rany na piętach?

Jak wyleczyć otarcia i rany na piętach?

Obtarły Cię buty? Pewnie zastanawiasz się, jak wyleczyć rany na piętach, które często są bolesnym i nieestetycznym problemem. Zarówno w przypadku otarć, jak i poważniejszych ran można podjąć działania, które znacznie przyspieszą ich leczenie. Sprawdź, jak zadbać o swoje stopy w takiej sytuacji.

Przyczyny i okoliczności powstawania ran na piętach oraz otarć

Najczęstsze przyczyny to nieodpowiednie, ciasne lub twarde obuwie, długotrwałe chodzenie boso, intensywny wysiłek fizyczny bez odpowiedniego zabezpieczenia stóp, a także sucha skóra, której brakuje nawilżenia. Obtarte pięty mogą również wynikać z problemów medycznych, takich jak nadwaga, cukrzyca, choroby skóry czy zaburzenia krążenia. Dlatego warto mieć na uwadze, że jeżeli problem z otarciami i ranami na piętach jest chroniczny, należy skonsultować to z podologiem lub lekarzem.

Konsekwencje nieleczonych ran i otarć

Może się wydawać, że obtarte pięty to tylko kwestia estetyki, ale to zdecydowanie więcej niż tylko problem kosmetyczny. Nieleczone, głębokie otarcia mogą prowadzić do infekcji i jeszcze bardziej bolesnych pęknięć. Dlatego tak istotne jest, aby wiedzieć, jak wyleczyć obtarte pięty.

Pierwsza pomoc na obtarte pięty – jak leczyć świeże rany?

Aby złagodzić ból i przyspieszyć gojenie warto wykonać kilka kroków:
  • pierwszym krokiem jest delikatne oczyszczenie rany z brudu i ewentualnych bakterii. Można użyć do tego delikatnego dermatologicznego mydełka marki Podopharm i ciepłej wody lub środka odkażającego na bazie kwasu podchlorawego, którego nie trzeba wypłukiwać z ran;
  • następnie rana powinna zostać zabezpieczona przy użyciu odpowiedniego opatrunku. Na pęcherze będą odpowiednie specjalne plastry wysuszające, na krwawiące rany można zastosować plastry lub opatrunki hydrokoloidowe;
  • kolejnym krokiem jest regularne stosowanie odpowiednich środków pielęgnujących, np. specjalnych kosmetyków podologicznych, które nawilżą skórę i przyśpieszą gojenie.

Jak przyspieszyć gojenie otarć na piętach?

Wiesz już, jak szybko wyleczyć obtarte pięty na pierwszym etapie. Teraz skupmy się na tym, jak przyspieszyć ich gojenie. Kluczem jest tutaj regularna pielęgnacja i odpowiednia ochrona:
  • pamiętaj o regularnym nawilżaniu pięt. Wybieraj kosmetyki, które są bogate w witaminy, składniki nawilżające i regenerujące, takie jak alantoina, colostrum, gliceryna czy masło shea. Mogą one przyspieszyć proces regeneracji skóry;
  • staraj się chronić swoje pięty przed kolejnymi otarciami. Oznacza to między innymi noszenie wygodnych, dobrze dopasowanych butów i unikanie chodzenia boso na twardych powierzchniach;
  • korzystaj z preparatów regenerujących, które pomagają w procesie gojenia, zastępują uszkodzoną skórę i przyspieszają odnowę komórkową. W naszym sklepie podologicznym znajdziesz wiele takich produktów.

Jak zapobiegać otarciom i ranom na piętach?

Wiesz już, jak zabezpieczyć obtarte pięty, jak szybko wyleczyć rany i dbać o ich prawidłowe gojenie. Ale czy wiesz, jak zapobiegać powstawaniu nowych otarć w przyszłości? Przede wszystkim staraj się nosić wygodne buty w odpowiednim dla siebie rozmiarze. Unikaj zarówno modeli, które są za ciasne, jak i za luźne albo mają twarde zapiętki. Pielęgnacja stóp powinna być codziennym rytuałem. Nigdy nie używaj pumeksu do usuwania zrogowaciałego naskórka. Zbyt intensywne tarcie i przegrzewanie skóry sprzyja nadmiernemu narastaniu warstwy rogowej.  Nawilżaj i natłuszczaj stopy, korzystaj z regenerujących maseczek i kremów, które znajdziesz w profesjonalnym sklepie podologicznym. . W pielęgnacji pomogą Ci profesjonalne narzędzia podologiczne. Warto jednak dodać, że nawilżanie skóry zaczyna się od środka. Pij dużo wody (zwłaszcza latem) i jedz zdrowe, zbilansowane posiłki bogate w witaminy A, C i E, które są niezbędne dla zdrowia skóry. Dodatkowym wsparciem mogą być niektóre akcesoria podologiczne, takie jak wkładki do butów zabezpieczające pięty przed otarciami. Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć, jak powstają obtarte pięty, jak szybko wyleczyć skórę na stopach i zapobiegać powstawaniu otarć w przyszłości. Pamiętaj, że regularna pielęgnacja i właściwe zabezpieczenie są kluczem do zdrowych i pięknych stóp!
''
Podoexpert

Bestsellery