Przejdź do treści
Ulubione 0
Koszyk 0
Home
zielona bakteria na poznokciu

Zielona bakteria na paznokciu – przyczyny, objawy i leczenie

Zielona bakteria, a tak naprawdę Pseudomonas aeruginosa to drobnoustrójktóry znakomicie namnaża się w wilgotnym środowisku. Potocznie „Zespół zielonych paznokci” to zakażenie spotykane u osób, które często skarżą się na wilgotne stopy lub dłonie. Jest także obserwowany u osób, które mają tendencję do długotrwałego noszenia stylizacji na paznokciach. W obrębie zakażonych miejsc widoczny jest charakterystyczny zielony kolor oraz specyficzny słodkawy zapach. Zielona bakteria, czyli Pałeczka ropy błękitnej często leży u podstaw zakażeń ran pooparzeniowych oraz zapalenia mieszków włosowych u osób korzystających z basenów.

Zielona bakteria pod paznokciem - co to takiego?

Zielona bakteria pod paznokciem to Pseudomonas aeruginosa – pałeczka ropy błękitnej. Jest bakterią oportunistyczną, gram ujemną mającą zdolność szybkiego namnażania się. Pseudomonas jest rozpowszechniony w środowisku naturalnym. Bytuje w glebie, zbiornikach wodnych i rzekach. Dodatkowo może stanowić część mikroflory niektórych zwierząt i roślin. Może również wchodzić też w skład mikrobiomu człowieka, jednak jest to stosunkowo rzadkie. Bakteria ta na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat stała się niezwykle groźna dla człowieka.

Jak wygląda zielona bakteria na paznokciu?

Zielona bakteria na paznokciu objawia się w postaci zmiany zabarwienia płytki paznokciowej na różne odcienie zieleni od jasnej zieleni nawet do bardzo ciemnego koloru (chloronychia). Przyczyną zmiany koloru płytki paznokcia jest wytwarzana przez Pseudomonas aeruginosa piowerdyna oraz piocyjanina. Warto mieć na uwadze, że do zakażenia tą bakterią może dojść poprzez zbyt długie noszenie stylizacji na paznokciach.

Jakie są objawy infekcji?

Najczęstsze objawy obecności zielonej bakterii to:

  • zmiana zabarwienia płytki paznokciowej — paznokieć może przybierać kolor od jasnozielonego, aż po ciemną zieleń
  • wały paznokciowe mogą być zaczerwienione i opuchnięte
  • krucha i łamliwa płytka paznokciowa, łożysko może przybierać zielonkawy kolor — wraz z rozwojem zakażenia
  • bóle mięśniowo-stawowe, zapalenie pęcherza — jeśli proces zapalny toczy się długo, bakteria może przenieść się do krwi,
  • słodkawy, specyficzny zapach w miejscu objętym zakażeniem.

Dlaczego nie należy ignorować bakterii na paznokciu?

Nie wolno ignorować zakażenia pałeczką ropy błękitnej, ponieważ patogen ten może wniknąć do układu krążenia i powodować wiele groźnych chorób. W początkowej fazie zakażenia mogą pojawić się bóle mięśniowe, następnie bóle kostno-stawowe oraz zapalenie pęcherza.

Jakie są przyczyny powstawania bakterii pod paznokciem?

Do najczęstszych przyczyn pojawienia się pod paznokciem zielonej bakterii należą:

  • źle wykonana stylizacja paznokci – paznokieć zapowietrza się co stwarza wrota do namnażania zielonej bakterii
  • onycholiza, czyli odwarstwienie płytki paznokciowej od łożyska – pod płytką tworzy się środowisko sprzyjające powstaniu zakażeniu,
  • obgryzanie paznokci,
  • nagminne moczenie i mycie rąk lub stóp,
  • nie wycieranie przestrzeni międzypalcowych,
  • ciasne, sztuczne, nieprzewiewne obuwie,
  • korzystanie z basenów, sauny,
  • zakażenie wirusem HIV,
  • cukrzyca, mukowiscydoza, nowotwory
  • brak odpowiedniej higieny dłoni i stóp

Jak leczyć zieloną bakterię na paznokciu?

Leczenie zielonej bakterii, specjalista powinien rozpocząć od prawidłowej diagnozy. Paznokieć zajęty zieloną bakterią należy jak najszybciej prawidłowo wyciąć i oczyścić. Bardzo często konieczne jest również stosowanie antybiotyku w miejscu zakażenia. W przypadku gdy doszło do zakażenia układu krążenia, lekarz powinien także zalecić antybiotykoterapię doustną.

Do kogo można zwrócić się z problemem?

Z problemem zielonej bakterii, pacjent powinien udać się do lekarza dermatologa, który zleci skuteczną antybiotykoterapię. Aby leczenie zielonej bakterii na paznokciu było skuteczne, należy dodatkowo dokładnie oczyścić paznokieć. Dużą wiedzę z zakresu terapii Pałeczki ropy błękitnej mają podolodzy, którzy bez problemu rozpoznają to schorzenie, oczyszczą płytkę paznokcia, a następnie skierują pacjenta do lekarza, aby ten dobrał odpowiednie antybiotyki działające na Pseudomonas aeruginosa.

Jakie są skuteczne metody leczenia zielonej bakterii?

Skuteczność leczenia zielonej bakterii zależy od następujących czynników:

  • prawidłowo postawionej diagnozy,
  • odpowiedniego doboru leków,
  • dokładnego oczyszczenia płytek paznokciowych przez specjalistę podologa,
  • wycięcia całkowitego płytek paznokciowych (jeżeli jest taka konieczność - zabieg całkowicie bezbolesny, zazwyczaj paznokieć nie trzyma się już łożyska),
  • braku aplikacji lakierów, hybryd czy żeli na paznokcie
  • nie używaniu sztucznego obuwia,
  • nie stosowaniu sztucznych nieprzewiewnych skarpetek,
  • skutecznego zabezpieczenia paznokci w trakcie różnych prac domowych (stosowanie rękawiczek),
  • unikania basenów oraz saun,
  • braku obgryzania paznokci czy ich skubania.

Domowe sposoby na choroby paznokci

Najlepszym domowym sposobem na choroby paznokci jest pozostawienie ich specjaliście. Stosowanie aptecznych specyfików bez uprzedniej trafnej diagnozy może prowadzić do zamazania problemu, co w konsekwencji sprawi, że leczenie stanie się dłuższe i bardziej uciążliwe. W przypadku zmian chorobowych w obrębie paznokci (stóp, jak i dłoni) należy jak najszybciej udać się do wykwalifikowanego podologa.

Jak można zapobiec powstania zielonej bakterii pod paznokciem?

Profilaktyka stanowi jeden z czynników, który może zabezpieczyć przed wystąpieniem choroby. Aby uniknąć infekcji Zieloną bakterią, pamiętaj:

  • stylizację na paznokciach wykonuj tylko w sprawdzonych gabinetach kosmetycznych
  • zwracaj uwagę na warunki higieniczne panujące w gabinecie podologicznym, jak i kosmetycznym. Podolog oraz kosmetyczka powinni używać jednorazowych lub wysterylizowanych narzędzi,
  • nigdy nie dopuszczaj do tak zwanego "przenoszenia stylizacji",
  • gdy tylko zaobserwujesz na swoim paznokciu pęknięcie lub onycholizę od razu zgłoś się do podologa,
  • gdy stylizacja na paznokciach ulegnie uszkodzeniu — zgłoś się do stylistki w celu fachowej naprawy.

Zielona bakteria, a grzybica paznokci

Paznokcie zaatakowane przez zieloną bakterię przybierają charakterystyczny zielony kolor. Pseudomonas aeruginosa zwana inaczej "zielona bakteria" to drobnoustrój tlenowy. Doskonale namnaża się w temperaturze około 37 stopni Celsjusza. Leczenie infekcji polega na podaniu antybiotyków. Nieleczone zakażenie może prowadzić do pojawienia się bakterii we krwi.

Warto pamiętać, że grzybice paznokci mogą być wywołane przez różne gatunki grzybów. Paznokcie przybierają wtedy barwy od żółtych, białych po ciemnobrązowe. Zdarzają się także przypadki, że lekarz stwierdza zakażenie mieszane, czyli bakteryjno-grzybicze. Wtedy prócz antybiotykoterapii, która działa na bakterie podawane są leki przeciwgrzybicze.

Zielona bakteria pod paznokciem - najczęściej zadawane pytania

Czym grozi zielona bakteria na paznokciu?

Zielona bakteria na paznokciach (nieleczona) grozi rozprzestrzenieniem się zakażenia i przedostaniem się drobnoustroju do układu krążenia. W skrajnych przypadkach nieleczona, Pałeczka Ropy błękitnej może doprowadzić do amputacji części paliczka. U pacjentów dominują wtedy bóle mięśniowe, bóle kostno-stawowe oraz może wystąpić zapalenie pęcherza.

Po jakim czasie znika zielona bakteria?

Zielona bakteria to drobnoustrój dosyć oporny na leczenie. Z tego też powodu antybiotykoterapia powinna być stosowana przez pełne 14 dni. Dodatkowo paznokcie powinny być dokładnie oczyszczane przez podologa.

Co można kupić w aptece na zieloną bakterię?

W aptekach na zieloną bakterię farmaceuci polecają preparaty zawierające kwas salicylowy. Stosując taki preparat, można doprowadzić do poparzenia miejsca zmienionego chorobowo i całkowicie zatrzeć obraz (objawy) choroby. W przypadku zaobserwowania zmiany na paznokciu należy jak najszybciej udać się do specjalisty w celu skutecznego zdiagnozowania infekcji.

Czy zielona bakteria to wina stylistki?

Zielona bakteria to wina zapowietrzenia się płytki paznokcia lub założonej stylizacji na paznokciu. Warto pamiętać, że nawet drobny uraz może spowodować nieszczelność w stylizacji. Ze strony stylistki winą może być stosowanie niewysterylizowanych narzędzi oraz wielorazowych przyrządów do stylizacji paznokci.

Czy zielona bakteria sama zniknie?

Zielona bakteria sama nie zniknie. Jest to bakteria tlenowa, lubiąca wilgotne i ciepłe środowisko. Z tego też względu ludzkie paznokcie są dla niej wymarzonym podłożem do namnażania się.

Jak wygląda początek zielonej bakterii?

Początkowo na paznokciu może pojawić się mała zielona plamka świadcząca o istnieniu zakażenia pałeczką ropy błękitnej. W kolejnym etapie paznokcie stają kruche i łamliwe. Wały paznokciowe stają się zaczerwienione, bolesne i obrzęknięte.

Co robi podolog z zieloną bakterią?

Podolog widząc zieloną bakterię na paznokciu, powinien jak najszybciej oczyścić płytki paznokcia. Czasami konieczne jest usunięcie całego paznokcia. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, ponieważ paznokieć nie trzyma się łożyska. Po oczyszczeniu paznokci podolog powinien skierować pacjenta do lekarza w celu dobrania i przepisania odpowiednich antybiotyków.

''
Podoexpert

Bestsellery