Podoexpert

Co to jest podologia?

CO TO JEST PODOLOGIA? CO ZNACZY SŁOWO PODOLOGIA?

Podologia to prężnie rozwijająca się dziedzina, która koncentruje się na stopach oraz paznokciach. Słowo podologia wywodzi się z języka greckiego i stanowi połączenie dwóch słów podos, czyli stopa oraz logos – nauka.

Mówi się, że specjalista od stóp – podolog na podstawie wyglądu stóp może powiedzieć bardzo dużo o stanie ogólnym organizmu. Z dużym prawdopodobieństwem potrafi również wskazać czy dany pacjent cierpi z powodu chorób ogólnoustrojowych. Z tego też powodu uważa się, że podologia łączy w sobie wiele kierunków medycznych takich jak: dermatologia, flebologia, ortopedia, endokrynologia czy diabetologia.

Czym zajmuje się podologia?

Podologia, to dziedzina nauki, która zajmuje się dbaniem o:

  • kondycję stóp
  • estetyczny wygląd stóp
  • prawidłową pielęgnację stóp
  • regenerację skóry stóp

Z roku na rok obserwuje się, że ludzie coraz więcej uwagi poświęcają swojemu zdrowiu. Z tego względu systematycznie wzrasta liczba wykonywanych badań profilaktycznych. To z kolei wpływa na częstość rozpoznawania różnych chorób. Wśród takich chorób jest cukrzyca, która jest ściśle powiązana z kondycją stóp — problem stopy cukrzycowej.

Kolejna jednostka chorobowa, z którą powiązana jest podologia to łuszczyca, która uznawana jest za chorobę cywilizacyjną. Jej pierwsze objawy na stopach mogą wystąpić na wiele lat przed właściwym rzutem choroby. Należy podkreślić również fakt, że mało estetyczny wygląd płytki paznokciowej u osób cierpiących z powodu łuszczycy pogarsza ich samopoczucie oraz standard życia. Z tego powodu w skutecznym leczeniu łuszczycy dużą rolę oprócz lekarza dermatologa odgrywa specjalista podolog.

Inne schorzenia mogą również objawiać się zmianami na stopach np. zaburzenia krążenia krwi. Dlatego tak ważna jest szeroka wiedza z zakresu medycyny, którą powinien posiadać podolog.

Kim jest podolog? Kto może wykonywać zawód podologa?

Podolog to osoba, która w swojej pracy zawodowej zajmuje się pielęgnacją stóp. Wiele osób uważa nawet, że podolog to lekarz.  Należy jednak pamiętać, że w Polsce podolog nie jest zawodem medycznym. Podologia klasyfikowana jest jako dziedzina paramedyczna, mimo iż ma bardzo wiele wspólnego z medycyną. Podolodzy, nie mogą leczyć, jak to jest błędnie formułowane przez wielu ludzi. Zgodnie z nomenklaturą w Polsce, podolog może prowadzić terapię, pomagać w zwalczaniu schorzeń zlokalizowanych na stopach czy paznokciach. W kompetencjach podologa leży również usuwanie odcisków oraz narośli na stopach.

W Polsce zawód podologa najczęściej wykonują absolwenci kierunku kosmetologia fizioterapia czy dietetyka. Zawód podologa na terenie naszego kraju nie jest w żaden sposób uregulowany. Nie ma ustaw mówiących o tym, kto może zostać podologiem i jakie kryteria powinien spełniać. Na tej podstawie, można stwierdzić, że podologiem w Polsce może zostać każdy, kto kocha stopy i ma chęć rozwijać swoją pasję przy pomocy licznych szkoleń czy kursów. Dostęp do literatury, konferencji czy webinarów jest powszechny, więc poszerzanie wiedzy o funkcjonowaniu stóp nie stanowi problemu.

Co jest przyczyną zmian na stopach?

U podstaw problemów ze stopami leżą:

  • niewłaściwa higiena stóp
  • zbyt ciasne obówie
  • buty na wysokich obcasach
  • nieprzewiewne skarpetki
  • nadwaga
  • aktywność fizyczna w postaci biegania w źle dobranych butach.

Najczęstsze schorzenia podologiczne?

  • Odciski – często zwane potocznie nagniotkami. Są to zmiany posiadające czop rogowy w kształcie litery V. Powodują ból, mają charakter punktowy i są wyraźnie odgraniczone od otaczającej skóry. Powstają na skutek nadmiernego ucisku oraz tarcia. Powstawaniu odcisków sprzyja również duży ciężar ciała, źle dobrane obuwie oraz nadmierny miejscowy ucisk.
  • Modzele – to skupiska nadmiernie zrogowaciałego naskórka, barwy żółtej lub żółtobrązowej. Przyczyny powstawania modzeli są analogiczne do przyczyn powstawania odcisków. To, co odróżnia modzele od odcisków to wielkość (modzele są większe) oraz powierzchowne umiejscowienie. Modzele nie mają czopa rogowego. Zdarzają się przypadki, że odciski mogą być ukryte w modzelach.
  • Hiperkeratozy – to nadmiernie odkładająca się warstwa rogowa na stopach. Zwykle powstają na skutek nadmiernego tarcia czy używania pumeksów. Hiperkeratozy mogą być efektem stosowania tarek oraz skarpetek złuszczających.
  • Pękające pięty – całkowity brak gruczołów łojowych na skórze stóp prowadzi do nadmiernego jej przesuszania. Konsekwencją tego może być przerwanie ciągłości naskórka i pojawienie się pęknięć oraz rozpadlin w obrębie pięt.
  • Brodawki wirusowe – wywoływane przez wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. Bardzo często nazywane są kurzajkami. Pojawienie się brodawek wirusowych na stopach może wskazywać na problemy ze strony układu immunologicznego. Kurzajki bardzo łatwo się przenoszą. W profilaktyce zapobiegania wystąpieniu brodawek na stopach ważne jest, aby nosić klapki podczas wizyt na basenach, nie stawać na wykładzinach hotelowych bosymi stopami. Nie wolno również zapomnieć o skutecznej dezynfekcji w czasie pobytu na siłowni. Wyglądem przypominają odciski, ale nie w swojej budowie nie mają rdzenia – czopa rogowego.
  • Nadmierna potliwość – na stopach na 1 cm3 zlokalizowanych jest około 600 gruczołów potowych. Nadmierna potliwość stanowi duży problem, wiąże się często z nieprzyjemnym zapachem i jest bardzo niekomfortowa. Na rynku podologicznym z roku na rok pojawiają się nowe metody do walki z tym kłopotliwym problemem.

Schorzenia paznokci stóp diagnozowane w gabinecie podologicznym:

  • Wrastające paznokcie – to wrastanie krawędzi bocznych paznokcia w otaczające wały. W zależności od zaawansowania procesu może dochodzić do pojawienia się stanu zaplnego w obrębie wałów paznokciowych. Zwykle u podstaw wrastania paznokci leży niewłaściwe ich obcinanie, urazy mechanicze czy też nieprawidłowo dobrane obuwie. Wrastanie paznokci wiąże się zwykle z występowaniem bolesności.
  • Wkręcające paznokcie – definiuje się jako wkręcanie się krawędzi bocznych paznokcia, które nie powoduje stanów zapalnych. Najczęściej dochodzi do zwinięcia się łożyska paznokcia. Schorzenie jest przyczyną występowania bolesności.
  • Krwiaki podpaznokciowe – powstają na skutek urazów mechanicznych. Zazwyczaj poprzez upuszczenie przedmiotu z pewnej wysokości na paznokieć. Mogą być również efektem złego dobrania butów do biegania czy też używania butów z twardym czubem.
  • Grzybica paznokci – problem zwykle dotyczy I i IV oraz V palca. Na skutek pojawienia się grzybicy paznokci, paznokcie stają kruche oraz łamliwe. Przybierają barwę żółtą lub żółtobrązową. Grzybicy paznokci towarzyszy zwykle nieprzyjemny zapach. Leczenie grzybicy paznokci polega na miejscowym stosowaniu preparatów o działaniu grzybobójczym
  • Onycholiza – może występować na dłoniach oraz stopach. Jest to odwarstwienie się płytki paznokcia od łożyska na skutek czego, powstaje wolna przestrzeń. Efektem tego jest podchodzenie pod paznokieć pęcherzyków powietrza i tworzenie się przestrzeni będących doskonałym miejscem do zasiedlenia przez patogeny.
  • Łuszczyca paznokci – jej cechą charakterystyczna są przesuszone, pobruzdowane paznokcie. Zwykle towarzyszy jej objaw naparstka – czyli pojawianie się małych wgłębień w paznokciach oraz objaw tak zwanej plamy olejowej.

Podologia a cukrzyca?

Należy pamiętać, że podolog nie zajmuje się leczeniem cukrzycy ani też zespołu stopy cukrzycowej. Wybierając się na wizytę do gabinetu podologicznego osoba z wymienionymi wyżej schorzeniami może liczyć na wykonanie profesjonalnego zabiegu pielęgnacyjnego oraz polecenie specjalistycznych preparatów do stóp poprawiających ich codzienną kondycję.

Powiązane wpisy