Frezarka podologiczna to urządzenie, które jest podstawowym wyposażeniem każdego profesjonalnego gabinetu, w którym specjalista zajmuje się pielęgnacją stóp. Właściwe używanie frezarki z pochłaniaczem pyłu to gwarancja bezpieczeństwa zarówno dla pacjentów, jak i samego podologa. Aby zapewnić wysoki poziom świadczonych usług, specjalista od stóp powinien mieć na uwadze kilka istotnych kwestii, które związane są z zapobieganiem przenoszenia zakażeń.
Jak bezpiecznie wykonać zabieg z zastosowaniem frezarki podologicznej?
Podczas wykonywania zabiegów z zastosowaniem frezarki z pochłaniaczem pyłu należy zwrócić uwagę na:
- czystość frezarki – frezarkę po każdym zabiegu należy starannie zdezynfekować (czasami również umyta). Duże znaczenie ma tutaj dokładne wyczyszczenie rękojeści. Rączka odpowiada za utrzymanie frezu w trakcie pracy oraz za efektywne wciąganie pyłu. Zazwyczaj nie ma ona bezpośredniego kontaktu ze skórą pacjenta, jednak właściwa jej dezynfekcja ma duże znaczenie dla zapobiegania przenoszenia infekcji czy chorób. To właśnie na rękojeści osadzają się resztki skóry, które w trakcie pracy nie zostały wciągnięte przez pochłaniacz.
- prawidłową dezynfekcję i sterylizację frezów – każdy frez podologiczny wykorzystywany w gabinecie, powinien być uprzednio zdezynfekowany i wysterylizowany w autoklawie. Tylko prawidłowo wysterylizowane narzędzia podologiczne dają pewność, że nie dojdzie do ewentualnej transmisji zakażenia między poszczególnymi pacjentami gabinetu.
- prawidłowa technika pracy – podolog, powinien być odpowiednio przeszkolony i wiedzieć, jak właściwie używać frezarkę podologiczną. Wtedy to jest w stanie uniknąć ewentualnych problemów, jak na przykład przypadkowe przerwanie ciągłości naskórka. Właściwie stosowane urządzenie odwdzięcza się długą i bezawaryjną pracą w gabinecie podologicznym.
- higiena osobista specjalisty podologa – każda osoba profesjonalnie zajmująca się pielęgnacją stóp, powinna przestrzegać zasad higieny osobistej. Bardzo ważne jest tutaj prawidłowe mycie rąk zarówno przed zabiegiem, jak i bezpośrednio po nim. Bezwzględnie każdy podolog powinien również wykonywać swoją pracę w jednorazowych rękawiczkach ochronnych. Najlepiej stosować rękawice nitrylowe.
- prawidłowo zebrany wywiad od pacjenta. Przed rozpoczęciem pracy frezarką z pochłaniaczem pyłu podolog powinien upewnić się, czy pacjent nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu z zastosowaniem takiego urządzenia. Specjalista od pielęgnacji stóp powinien wziąć pod uwagę ewentualne choroby, na które cierpi jego klient (cukrzyca czy też na przykład zaburzenia krzepliwości krwi).
Na co jeszcze zwrócić uwagę, używając frezarkę podologiczną?
Bardzo ważne jest, aby podolog w trakcie pracy z zastosowaniem urządzenia, jakim jest frezarka podologiczna, przestrzegał odpowiednich standardów bezpieczeństwa pracy. Specjalista powinien zawsze umieć dostosować szybkość obrotów sprzętu do wielkości frezów. Dobra frezarka z pochłaniaczem pyłu może w tej kwestii, wspomóc użytkownika informując, jaki frez należy stosować, pracując przy konkretnych obrotach frezarki.
Czy przepełniony worek urządzenia wpływa na jakość jego pracy?
Frezarka do gabinetu podologicznego to urządzenie, o które należy odpowiednio dbać. Zadbany sprzęt pozwala na bezpieczną i komfortową pracę przez długie lata. Jedną z podstawowych czynności, jakie powinien wykonywać podolog, jest regularna wymiana worków na pył.
Zapełniony lub – co gorsza – przepełniony worek to często powód wielu ewentualnych problemów.
Efektem może być osłabienie pochłaniania pyłu lub nawet całkowite zaprzestanie jego poboru. To z kolei sprawia, że pył nie trafia do zbiornika, tylko unosi się w całym gabinecie podologicznym (może być on zakaźny). Długo niewymieniany worek we frezarce do pedicure to również doskonałe siedlisko do rozwoju różnego rodzaju drobnoustrojów. Resztki naskórka zgromadzone w worku oraz ciepło emitowane przez urządzenie stanowią idealne miejsce do wzrostu bakterii.
Jak prawidłowo czyścić rączkę frezarki do pedicure?
Na rynku dostępnych jest wiele modeli frezarek podologicznych. Nieliczne z nich dają możliwość samodzielnego rozłożenia, wyczyszczenia oraz złożenia rękojeści. W tej kwestii na tle konkurencji wyróżnia się frezarka Berchtold Podo Q40. Specjalna konstrukcja urządzenia sprawia, że możliwa staje się na przykład samodzielna wymiana łożysk bądź nawet silnika w rękojeści. Takie rozwiązanie pozwala również na szybkie i rozłożenie i dokładne wyczyszczenie rączki. Zazwyczaj czynność tę wykonuje się, stosując sprężone powietrze w sprayu.
Tania frezarka podologiczna
Bardzo często posiada rączkę, którą jest w stanie rozłożyć i wyczyścić jedynie serwis. To z kolei wiąże się z koniecznością wysłania urządzenia do serwisu oraz brakiem możliwości wykonywania zabiegów (jeśli nie posiada się urządzenia zastępczego).
Bezpieczeństwo zabiegów podologicznych.
Bezpieczeństwo w gabinecie podologicznym to podstawa. Z tego względu bardzo ważne jest, by w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zadawać pytania osobie wykonującej zabieg. Doświadczony, a przede wszystkim właściwie wyedukowany podolog zawsze będzie w stanie udzielić wyczerpującej odpowiedzi oraz rozwiać wszelkie wątpliwości związane z wykonywanym zabiegiem.