Przejdź do treści
Ulubione 0
Koszyk 0
Home

Jak pozyskać pacjentów do gabinetu podologicznego?

Nowy pacjent w gabinecie podologicznym jak go pozyskać?

Podologia to bardzo prężnie rozwijająca się dziedzina, która z biegiem czasu zyskuje coraz większą popularność. W związku z tym, że bardzo wiele osób nie wie kim jest podolog ani czym się dokładnie zajmuje, pozyskanie nowych pacjentów do gabinetu podologicznego jest dużym wyzwaniem. Stąd nasuwa się pytanie jak pozyskać pacjentów oraz jak utrzymać obecnych? Przygodę z pozyskiwaniem nowych pacjentów do gabinetu podologicznego należy rozpocząć od informowania potencjalnych klientów, czym zajmuje się podolog oraz w jaki sposób pracuje. Najważniejsza jest świadomość pacjentów oraz zadowolenie z efektów terapii przeprowadzonej przez specjalistę podologa. Tylko w pełni usatysfakcjonowany klient, którego problem został skutecznie i szybko rozwiązany będzie w stanie polecić usługi podologa a co za tym idzie zacznie się działanie tak zwanej "poczty pantoflowej".

Nowy pacjent w gabinecie podologicznym - pierwsze wrażenie

Jak wiadomo pierwsze wrażenie jest zawsze najważniejsze. Z tego powodu w celu profesjonalnego świadczenia usług podologicznych należy odpowiednio przygotować, dostosować i wyposażyć gabinet podologiczny. Należy pamiętać, że pacjenci dużo chętniej wracają tam gdzie widoczny jest profesjonalizm. Niestety aby w dzisiejszych czasach stworzyć gabinet podologiczny na odpowiednim poziomie, trzeba liczyć się z dość dużymi wydatkami. Wtedy to z pomocą przychodzą profesjonalne sklepy podologiczne, które pomagają w doborze właściwego sprzętu oraz odpowiednich narzędzi podologicznych. Dlatego też przed rozpoczęciem prywatnej praktyki podologicznej, specjalista podolog powinien zadać sobie jedno zasadnicze pytanie: czy z podologią wiąże się na lata? Jeśli odpowiedź brzmi tak, to poniesienie kosztów związanych z otwarciem profesjonalnego gabinetu podologicznego jest uzasadnione.

Jak wygląda profesjonalny gabinet podologiczny w oczach nowego pacjenta?

Jak wiadomo, podologia nie jest dziedziną medycyny ale jest bardzo blisko z nią związana. W dużej mierze opiera się na współpracy pomiędzy podologiem a lekarzem w celu należytego rozwiązania problemu zgłaszanego przez pacjenta. Niektórzy pacjenci odwiedzający profesjonalny gabinet podologiczny mają nawet wrażenie, że podolog to lekarz. Zgodnie z przepisami obowiązującymi na terenie Polski, podolog świadczy usługi paramedyczne. Bardzo istotne jest by gabinet w którym świadczone są usługi podologiczne był urządzony w neutralnym tonie, pasującym do wystroju gabinetów lekarskich. Neutralność, czystość oraz jasne przestronne wnętrza budują w pacjentach poczucie bezpieczeństwa oraz wysokiego profesjonalizmu. Duża liczba kolorów może dawać sprawiać wrażenie ciężkości czy przytłoczenia. Ważne aby ściany gabinetu udekorować plakatami o tematyce podologiczniej. Niezwykle ważnym miejscem dla pacjentów jest poczekalnia. Powinna sprawiać ona wrażenie otwartości, gdzie pacjent miło spędzi czas oczekując na wizytę u specjalisty. W tym miejscu mile widziana jest prasa branżowa oraz ulotki dotyczące właściwego stosowania profesjonalnych kosmetyków podologicznych. W poczekali doskonale sprawdzają się również przestronne gabloty z dobrze wyeksponowanymi kosmetykami podologicznymi, które klient może zakupić w gabinecie w celu kontynuowania terapii w domu. Bardzo ważny jest fakt, że gabinet stanowi wizytówkę podologa w oczach pacjenta i może mieć duże znaczenie podczas podejmowania decyzji o kolejnej wizycie.

Pozyskiwanie pacjentów do gabinetu podologicznego - złote sposoby

Aby skutecznie pozyskiwać nowych pacjentów do gabinetu podologicznego należy zastanowić się nad stworzeniem właściwej grupy docelowej, do której kierowane są usługi. Bardzo ważne jest aby swoją ofertę kierować do pacjentów w odpowiednim wieku, zamieszkujących w niedużej odległości od gabinetu gdyż nie wszyscy mają możliwość dojazdu do specjalisty. Stąd też w podologii wyodrębniła się jej pewna gałąź zwana podologią mobilną. Budowanie marki gabinetu podologicznego należy rozpocząć od poinformowania potencjalnych pacjentów o istnieniu gabinetu. Tutaj duże znaczenie ma stworzenie odpowiedniego loga, które będzie skutecznie dawało do zrozumienia czym zajmuje się podolog. Właściwe umieszczenie loga pozwala zaprezentować się przyszłym klientom przez różne źródła komunikacji. Pacjenci w młodym wieku z pewnością zauważą obecność informacji o gabinecie w internecie (np. reklamy w mediach społecznościowych). Starsi wiekiem, będą natomiast zwracać uwagę na rozwieszone w różnych miejscach plakaty czy rozłożone ulotki. Dobre efekty w dotarciu do tej grupy wiekowej przynosi również publikacja reklamy w lokalnej prasie.

Strona internetowa, a pozyskiwanie nowych pacjentów.

Stworzenie czytelnej, profesjonalnej strony internetowej to kolejny krok w budowaniu marki gabinetu podologicznego. Na stronie internetowej powinny się znaleźć się informacje na temat zawodu podologa oraz krótki opis osoby wykonującej zabiegi. Uzupełnienie, powinny stanowić opisy świadczonych usług opatrzone w profesjonalnie wykonane zdjęcia oraz cennik świadczonych usług. Strony internetowe dobrych gabinetów podologicznych zawsze posiadają tak zwanego bloga o tematyce podologicznej. Jest to miejsce, w którym specjalista może dokładnie opisywać jednostki chorobowe, z którymi przyszło mu się zmierzyć oraz zastosowane terapie. Duże znaczenie ma również prowadzenie poradnika dla pacjentów. Powinno być to miejsce do którego pacjent może wrócić w wolnym czasie aby uzupełnić swoją wiedzę na temat właściwej pielęgnacji stóp. Dobrze prowadzony poradnik sprawi, że pacjenci będą go sobie wzajemnie polecać a co za tym idzie, marka gabinetu będzie się rozwijać. Wszystkie opisane wyżej działania mają na celu rozwój gabinetu podologicznego. Zdobywanie nowych pacjentów stanowi złożony proces, w którym dużą rolę odgrywa skuteczna reklama. Nawet jeśli gabinet po pewnym czasie zdobędzie stałych klientów należy dalej kontynuować działania promocyjne. Istotne jest by zdawać sobie sprawę, że praca podologa polega na pomaganiu ludziom. Stąd też jeśli pacjent uzyska odpowiednią pomoc, a jego problem zostanie całkowicie rozwiązany to nie będzie on potrzebował kolejnych wizyt ale z pewnością poinformuje, znajomych o efektach terapii. Ten sposób przekazu informacji stanowi najlepszą reklamę. Można śmiało powiedzieć: jeden zadowolony pacjent równa się trzech kolejnych pacjentów skłonnych do rozwiązania problemów ze stopami u poleconego podologa.

Pozytywna opinia i wysokie oceny pracy podologa.

Każdego nowo pozyskanego klienta trzeba umieć zatrzymać. Z tego względu, ważne jest aby każdego pacjenta poprosić o wystawienie opinii po wizycie w gabinecie podologicznym. Ocenę można wystawić zarówno w mediach społecznościowych (facebook) jak i w google. Dodatkowo wskazane jest aby udostępnić pacjentom możliwość wyrażania opinii na stronie internetowej gabinetu. Uważa się, że internet to zdecydowanie najlepsze źródło informacji i to właśnie w nim ludzie szukają pomocy jeśli trapią ich problemy.

Karta lojalnościowa w gabinecie podologicznym. Darmowe próbki dla nowych pacjentów.

Terapia prowadzona przez podologa może trwać nawet kilka miesięcy. Z tego powodu należy skłonić klienta, aby wizyty w gabinecie podologicznym odbywał cyklicznie. Tutaj z pomocą przychodzi system kart lojalnościowych, na których można wpisać datę kolejnej wizyty oraz zawrzeć informację o przysługujących rabatach. W tym wypadku doskonale sprawdza się rabat udzielany na kolejną przypadająca wizytę lub informacja o gratisie w postaci np. profesjonalnego kosmetyku. Dobrym pomysłem wydaje się również podarowanie pacjentowi próbki kosmetyku dostosowanego do jego potrzeb. Wiele marek podologicznych oferuje preparaty w specjalnych saszetkach, tak aby specjalista mógł je udostępnić swoim klientom. Takie działanie nie naraża podologa na duże koszty, a pacjent czuje się doceniony. Być może, jeśli testowany kosmetyk przypadnie pacjentowi do gustu, przy kolejnej wizycie dokona on zakupu tego produktu do stosowania w domu.

Co należy zrobić aby pacjent dotarł na umówioną wizytę?

W dzisiejszych czasach ludzie są wyjątkowo zabiegani. Z tego względu pacjent poprzez roztargnienie może zapomnieć o umówionej wizycie. Aby tego uniknąć najlepiej wysłać pacjentowi wiadomość za pośrednictwem smsa o zbliżającej się wizycie w gabinecie podologicznym. Specjaliści od marketingu twierdzą, że najlepiej jest to uczynić na jeden dzień przed przypadająca wizytą. W przesłanej wiadomości można poprosić pacjenta o przesłanie informacji zwrotnej, potwierdzającej obecność na wizycie. Przy braku kontaktu zwrotnego ze strony klienta, kolejnego smsa przypominającego, można wysłać na kilka godzin przed spotkaniem. Takie postępowanie pozwala na optymalne gospodarowanie czasem pracy w gabinecie.
''
Podoexpert

Bestsellery