Podoexpert

Brodawki stóp

Brodawki podeszwowe są jednym z najczęstszych zakażeń występujących u człowieka. Występują zarówno u dzieci (ok.15%), jak i u osób dorosłych (ok.20%) – jednak z wiekiem nabywamy na nie większej odporności.
1. Dzieci – niedojrzały układ immunologiczny
2. Młodzi mężczyźni – ćwiczenia, potliwość
3. Kobiety w ciąży – osłabiony układ immunologiczny
4. Osoby po przejściach – cukrzyca, antybiotykoterapia, przeszczepy, osoby starsze

Brodawki – epidemiologia
Brodawki na stopach wywołane są mikroorganizmem – wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV- Human papilloma virus (angielska nazwa).
Jest to dwuniciowy wirus DNA atakujący docelowo korneocyty naskórka i komórki nabłonka. HPV są małymi (55nm), bezo toczkowymi, 20-ściennymi kapsydami zawierającymi pojedyncze cząsteczki dwuniciowego kolistego DNA, zbudowanego z ok. 8 tyś. par zasad. Wirus wnika w intensywnie dzielące się struktury naskórka i nabłonka, a następnie zespala się z nimi, a tym samym rozprzestrzenia się w postaci zmian brodawkowatych widocznych na skórze.
Wirus HPV może ujawnić się nawet kilka miesięcy po zarażeniu (od 4 tygodni do 8 miesięcy), można się też samo zakazić poprzez rozdrapywanie zmian (ścieranie hiperkeratozy pumeksami, tarkami, pilnikami, czy też frezami) i przenoszenie ich w inne miejsca na stopach.

Typy wirusa HPV
Brodawki z którymi mamy do czynienia w gabinetach podologicznych to najczęściej:
HPV 1 – brodawki podeszwowe stóp – myrmecia- verrucae plantares
HPV 2 – brodawki zwykłe – verrucae vulgares
Brodawki podeszwowe HPV 1 – brodawki występujące na podeszwach stóp. Ich wygląd zbliżony jest do brodawek zwykłych na innych powierzchniach, ale pod wpływem nacisku zwykle ulegają spłaszczeniu oraz otacza je zrogowaciały naskórek. Podczas chodzenia może pojawić się dodatkowo ból. Ich rozmiary mogą sięgać nawet do 2cm.
Brodawki zwykłe HPV2 – mają wygląd okrągłych bądź nieregularnych twardych grudek w kolorze skóry, popielatym lub żółtobrązowym, o chropowatej powierzchni i średnicy do 10mm. Zmiany występują najczęściej na skórze rąk i wałach około paznokciowych ale mogą pojawić się na każdej innej części ciała, zwłaszcza narażonej na urazy (palce, łokcie, kolana).
W zależności od dominacji danego wirusa wyróżnia się dwa typy wykwitów brodawkowatych: wykwity pojedyncze lub mozaikowe.