Frezarka z pochłaniaczem pyłu to sprzęt powszechnie wykorzystywany w gabinetach podologicznych. Zdarza się również, że jest ona obecna w gabinetach kosmetycznych. Sprzęt ten znajduje zastosowanie w zabiegach pielęgnacyjnych, jak i leczniczych. Zakup frezarki podologicznej wiąże się z dużym wydatkiem. Jest to jednak urządzenie, które znacząco ułatwia pracę w gabinecie podologicznym i czyni ją bardziej bezpieczną. Frezarka to sprzęt, który powinien być używany według pewnych zasad. Wtedy to będzie pracować sprawnie przez długi czas. W związku z tym po zakupie urządzenia należy sobie zadać pytanie: jak czyścić frezarkę z pochłaniaczem? Warto również zastanowić się nad tym, jak dbać o frezarkę podologiczną?
Niewłaściwa pielęgnacja, a występowanie usterek we frezarce podologicznej?
Na rynku podologicznym dostępnych jest wiele modeli frezarek. Ceny tych urządzeń wahają się pomiędzy 4000 zł, a 13000 zł. W dużej mierze cena urządzenia mówi o jakości jego wykonania oraz o jego pochodzeniu. W profesjonalnych gabinetach podologicznych bardzo często spotyka się wysokiej jakości urządzenia, które gwarantują dobrą skuteczność pochłaniania pyłu oraz zapewniają odpowiedni komfort pracy dla podologa. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepsza frezarka może się kiedyś popsuć. Z tego względu warto wiedzieć, jak czyścić frezarkę, żeby służyła ona możliwie długo swojemu właścicielowi. Prawidłowa pielęgnacja wykonywana w odpowiednim czasie stanowi sekret długiej i bezproblemowej pracy urządzenia.
Jednym z najczęściej pojawiających się problemów jest przegrzanie frezarki podologicznej. Zazwyczaj jest to efektem niedopatrzenia, nieumiejętnego bądź nieregularnego czyszczenia urządzenia. Przegrzanie sprzętu może prowadzić do znacznego pogorszenia jego wydajności lub nawet do całkowitego uszkodzenia silnika na skutek jego spalenia. Konsekwencją poważnego uszkodzenia silnika może być konieczność zakupu nowego urządzenia.
Kiedy wymienić worek we frezarce z pochłaniaczem?
Regularna wymiana worków na pył oraz filtrów. Bardzo często osoby korzystające z frezarek podologicznych zadają sobie pytanie, jak często wymieniać worek we frezarce z pochłaniaczem. Odpowiedź na tak postawione pytanie jest bardzo prosta. Worki, jak i filtry powinny być wymieniane raz na kilka wykonanych zabiegów bądź też według wskazań urządzenia. Niektóre sprzęty są w stanie wyświetlić informację o konieczności zmiany worka czy też filtra na nowy. Zapełniony worek na pył stanowi duży problem dla właściwego funkcjonowania sprzętu. W takim wypadku pył zawierający drobinki naskórka czy paznokci nie trafia tam, gdzie jego miejsce, a zaczyna osadzać się na elementach frezarki. Efektem tego może być zapchanie się frezarki, które może prowadzić do jej przegrzania, a w konsekwencji nawet spalenia.
Jak często czyścić frezarkę z pochłaniaczem pyłu?
Podstawowe znaczenie dla właściwego funkcjonowania frezarki podologicznej ma regularne jej czyszczenie. Należy pamiętać, że odpowiednio konserwowane i czyszczone urządzenie zawsze odwdzięcza się długą i bezawaryjną pracą. Regularne czyszczenie frezarki to także recepta na uniknięcie poważnych awarii urządzenia.
Z tego też względu sprzęt (szczególnie rękojeść) powinien być czyszczony codziennie po ostatnim wykonanym zabiegu podologicznym. Rączka frezarki to część urządzenia, która jest zdecydowanie najbardziej narażona na różnego typu zanieczyszczenia czy pozostałości naskórka po wykonanym zabiegu. Do czyszczenia frezarki zastosowanie znajduje sprężone powietrze. Właściwe czyszczenie rękojeści urządzenia ma bardzo duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całego sprzętu. Sklep podologiczny Podoexpert oferuje frezarkę Berchtold PodoQ40, której cechą charakterystyczną jest całkowicie rozkładana rączka. Dzięki temu podolog jest w stanie sam dokładnie usunąć zabrudzenia z rękojeści, a konieczność wysłania frezarki do serwisu znacząco się oddala. Warto pamiętać, że każdą frezarkę (jej część główną) należy również co jakiś czas przetrzeć wilgotną szmatką w celu usunięcia zalegającego kurzu.
Jak czyścić frezarkę i z jakiego powodu warto to robić?
Właściwa, a przede wszystkim regularnie wykonywana pielęgnacja frezarki stanowi absolutną podstawę, jeśli w gabinecie podologicznym ma być zachowana właściwa higiena oraz bezpieczeństwo. Czysty, sterylny i zadbany sprzęt to zmniejszenie ryzyka wystąpienia powikłań po wykonywanych zabiegach. Prawidłowa konserwacja i użytkowanie sprzętu podologicznego zgodnie z jego przeznaczeniem daje możliwość uniknięcia konieczności pokrywania nieplanowanych kosztów za naprawę czy wymianę urządzenia na nowe. Zadbana frezarka stanowi wizytówkę dobrego gabinetu podologicznego.