Przejdź do treści
Ulubione 0
Koszyk 0
Home

Leczenie wrastających paznokci u stóp

Borykasz się z problemem, jakim są wrastające paznokcie u stóp? Ta bolesna dolegliwość dotyka najczęściej mężczyzn do 29. roku życia i jest schorzeniem, które wymaga leczenia. Wrastające paznokcie u nóg mogą skutecznie obniżyć jakość codziennego funkcjonowania, dlatego warto uporać się tym jak najszybciej. W tym artykule podpowiadamy, jak radzić sobie z tym problemem, jak powinno przebiegać leczenie oraz co robić, żeby zapobiec wrastaniu paznokci.

Wrastające paznokcie u nóg

Wrastający paznokieć u stopy zwany inaczej unguis incarnatus lub onychokryptoza to jedno z najczęściej występujących schorzeń, które dotykają paznokci stóp. Jak wygląda to jednostka chorobowa? Płytka paznokcia wrasta w skórę wału okołopaznokciowego, czemu często towarzyszy stan zapalny i infekcja bakteryjna. Skutkuje to nie tylko dyskomfortem, ale również powstawaniem bolesnej ziarniny. Nie wiesz, jak poradzić sobie z wrastającymi paznokciami? Spieszymy z odpowiedzią, jak poradzić sobie z tym uciążliwym schorzeniem.

Co zrobić, gdy wrastają paznokcie u nóg?

Przede wszystkim nie należy bagatelizować problemu. Wrastające paznokcie u stóp, które nie są leczone dają duże odczucia bólowe oraz sprawiają dyskomfort, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. O ile zmiany chorobowe nie są w zaawansowanym stanie, paznokcie wrastające u nóg nie są poważną dolegliwością zagrażającą życiu. Należy jednak zaplanować wizytę podologa tak szybko, jak to możliwe, aby leczenie przebiegło szybko i sprawnie. Pamiętaj też, że zawsze lepiej przeciwdziałać niż leczyć, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Staraj się prawidłowo obcinać paznokcie u stóp, zadbaj o ich higienę, a w razie potrzeby stosuj preparaty do pielęgnacji stóp – zmiękczające naskórek i twarde paznokcie. Ponadto unikaj ciasnych butów z wąskimi noskami i nie przeciążaj nadmiernie swoich stóp poprzez intensywną aktywność fizyczną.

Sposób na wrastające paznokcie u nóg

Jeśli wrastający paznokieć u stopy nie ma oznak infekcji, możesz zacząć od zastosowania domowych metod radzenia sobie z tym problemem. W domowym zaciszu możesz samodzielnie przeprowadzić takie zabiegi jak:
  • moczenie stóp w kąpieli solnej z dodatkiem sody oczyszczonej – do ciepłej wody z kilkoma łyżkami soli kuchennej dosyp 2 łyżeczki sody oczyszczonej, następnie włóż stopę z wrośniętym paznokciem i mocz przez około 15-20 minut. Soda oczyszczona wyciąga stany zapalne.
  • Ocet jabłkowy – wiele osób chwali sobie również właściwości octu w zmaganiach z wrastającymi paznokciami. Ma on bowiem działanie antyseptyczne, przeciwbólowe oraz przeciwzapalne.
  • Moczenie stopy w Manusanie – jest to preparat apteczny wykorzystywany do dezynfekcji i dokładnego mycia zabrudzonych obszarów ciała dotkniętych stanem zapalnym.
Na niewielki stan zapalny pomogą preparaty sprzedawane przez apteki czy specjalistyczny sklep podologiczny. Maści i płyny mają za zadanie zmiękczenie naskórka, niwelując ból oraz dezynfekując skórę wokół paznokcia. W bardziej zaawansowanych przypadkach niezbędna będzie jednak pomoc specjalisty, wyposażonego w profesjonalne narzędzia podologiczne.

Jak leczyć wrastające paznokcie u nóg?

Wizyta u podologa lub podiatry zapewni profesjonalną diagnozę i wdrożenie leczenia, które jest dopasowane w indywidualny sposób. Specjalista może wprowadzić nieinwazyjną terapię klamrami ortonoksyjnymi. Klamra ortonyksyjna pozwala na uniesienie płytki paznokcia i modyfikację kierunku jego wzrostu – podobne działanie ma klamra łańcuszkowa. To szybki sposób na pozbycie się dolegliwości, a pacjent nie musi rezygnować z codziennych aktywności. Natomiast klamra tytanowa służy do wielotygodniowej terapii, która ma na celu wyprostowanie paznokcia oraz nadanie mu właściwego toru wzrostu. Podolodzy wykorzystują wiele metod, takich jak podoklamra czy klamra frasera, które w zależności od zaawansowania i skali problemu działają pozytywnie na wrastające paznokcie.
''
Podoexpert

Bestsellery