Jak zostać podologiem? Kto to jest podolog?
Podologia to stosunkowo nowa dziedzina w Polsce, która bardzo prężnie się rozwija. Podologia, stanowi połączenie:
- anatomii
- fizjologii
- diabetologii
- flebologii
- dermatologii
- ortopedii.
Wśród głównych zadań podologii wymienia się zapobieganie rozwojowi problemów związanych z zaburzeniami ruchu. Specjalista podolog przyjmuje pacjentów w odpowiednio przystosowanym do tego celu gabinecie podologicznym. Podstawowym zadaniem podologa jest wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych na stopy i paznokcie. Dodatkowo specjalista w swoim gabinecie podologicznym może prowadzić terapie specjalistyczne mające na celu poprawę komfortu życia osób, które mają problemy ze stopami.
Czym zajmuje się podolog?
Specjalista od stóp – podolog w swoim gabinecie wykonuje wiele zabiegów związanych z poprawą kondycji stóp. Duża część gabinetów w swojej ofercie posiada zabiegi pielęgnacyjne na stopy czy też zabiegi poprawiające kondycję spękanych pięt. Bardziej wyspecjalizowane gabinety podologiczne zajmują się również usuwaniem odcisków, modzeli czy hiperkeratoz. W dużej części gabinetów pracują podolodzy, którzy specjalizują się w wykonywaniu korekty wrastających paznokci czy też potrafią udzielić pomocy w walce z brodawkami wirusowymi na stopach. Gabinety podologiczne oferują również możliwość oczyszczenia paznokci zmienionych chorobowo czy też wykonanie rekonstrukcji uszkodzonych paznokci stóp.
Jak zostać podologiem?
Na terenie Polski, zawód podologa nie został wpisany do rejestru zawodów medycznych. Z tego względu uznaję się, że podologia jest dziedziną paramedyczną. Od wielu lat czynione są próby, aby dokonać odpowiednich zmian, które uregulowałby stan prawny dotyczący tego zawodu. Na rynku podologicznym dostępnych jest bardzo wiele szkoleń podologicznych. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie szkolenia prowadzone są przez wykwalifikowany personel, a przekazywana wiedza jest na odpowiednim poziomie. Z tego względu przy wyborze szkolenia podologicznego należy przeprowadzić dokładną weryfikację trenerów. Istotne, by korzystać z wiedzy osób specjalizujących się w danej dziedzinie, które mają doświadczenie w prowadzeniu konkretnych terapii. Szkolenia podologiczne na wysokim poziomie powinny odbywać się w małych grupach i oferować dużą liczbę zajęć praktycznych.
Szkoły wyższe oferują możliwość odbycia studiów podyplomowych z zakresu podologii. Zazwyczaj trwają one dwa semestry i prowadzone są w trybie zaocznym. Kierowane są do osób posiadających wykształcenie wyższe (licencjat lub magisterium). Szczególnie mile widziani wśród studentów są absolwenci kosmetologii, pielęgniarstwa czy też fizjoterapii. Na studiach podyplomowych z podologii zajęcia praktyczne prowadzone są przez wysoko wykwalifikowanych specjalistów, co pozwala na przygotowanie absolwenta do prowadzenia skutecznych terapii podologicznych.
Kształcenie z zakresu wykonywania zabiegów podologicznych w gabinetach odbywa się również w dwuletnich szkołach policealnych. W tym wypadku oferta kształcenia kierowana jest do osób z wykształceniem średnim. Nauka trwa 2 lata i prowadzona jest zazwyczaj w trybie wieczorowym lub zaocznym. Na zakończenie nauki absolwent dwuletniej szkoły może przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie podologa.
Bardzo dużą popularnością cieszą się cyklicznie organizowane konferencje i kongresy podologiczne. Stanowią one doskonałe źródło wiedzy dla osób związanych z branżą pielęgnacji stóp. Kongresom podologicznym, towarzyszą zazwyczaj targi lub prezentacje sklepów podologicznych mających w swojej ofercie profesjonalne narzędzia podologiczne czy też oferujących kompleksowe wyposażenie gabinetu podologicznego. Konferencje to również źródło informacji na temat nowości pojawiających się na rynku profesjonalnych kosmetyków podologicznych.
Należy pamiętać, że podologia to dziedzina, która wymaga od przyszłych adeptów zawodu wielogodzinnych praktyk.
Praca zawodowa pod okiem wykwalifikowanych podologów skutkuje rozwojem osobistym oraz pewnością podczas wykonywania zabiegów w gabinecie podologicznym. Trzeba zdawać sobie sprawę, że ukończenie dwuletniej szkoły czy też studiów podyplomowych to nie koniec nauki. Istotny jest ciągły rozwój zawodowy oraz śledzenie nowości dostępnych w świecie podologii