ONYCHOLIZA CO TO TAKIEGO?
Ty też możesz mieć onycholizę! Wiele osób słyszało to stwierdzenie. Nie każdy jednak wie, co kryje się pod tym tajemniczym słowem. Konkretną informację na temat onycholizy paznokci można uzyskać w gabinecie podologicznym.
Na rynku z roku na rok pojawiają się coraz to nowe produkty wspomagające walkę z problemem onycholizy paznokci w profesjonalnym gabinecie podologicznym.
Co to jest onycholiza? Definicja?
Onycholiza – to odwarstwienie się płytki paznokciowej od łożyska. Dotyczy zarówno paznokci dłoni, jak i stóp. Między łożyskiem a płytką paznokciową powstaje przestrzeń. W rezultacie dochodzi do podchodzenia pod paznokieć pęcherzyków powietrza i tworzenia się przestrzeni, która jest znakomitym miejscem do zasiedlenia przez patogeny. Długo utrzymująca się onycholiza, niepoddawana żadnej terapii może prowadzić do powstawania stanów zapalnych, infekcji bakteryjnych, a nawet grzybiczych.
Proces powstawania onycholizy płytek paznokciowych jest złożony. Jego analizę należy rozpocząć od poznania dokładnej budowy paznokcia.
Jak zbudowane są paznokcie?
Paznokieć to twór w pełni skeratynizowany składający się z wielu warstw. Produkowany w sposób ciągły przez macierz paznokcia. Keratynocyty macierzy proliferują i ulegają różnicowaniu. W wyniku tego dochodzi do utraty jądra komórkowego. Efektem jest ścisłe przyleganie do siebie komórek, a to w konsekwencji powoduje wzrost płytki paznokciowej. Uwidacznia się ona spod proksymalnego wału paznokcia, następnie otaczana jest wałami paznokciowymi i rośnie w kierunku dystalnym. Płytka przylega do łożyska, które odpowiada za transport substancji odżywczych. Dopiero hyponychium jest miejscem oddzielania się końcowej części płytki paznokcia od łożyska.
Onycholiza to choroba? Przyczyny powstawania?
Za możliwość wystąpienia onycholizy płytek paznokciowych odpowiadają czynniki chorobotwórcze, genetyczne, jak również urazy mechaniczne.
Do czynników mechanicznych sprzyjających powstawaniu onycholizy zaliczyć można:
- za ciasne i niewygodne obuwie – duży nacisk na paznokcie
- częste chodzenie w butach na obcasach
- źle dobrane buty do biegania – ocieranie paznokcia o szew w bucie
- za długie paznokcie – ryzyko oderwania płytki paznokciowej od łożyska
- zbyt agresywna praca frezarką w czasie wykonywania manicure lub pedicure
- stłuczenia płytki paznokciowej
- zaburzenia w biomechanice stopy
Udowodniono, że niektóre choroby zwiększają ryzyko wystąpienia onycholizy:
- łuszczyca
- cukrzyca
- AZS – atopowe zapalenie skóry
- liszaj płaski
- anemia
- zespół Reitera (reaktywne zapalenie stawów)
- nadmierna potliwość
- pęcherzyca zwykła
- pelagra
Onycholiza to problem, który może być spowodowany wrodzonymi zaburzeniami w budowie płytki paznokciowej. Substancje drażniące obecne w preparatach pielęgnujących lub lakierach mogą prowadzić do częściowej utraty płytki paznokcia. Stosowanie antybiotyków, retinoidów czy diuretyków może również przyczynić się do wystąpienia problemu onycholizy.
Rodzaje onycholizy? Czy występują?
W gabinecie podologicznym specjalista może rozpoznać 3 rodzaje onycholizy płytki paznokciowej:
- Pierwotną – powiązaną ze zbyt częstym i intensywnym wykonywaniem pedicure lub manicure np. onycholiza po hybrydzie. Może również pojawić się na skutek stosowania silnych rozpuszczalników czy środków pielęgnujących (np. odżywki zawierające formaldehyd). Pierwotnej onycholizie sprzyjają również urazy mechaniczne paznokci.
- Wtórną – może wystąpić na skutek obecności chorób dermatologicznych czy ogólnoustrojowych. Potwierdzono, że onycholiza wtórna może być spowodowana przez dermatofity, drożdżaki czy pleśnie. Duże znaczenie ma również wirus brodawczaka ludzkiego HPV oraz wirus opryszczki.
- Polekową – będącą następstwem stosowania leków np. antybiotyków, chemioterapeutyków czy retinoidów.
Onycholiza leczenie gdzie się zgłosić? Kto zajmuje się onycholizą?
Skuteczną terapią (leczeniem) onycholizy paznokci zajmuje się specjalista podolog. W dobrych gabinetach podologicznych można również dokonać zakupu produktów przeznaczonych do domowego postępowania z tym problemem.
Jak rozpoznać onycholizę na paznokciach?
Rozpoznanie onycholizy nie stanowi problemu dla doświadczonego specjalisty zajmującego się stopami. Zdjęcia przedstawiają onycholizę z praktyki podolog mgr Agaty Jażdżyk.
Prawidłowe postępowanie z problemem onycholizy w gabinecie podologicznym oraz w domu?
Specjalista podolog powinien usunąć część paznokcia, na której znajduje się onycholiza. Polecić stosowanie w domu, rano oraz wieczorem preparatów o udowodnionym działaniu pobudzającym łożysko paznokcia:
Wskazane jest również, by minimum raz w tygodniu wykonać całonocną okluzję z preparatu przeznaczonego do walki z onycholizą. Widoczne efekty dają także masaże łożyska przy pomocy szczoteczki do zębów dla dzieci
Terapia tej choroby paznokci trwa około 3 do 4 miesięcy.
Co powoduje, że preparaty działają na onycholizę?
Preparaty przeznaczone do walki z onycholizą paznokci zawierają substancje, które wspomagają regenerację łożyska. Są to między innymi:
- Colostrum bovinum, czyli siara bydlęca wydzielana przez gruczoły mleczne ssaków. Zawiera ona ponad 250 substancji aktywnych. Najbardziej wartościowe składniki to białka: laktoferyna, lizozym, laktoperoksydaza i immunoglobuliny. Siara bydlęca w swoim składzie zawiera również tłuszcze, czynniki wzrostu, witaminy A, D, E i B oraz łatwo przyswajalny wapń. Struktura lamelarna colostrum sprawia, że wnikanie składników aktywnych w głąb łożyska jest łatwiejsze.
- Kolagen to podstawowe białko tkanki łącznej. Ma silne działanie nawilżające dzięki zdolności wiązania wilgoci z powietrza. Uelastycznia i ujędrnia skórę. Doskonale regeneruje oraz przyspiesza procesy gojenia. Absorbuje składniki aktywne w głąb skóry.
- Olejek z drzewa herbacianego posiada silne działanie antybakteryjne i antyseptyczne. Warto pamiętać, że jako nieliczny może być stosowany miejscowo bezpośrednio na skórę. Doskonale przenika przez skórę, dzięki czemu prowadzi do szybkiej jej regeneracji. Stosowany w walce z infekcjami grzybiczymi skóry stóp i paznokci.
Usunięcie części paznokcia z widoczną onycholizą w gabinecie podologicznym.