Grzybica paznokci – jak rozpoznać i skutecznie wyleczyć grzybicę u nóg
Grzybica paznokci to zmiana chorobowa płytki paznokcia, spowodowana przez różnego rodzaju grzyby. Należy pamiętać, że drobnoustroje wywołujące grzybicę paznokci doskonale rozwijają się w ciepłym i wilgotnym środowisku. Z tego też powodu zdecydowanie częściej u pacjentów obserwuje się grzybicę stóp niż rąk. Pojawieniu się grzybicy płytki paznokciowej sprzyja niewłaściwa higiena osobista, nieprawidłowo dobrane obuwie czy też brak odpowiedniej higieny w gabinecie podologicznym, czy kosmetycznym. Grzybica paznokci to schorzenie, które skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Bardzo często towarzyszy jej nieprzyjemny zapach. Występuje zarówno u ludzi młodych, jak i u osób w wieku starszym.
Grzybica paznokci — co to takiego?
Grzybica paznokci cechuje się dużą zaraźliwością, wywołują ją różne gatunki grzybów. Do podstawowych gatunków drobnoustrojów wywołujących grzybicę paznokci należą: dermatofity, drożdżaki i pleśniowce.
Grzybica paznokci sprawia, że stają się one kruche oraz łamliwe. Dodatkowo bardzo często paznokcie zmieniają zabarwienie oraz zaczyna pojawiać się nieprzyjemny zapach. Schorzenie to bardzo negatywnie wpływa na standard życia osób dotkniętych tym problemem. Nieleczona choroba może prowadzić do deformacji paznokci, zakażeń bakteryjnych oraz rozprzestrzeniania się problemu na inne obszary ciała pacjenta, oraz na osoby przebywające w jego otoczeniu. Szybka i trafna diagnoza oraz wdrożenie odpowiedniego postępowania prowadzi do całkowitego wyleczenia i usunięcia objawów choroby. Aby terapia grzybicy paznokci była skuteczna, bardzo ważna jest regularna współpraca podologa z lekarzem dermatologiem.
Jak rozpoznać grzybicę paznokci?
Choroba ta powoduje powstanie wielu zmian na paznokciach. Można tutaj wyróżnić następujące objawy:
- Paznokcie mogą stać się grube i pofałdowane.
- Zmienione chorobowo paznokcie zazwyczaj przybierają barwę żółtą, brązową, niekiedy białą, a nawet zieloną.
- Pojawia się kruchość i łamliwość paznokci — paznokcie wyglądają jak „spróchniałe”.
- Może wystąpić oddzielenie się płytki paznokcia od łożyska.
- Nieprzyjemny zapachach wydobywający się z miejsc objętych zakażeniem.
- Dolegliwości bólowe przypominające kłucie.
Jakie objawy mogą świadczyć o problemie?
Wielu pacjentów zastanawia się, jak wygląda grzybica paznokci? Bardzo często przez osoby niedoświadczone jest ona mylona z przerośniętymi paznokciami lub onycholizą.
Objawy, które powinny zaniepokoić pacjenta to:
- występowanie zaczerwienienia skóry wokół paznokcia,
- pojawiający się ból wokół paznokcia,
- nieprzyjemny zapach wydobywający się z okolicy paznokcia,
- odchodzenie płytki paznokciowej od łożyska,
- pofałdowanie i odkształcanie się płytek paznokciowych,
- pogrubienie płytek paznokciowych,
- wykruszanie się płytek paznokciowych,
- zmiana zabarwienia płytki paznokcia na brązowy lub żółty kolor.
Jak wyleczyć grzybicę paznokci?
W celu wyleczenia grzybicy paznokci najlepiej udać się do specjalisty, który właściwie zdiagnozuje problem. Prawidłowo rozpoznana choroba to klucz do sukcesu oraz szybkiego powrotu do zdrowia. Wizyty w gabinecie podologicznym polegają przede wszystkim na dokładnym oczyszczeniu płytek paznokciowych (na których występują zmiany) oraz łożyska. Takie działanie ma na celu, jak najszybsze przedostanie się preparatów do miejsca zajętego przez chorobę oraz możliwie szybkie i skuteczne ich zadziałanie. Warto mieć na uwadze, że żaden produkt (nawet najlepszy preparat przeciwgrzybiczy) nałożony na nieoczyszczony paznokieć nie będzie w stanie zadziałać, a leczenie choroby będzie się przedłużać.
Kiedy powinniśmy udać się do lekarza?
Do lekarza lub specjalisty od stóp i paznokci, czyli podologa należy udać się najszybciej jak to tylko możliwe. Najlepiej od razu po pojawieniu się niepokojących objawów. Nie należy stosować żadnych preparatów (preparaty na grzybicę paznokci) na własną rękę, ponieważ mogą one tylko zaszkodzić lub spowolnić cały proces terapeutyczny. Zastosowanie preparatów przed udaniem się do specjalisty może również zamazać problem i utrudnić postawienie trafnej diagnozy.
Jakie są skuteczne leki na grzybicę paznokci?
Leczenie grzybicy paznokci należy rozpocząć od dokładnego oczyszczenia miejsc zajętych przez grzybicę. Takie postępowanie sprawi, że zalecone przez specjalistę preparaty dokładnie trafią w miejsce problemu, a to z kolei w większości wypadków skraca proces leczenia grzybicy paznokci.
W gabinetach podologicznych specjaliści najczęściej stosują preparaty:
- Mykostatyczna Tinktura Podoflex marki Podopharm,
- Mykobooster olejek do paznokci Podopharm,
- Arkada Olejek ochronny do skóry stóp i paznokci 08 Oil.
Jakie preparaty możemy kupić w aptece?
W aptekach dostępne są preparaty w formie lakierów przeciwgrzybiczych. Należy jednak pamiętać, że samo zaaplikowanie lakieru nie wystarczy w pozbyciu się grzybicy paznokci. W aptekach można spotkać również produkty w formie kremów i maści (które mają być skuteczne w przypadku grzybicy) co niekoniecznie dobrze wpłynie na płytki paznokci objęte zakażeniem.
Grzybica paznokci — najczęściej zadawane pytania
Co jest dobre na grzybicę paznokci u nóg?
Na grzybicę paznokci u nóg najlepsza jest wizyta w gabinecie podologicznym. Specjalista od pielęgnacji stóp w trakcie zabiegu dokładnie oczyści paznokcie i zaleci stosowanie dedykowanych preparatów o potwierdzonej skuteczności.
Co kupić w aptece na grzybicę paznokci?
Bez profesjonalnej konsultacji lepiej nie kupować w aptece preparatów na grzybicę. Zastosowanie niewłaściwego leku (preparatu) na grzybicę zakupionego w aptece może utrudnić postawienie diagnozy oraz dobranie odpowiednich leków czy profesjonalnych kosmetyków podologicznych.
Czy grzybica paznokci przejdzie sama?
Grzybica paznokci nie przejdzie sama. Co więcej, długotrwała grzybica paznokci może spowodować zakażenie całego organizmu. Z tego też powodu w przypadku stwierdzenia niepokojących objawów infekcji, należy jak najszybciej udać się do specjalisty w celu przeprowadzenia badania i wyeliminowania problemu (zastosowania skutecznego leczenia).
Co się dzieje z nieleczona grzybica paznokci?
Nieleczona grzybica paznokci jest niebezpieczna zarówno dla samego pacjenta dotkniętego problemem, jak i jego bliskich, którzy na codzień z nim przebywają. Grzybica to choroba zakaźna, która bez problemu może roznieść się na wszystkie paznokcie dłoni i stóp, ale również na skórę.
Z czym można pomylić grzybicę paznokci?
Grzybicę paznokci można pomylić z nadmiernie przerośniętymi paznokciami, które są grube i mają tendencję do kruszenia czy zmiany koloru. Niedoświadczony podolog czy lekarz, grzybicę może również pomylić z onycholizą, która jest odwarstwieniem płytki paznokcia od łożyska. W przebiegu onycholizy paznokieć może stać się łamliwy, rozwarstwiony i dodatkowo może zmienić zabarwienie.
Od czego powstaje grzybica paznokci?
Grzybica paznokci może mieć różne podłoże. Najczęściej jednak u podstaw jej występowania leży:
- nadmierna potliwość stóp,
- chodzenie boso w miejscach publicznych,
- noszenie sztucznych skarpet
- używanie nieprzewiewnego obuwia
- długotrwałe przyjmowanie leków
Jak możemy uchronić się przed grzybicą paznokci?
Aby uchronić się przed grzybicą paznokci u stóp, należy:
- dokładnie wycierać stopy i przestrzenie między palcami,
- unikanie chodzenia boso w takich miejscach jak: basen, sauna, hotele, szatnie, publiczne prysznice,
- korzystać tylko ze specjalistycznych gabinetów podologicznych i kosmetycznych, gdzie przestrzegane są warunki sanitarne,
- nosić wygodne i przewiewne obuwie.
Jakimi domowymi sposobami możemy złagodzić problem?
Domowym sposobem łagodzenia zmian grzybiczych może być stosowanie olejku z drzewa herbacianego. Olejek ten charakteryzuje się silnymi właściwościami odkażającymi. Specjaliści od pielęgnacji stóp zalecają również stosowanie produktów zawierających w swoim składzie mentol (przynosi ukojenie).