Keratoliza dziobata co to jest?
Keratoliza dziobata po łacinie keratolysis punctata jest chorobą skóry stóp, która w znaczący sposób utrudnia normalne funkcjonowanie. Dziobata keratoliza wywoływana jest przez bakterie: Corynebacterium, Micrococcus, Dermatophilus które posiadają zdolność rozkładania keratyny. Są to tak zwane bakterie o właściwościach keratolitycznych.
Pojawiające się na skórze stóp zmiany przybierają postać ubytków naskórka o charakterze dołeczków. Zmianom tym towarzyszy świąd, pieczenie, ból oraz brzydki zapach stóp. Choroba ta powinna być znana zarówno przez lekarzy różnych specjalności jak i przez podologów, do których często zgłaszają się chorzy cierpiący z powodu keratolizy dziobatej. Często nazywana jest rogowcem pobużdżonym. Zwiększona potliwość i nadmierny wzrost bakterii przyczyniają się do pojawienia się charakterystycznych dołeczkowatych ubytków w warstwie rogowej skóry stóp.
Keratoliza dziobata u kogo występuje?
Schorzenie stóp jakim jest keratoliza dziobata dotyczy najczęściej mężczyzn wykonujących intensywne prace fizyczne. Wiąże się to z nadmierną potliwością stóp. Czynnikiem sprzyjającym powstawaniu nadmiernej potliwości stóp jest noszenie ciasnego, sztucznego i nieprzewiewnego obuwia.
Co wywołuje keratolizę dziobatą?
Za wywoływanie keratolizy dziobatej w dużej mierze odpowiadają szczepy bakterii maczugowca. Wytwarzają one enzymy, które powodują rozpad keratyny. W przebiegu keratolizy dziobatej pierwsze zmiany zaczynają pojawiać się w obrębie paluchów. Następnie rozprzestrzeniają się one na pozostałe okolice stopy. Zmiany mają zwykle charakter symetryczny. Ogniska keratolizy rozwijają się na podłożu rumieniowym. Drobne zmiany mają tendencję do zlewania się i skupiania tworząc nadżerki pęknięcia lub rozpadliny. Nasilenie choroby często następuje na skutek kontaktu zmian z wodą.
Keratoliza dziobata jak leczyć?
Duża skuteczność w leczeniu keratolizy dziobatej wykazują preparaty wysuszające i dezynfekujące skórę stóp. Skuteczne leczenie keratolizy dziobatej wiąże się również z koniecznością zredukowania nadpotliwości stóp. W tym wypadku zalecane jest stosowanie zabiegów jonoforezy wodnej przy użyciu specjalistycznej aparatury – IDROMED 5 PS, która dostępna jest w sklepach podologicznych. Terapię z zastosowaniem jonoforezy można wykonać w specjalistycznych gabinetach podologicznych. Efekty, widoczne są po serii zabiegów (od 12 do 15).
W leczeniu keratolizy dziobatej na stopach dużą rolę odgrywa edukacja. Podolog powinien zalecić pacjentowi noszenie bawełnianych skarpet oraz przewiewnego obuwia, które nie będzie powodowało mechanicznego ucisku. Pomocne jest również stosowanie antyperspirantów do stóp w celu ich skutecznego osuszenia np. Belensa Spray na nadpotliowść.
Dowiedziono, że preparaty mające w swoim składzie mikonazol i klotrimazol działają na bakterie gram dodatnie i są pomocne w terapii keratolizy dziobatej. W ciężkich przypadkach keratolizy dziobatej leczenie domowe opiera się na doustnym stosowaniu erytromycyny. W niektórych artykułach można spotkać informację, że w keratolizie dziobatej na stopach można stosować tokynę botulinową. Podawana w niskich dawkach w postaci iniekcji sprawia, że problem ustępuje. Toksyna botulinowa przy okazji również eliminuje problem nadmiernej potliwości.
Leczenie domowe keratolizy dziobatej – preparaty
Terapia keratolizy dziobatej w warunkach domowych w znacznym stopniu polega na stosowaniu antyperspirantów do stóp mających redukować potliwość. W tym wypadku doskonale sprawdzają się preparaty hiszpańskiej marki Lensa: Spray na nadpotliwość oraz antyperspirant w kremie. Ważne by specjalista podolog uczulił pacjenta aby pranie skarpet wykonywać w temperaturze minimum 60oC. Taka temperatura skutecznie niszczy Corynebacterium.
Istotne jest również aby dbać o świeżość noszonego codziennie obuwia. Zalecane jest aby stosować granulek do obuwia marki Batavan które mają właściwości bakteriobójcze oraz doskonale pochłaniają nieprzyjemne zapachy.