Klamry na wrastające paznokcie – jak działają, gdzie kupić, jak stosować?
Czym są klamry na wrastające paznokcie?
Klamra na wrastające paznokcie to system korygujący wzrost płytki paznokciowej. Klamry mają za zadanie prostować paznokcie, nadawać mu odpowiedni tor wzrostu oraz zapobiegać wrastaniu i wkręcaniu płytek paznokciowych. Klamry zazwyczaj wykonane są z wysokiej jakości stali implantologicznej, która nie powoduje występowania uczuleń u pacjentów. Można stwierdzić, iż klamry działają niczym aparat na zęby. Klamry ortonyksyjne dobierane są odpowiednio do kształtu, grubości, sposobu wrastania, kruchości, stopnia łamliwości oraz elastyczności paznokcia. Założenie klamry na paznokieć jest całkowicie bezbolesne. Warto mieć na uwadze, że aplikacja klamry na wrastające paznokcie nie wyklucza z wykonywania codziennych obowiązków.
Jakie są rodzaje klamer do paznokci?
Na rynku podologicznym można spotkać wiele rodzajów klamer podologicznych. Pierwsze klamry z drutu sprężynowego w 1873 roku zastosował Edward E. Stedman pochodzący ze stanu Ohio w USA. Klamra wykonana była z drutu i kształtem przypominała literę M. Jej ramiona Stedman podhaczył pod płytkę paznokciową. Zaobserwował, że dzięki takiemu sposobowi aplikacji klamra bez problemu pozostawała na swoim miejscu przez cały okres trwania terapii.
W 1938 roku Rosenstein po raz pierwszy wykorzystał nić chirurgiczną do korekcji kształtu paznokcia. Był to sposób aktywowania wrastających i wkręcających się paznokci, które wrastały na właściwy tor. W 1946 roku. Scholl w swojej terapii wyrastających paznokci zastosował srebrny drut sprężynowy o średnicy 0,4 mm.
W 1953 roku Södergard specjalista pochodzący z Danii do leczenia wrastających paznokci zastosował plaster. Był on mocowany od spodu paznokcia, naciągany i sklejany na środku płytki paznokciowej.
Przełom w terapii wrastających i wkręcających paznokci nastąpił w 1960 roku, kiedy to Gifford zastosował pierwszą trzyczęściową klamrę wykonaną z profesjonalnego drutu.
Następnie Ross Fraser wprowadził do użytku klamry wykonane z plecionego drutu. Technika Ross Fraser w dawnych czasach była odpowiednikiem stosowanego dzisiaj paska Goldstadtspange. Dwa lata później ten sam specjalista wynalazł klamrę dwustronnie zaczepianą po bokach płytki paznokci. Była ona wygięta w taki sposób, jak dzisiejsze klamry sprężynowe, dzięki czemu aktywowała podciąganie paznokcia w czasie chodu, co w konsekwencji powodowało nadanie mu właściwego toru wzrostu.
W 1988 roku Glar zastosował złoty drut, który pełnił funkcję klamry jednostronnej. Drut wykonany z czystego złota z jednej strony był okrągły, a w miejscu mocowania, spłaszczony i ciągnął paznokieć w górę.
W 1990 roku Erkodent wykonał płaską klamrę ze sprężynowego metalu powlekanego tworzywem sztucznym. Był to odpowiednik dzisiejszych pasków Onyclip. W tym samym roku Hellmut Ruck i jego zięć Wolfgang Knörzer stworzyli jednostronną oraz dwustronną klamrę przyklejana do płytki paznokcia.
W 1992 roku na rynek podologiczny weszły klamry 3 częściowe wymyślone przez 3-osobowy zespół: Elvira Oshold, Sutor i Bittig. W 2002 roku prawa patentowe do tej klamry otrzymała firma 3TO GmbH.
Rok 2006 to moment ,w którym stworzono klamrę ORA. Jest to dwuczęściowa, jednostronna i dwustronna klamra wykonana z nierdzewnego drutu, który dźwiga płytkę paznokcia, kierując ją na prawidłowy tor wzrostu.
Kolejne klamry 3TO plastikowo-drutowe powstały w 2007 roku. Ich cechą charakterystyczną jest skręcanie za pomocą specjalnego klucza.
W 2010 roku na rynek weszła klamra COMBIped, która to zakładana jest pod płytkę paznokcia i przyklejana na paznokieć.
W 2014 roku w profesjonalnych sklepach podologicznych pojawiła się PODOKLAMRA stworzona przez Anetę Oleszek właścicielkę marki kosmetyków profesjonalnych Podopharm. Składa się ona z dwóch ramion i skręcanego łącznika.
Kolejny rodzaj klamry, o potwierdzonej skuteczności działania to klamra tytanowa. Wykonana z doskonałej jakości cienkiego tytanowego drutu, utrzymującego swoje właściwości nawet do 85 lat. Klamra tytanowa stanowi jeden z rodzajów klamry napaznokciowej (przytwierdzana się ją do płytki paznokcia za pomocą kompozytów stomatologicznych).
Klamra M-Brace zaprezentowana niedawno w nowej odsłonie przez Adriana Arkadę. Należy również do klamer metalowych. Wykonywana jest z najwyższej jakości drutu implantologicznego, a następnie aplikowana na paznokcie. M-Brace to klamra, którą przytwierdza się do płytki paznokcia przy pomocy specjalnego kompozytu.
Kiedy należy stosować klamry?
Klamry ortonyksyjne należy stosować w przypadku stwierdzenia wrastania lub wkręcania się paznokci w wał okołopaznokciowy. Dodatkowo aplikację klamry na paznokieć zaleca się w sytuacji, gdy płytka paznokcia nie chce rosnąć lub po wszelkiego rodzaju urazach płytki, gdzie konieczne jest naprowadzenie paznokcia na właściwy tor wzrostu.
Jak rozpoznać wrastające paznokcie?
Wrastające paznokcie to takie, które wbijają się w otaczający je wał. Powodują dolegliwości bólowe (czasem bardzo silne), zaczerwienienie, obrzęk, a nawet stan ropny. Zazwyczaj duży ból towarzyszący wrastającym paznokciom znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie.
Jak działa klamra na paznokieć?
Działanie klamry można porównać z działaniem aparatu ortodontycznego umieszczanego przez stomatologa na zębach. Odpowiednio aktywowany drut nadaje właściwy tor wzrostu wrastającemu lub wkręcającemu się paznokciowi. Podolog nakleja klamrę na paznokieć za pomocą kompozytu stomatologicznego. Zarówno aplikacja klamry, jak i jej noszenie jest całkowicie bezbolesne i w żaden sposób nie utrudnia codziennego funkcjonowania.
Gdzie można kupić klamry na wrastające paznokcie?
Profesjonalne klamry na paznokcie wykonuje podolog w swoim gabinecie pielęgnacji stóp. Profesjonalna klamra nie jest gotowym elementem, który można zakupić. Należy mieć na uwadze, że aby stworzyć odpowiednią klamrę podolog musi uczestniczyć w licznych szkoleniach i kursach. Wtedy to pozyskuje wiedzę z zakresu wykonania klamer, ich aktywacji oraz samej aplikacji klamry. W sklepach internetowych można spotkać różne gotowe klamry, które nie są narzędziami profesjonalnymi wykorzystywanymi w gabinetach podologicznych.
Nieumiejętne dobranie klamry do paznokcia, jego struktury, elastyczności, grubości czy stopnia łamliwości może prowadzić do wyrwania paznokcia, odwarstwienia paznokcia od łożyska lub spowodowania krwiaka podpaznokciowego.
Czy zakładanie klamry na paznokcie jest trudne?
Zakładanie klamry dla wprawionego i doświadczonego podologa nie jest trudne. Żeby profesjonalnie zakładać klamry, podolog musi odbyć specjalistyczne szkolenia oraz dysponować odpowiednim sprzętem dającym możliwość profesjonalnej aplikacji. Brak wiedzy oraz nieumiejętne obchodzenie się z narzędziami może wyrządzić krzywdę zarówno pacjentowi, jak i osobie aplikującej.
Jak długo należy stosować klamry?
Klamry stosuje się do momentu przywrócenia właściwego toru wzrostu paznokcia. Jest to proces trwający od 6 miesięcy nawet do 2 lat. Powrót do zdrowia zależy od szybkości wzrostu płytki paznokciowej, stopnia jej uszkodzenia, stopnia wrastania lub wkręcania paznokcia. Zdarza się, że zakładanie klamry należy powtarzać co jakiś czas, w celu przypomnienia „paznokciowi” jak ma prawidłowo rosnąć.
Klamry na wrastające paznokcie — najczęściej zadawane pytania
Czy zakładanie klamry na paznokcie boli?
Zakładanie klamry na paznokcie i przytwierdzanie jej przy pomocy specjalnego kompozytu stomatologicznego jest całkowicie bezbolesne. Aplikacja klamry po odpowiednim opracowaniu płytki paznokcia trwa kilka lub kilkanaście minut. Czas trwania zabiegu uzależniony jest od stopnia zaawansowania problemu, z którym pacjent zgłosił się do gabinetu podologicznego.
Jakie są najlepsze klamry na wrastające paznokcie?
Najlepsze klamry na wrastające paznokcie to te, które dobrane zostały do potrzeb pacjenta przez wykwalifikowanego podologa. Należy pamiętać, że kluczowe znaczenie dla powodzenia terapii ma rodzaj zastosowanego drutu, jego grubość oraz aktywacja klamry.
Czy klamra na paznokciu pomaga?
Właściwie zaaplikowana klamra na paznokieć pomaga. Drut po odpowiedniej aktywacji i aplikacji ciągnie boki paznokcia, tak aby wyszły one z otaczającego je wału. Profesjonalnie nałożony drut nadaje paznokciowi odpowiedni tor wzrostu i redukuje dolegliwości bólowe.
Jak wygląda zakładanie klamry na paznokieć?
Aplikacja klamry rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia płytki paznokciowej. Następnie podolog nakłada na paznokieć bond – czyli system łączący klamrę z kompozytem. W kolejnym etapie bond utwardza się przy pomocy lampy polimeryzacyjnej. Dobór odpowiedniego drutu oraz uformowanie z niego odpowiedniej klamry stanowi kolejny etap aplikacji. Specjalista zakłada klamrę w taki sposób, aby działające siły drutu nie zaszkodziły paznokciowi pacjenta. Klamrę przytwierdza się kompozytem, który odporny jest na wilgoć oraz ścieranie. Nakładanie klamry na paznokieć jest całkowicie bezbolesne.
Czy klamra jest bezpieczna?
Klamra jest bezpieczna, ale tylko wtedy, kiedy założy ją wykwalifikowany podolog. Klamra musi być wykonana z odpowiedniej grubości drutu oraz prawidłowo aktywowana, tak by nie wyrwać paznokcia. Źle dobrany i aktywowany drut do płytki paznokcia może skutkować pojawieniem się onycholizy, krwiaków podpaznokciowych, a w skrajnych przypadkach może skutkować zerwaniem paznokcia.
Czy z klamrą na paznokciu można uprawiać sport, iść na basen?
Tak. Mając klamrę na paznokciu, pacjent może normalnie funkcjonować. Nie przeszkadza ona w żadnych czynnościach (nawet podczas wykonywania różnego rodzaju sportów). Klamra przytwierdzana jest do paznokcia przy pomocy kompozytu, który jest niewrażliwy na wodę. Drut, z którego podolog formuje klamrę wykonany, jest ze stali implantologicznej, odpornej na korozję. Dlatego z klamrą można uprawiać sporty i chodzić na basen.
Czy można samemu założyć klamrę na paznokcie?
Nie. Pacjent sam nie powinien zakładać klamry na paznokieć. Aby właściwie założyć klamrę na paznokieć, trzeba mieć specjalistyczną wiedzę oraz odpowiednie narzędzia. Kluczowa jest tutaj znajomość specyfiki działania klamry. Samodzielna aplikacja klamry może doprowadzić do pogorszenia stanu paznokcia czego konsekwencją, może być przedłużenie właściwej terapii, a nawet całkowite uszkodzenie łożyska paznokciowego.