Podoexpert

Jakie kapturki do pedicure stosować?

Jakie kapturki do pedicure stosować? To pytanie zadaje sobie bardzo wiele osób!

Wybór odpowiednich kapturków do pedicure stanowi dość duży problem. Ten krótki tekst przedstawiający analizę budowy oraz jakości dostępnych na rynku kapturków, powinien odpowiedzieć na pytanie: jakie kapturki do pedicure stosować?

Na rynku obecnych jest wiele firm produkujących kapturki ścierne. Wytwarzając kapturki, firmy stosują różne rodzaje płótna, żywicy, kleju czy korundu. Aby produkt spełniał wszelkie normy i był dobrej jakości materiały użyte do jego produkcji, muszą być najwyższej klasy. Dopracowanie samego procesu produkcji również ma duże znaczenie dla ostatecznej jakości kapturków do pedicure.

Obecnie kapturki podologiczne produkowane są zarówno przez firmy europejskie, jak i firmy z Azji. Analizując rynek można, zauważyć, że kapturki ścierne wytwarzane poza Europą w są zdecydowanie gorszej jakości a ich użytkowanie jest mało komfortowe.

Czasami, aby obniżyć koszty, azjatyccy producenci używają cienkiego płótna, które nie spełnia norm. Niejednokrotnie stosowana jest tania żywica, która w swoim składzie zawiera fenol oraz (lub) formaldehyd. Fenol jako związek o potwierdzonej toksyczności ma działanie destrukcyjne w stosunku błon śluzowych oraz dróg oddechowych. Formaldehyd z kolei potrafi gromadzić się w oskrzelach i w ten sposób je podrażniać. Europejscy producenci, świadomi wpływu wspomnianych związków na organizm człowieka stosują żywicę wolną od substancji szkodliwych. Niestety jej cena jest wielokrotnie wyższa.

Duże znaczenie ma również klej, przy pomocy którego utrzymywany jest korund. Tani w zakupie klej nie dość, że słabo utrzymuje korund (obsypuje się) to jeszcze może powodować reakcje uczuleniowe u ludzi. Takie kleje są w dużej mierze stosowane przez producentów ze wschodu.

Korund używany do produkcji kapturków jest różny (ziarnistość, zbicie oraz trwałość). W przypadku droższych w zakupie kapturków ściernych stosowany jest bardzo wytrzymały i dobry jakościowo nasyp co niestety zwiększa koszty wytwarzania. Dobre jakościowo kapturki w ramach jednego rozmiaruidentyczne (tzn. produkcja jest powtarzalna). Niestety nie można tego powiedzieć o produktach azjatyckich. Mierząc średnicę kapturków pochodzących z tej samej serii można zaobserwować nawet 1mm różnicy. Nie jest to wprawdzie dużo, ale w wypadku kapturków do pedicure ma to ogromne znaczenie. Niejednokrotnie zdarza się, że tanie kapturki spadają z nośnika albo pojawia się problem z ich zdejmowaniem.

Lukas kapturki PODO

Prowadząc sklep podologiczny mieliśmy okazję testować dla Państwa kapturki różnych producentów. Na podstawie zebranego doświadczenia, możemy stwierdzić, że jedynie kapturki europejskie spełniają nasze oczekiwania. Każdemu z naszych Klientów możemy śmiało rekomendować niemieckie kapturki podologiczne firmy Lukas.

Kapturki do pedicure Lukas to odpowiedź niemieckiego producenta na wygórowane potrzeby specjalistów podologów. O doskonałej jakości kapturków Lukas świadczy fakt, że spełniają one wymagania ustawy o produktach medycznych. Znak CE potwierdza, że produkty firmy Lukas spełniają wymagania różnych norm, a co za tym idzie ich używanie jest w pełni bezpieczne.

Co wyróżnia kapturki ścierne Lukas?

  • Występują w różnych rozmiarach oraz ziarnistościach, dzięki czemu możliwe jest zastosowanie kapturków dostosowanych do problemu, z jakim mierzy się podolog.
  • Są produktem jednorazowego użytku, przez co ich stosowanie jest zawsze higieniczne.
  • Prawidłowe stosowanie eliminuje ryzyko skaleczenia pacjenta.
  • Kapturki Lukas THERMO zostały stworzone specjalnie, z myślą o pacjentach z problemami diabetologicznymi.
  • Dają zauważalnie lepsze efekty pracy w porównaniu z kapturkami konkurencji, przy zastosowaniu niewielkiej siły nacisku.
  • Efekt samooczyszczania redukuje proces zatykania powierzchni kapturka ściernego pozostałościami skóry.

Rodzaje kapturków do pedicure Lukas:

1. Kapturki LUKAS PODO o średnicy 5 mm; 7 mm; 10 mm i 13 mm:

    • coarse – gradajca 80 – stosowane do usuwania zrogowaceń
    • medium – gradacja 150 – odpowiednie do szlifowania skóry
    • fine – gradacja 320 – przeznaczone do wygładzania skóry

2. Kapturki Lukas THERMO o średnicy 5mm; 7mm; 10 mm i 13 mm:

    • coarse – gradajca 80 – stosowane do usuwania zrogowaceń
    • medium – gradacja 150 – odpowiednie do szlifowania skóry
    • fine – gradacja 320 – przeznaczone do wygładzania skóry

Firma Lukas ma również w swojej ofercie kapturki o średnicy 16 mm jednak te, ze względu na swoją wielkość oraz obawę o uszkodzenie frezarki nie są (lub nie powinny być) stosowane w trakcie zabiegów podologicznych.

Kiedy i jakiej średnicy kapturki stosować do pedicure?

  • Kapturki o średnicy 5 mm przeznaczone są do wykonywania zabiegów podologicznych, przy których wymagana jest duża precyzja ruchów. Doskonale sprawdzają się podczas usuwania zrogowaceń z okolic paznokci oraz szlifowania hiperkeratoz. Zaleca się aby, kapturków o średnicy 5 mm używać przy prędkościach obrotowych frezarki w przedziale miedzy 7000 a 10000 obr. / min. Niektórzy uważają, jednak że dopuszczalna jest praca przy obrotach nieprzekraczających 25000 obr. / min.
  • Kapturki o średnicy 7 mm, najczęściej używane są do opracowywania dużych powierzchni skóry.  Znajdują również zastosowanie w mniej precyzyjnych pracach wykonywanych przez podologa. Kapturków o średnicy 7 mm powinno się używać przy analogicznych prędkościach obrotowych jak te, używane przy kapturkach o średnicy 5mm. Istnieje grupa osób, która uważa, że mogą być one używane przy prędkościach obrotowych poniżej 20000 obr. / min.
  • Kapturki o średnicy 10 mm najlepiej sprawdzają się do opracowywania okolicy podeszwy stopy. Opracowywanie dużych powierzchni skóry przy użyciu kapturków o tej średnicy jest jeszcze prostsze.
    • Należy pamiętać, iż używanie kapturków o średnicy 10 mm i mniejszych nie indukuje pwostawania drgań w obrębie mikrosilnika frezarki. Drgania w mikrosilniku mogą prowadzić do jej awarii.
  • Kapturki o średnicy 13 mm mają podobne przeznaczenie jak te o średnicy 10 mm. Z tą różnicą, że praca za pomocą kapturków o średnicy 13 mm powinna odbywać się zdecydowanie poniżej 10000 obr. / min. Praca z wyższą prędkością obrotową powoduje powstawanie drgań na skutek, których może dość do wystąpienia awarii mikrosilnika frezarki.

Efekt termiczny w kapturkach podologicznych? Co to takiego i do czego służy?

Kapturki podologiczne Lukas Thermo to produkt stworzony dla pacjentów z problemami diabetologicznymi. U podstaw innowacyjności kapturków Thermo leży efekt termiczny, czyli zmiana barwy na skutek zmiany temperatury kapturka. Standardowo, kapturki mają kolor fioletowy. Zmiana barwy na różową to informacja dla podologa, że temperatura opracowywanego miejsca wzrasta i należy pracować z większą ostrożnością. W takiej sytuacji możliwa jest również redukcja obrotów frezarki. Jeśli kapturek, przybierze barwę czerwoną, podolog natychmiast powinien przerwać pracę gdyż ryzyko wystąpienia efektu przegrzania a w konsekwencji uszkodzenia skóry jest bardzo wysokie.

Lukas kapturki Thermo efekt termiczny