Grzybica stóp to przypadłość, z którą borykają się ludzie w różnym wieku. Poznaj rodzaje grzybicy stóp, objawy oraz sposoby na radzenie sobie z tym problemem. Zapraszamy do lektury poniższego artykułu!
Skąd się bierze i jak wygląda grzybica stóp?
Infekcja grzybicza, zwana też grzybicą to zakażenie skóry w danym obszarze. Grzybica stóp jest wydzielona jako podjednostka chorobowa, ponieważ różni się klinicznie od grzybicy na innych partiach ciała. Ponadto w przypadku grzybicy stóp często infekcją towarzyszącą jest grzybica paznokci. Koniecznie jest leczenie obu tych miejsc, aby całkowicie pozbyć się zakażenia.
Jakie są przyczyny rozwoju grzybicy? Najczęstszym powodem są dermatofity – grzyby atakujące skórę, włosy i paznokcie. Wśród nich znajdują się takie grzyby dermatofitowe jak E. fl occosum, T. rubrum czy T. mentagrophytes var. interdigitale. Zarodniki tego rodzaju grzybów można znaleźć w kabinach prysznicowych, obuwiu czy w dywanach, gdzie żyją nawet przez kilka miesięcy. Do zarażenia może dojść również poprzez kontakt z sierścią zwierząt, zarodnikami w glebie czy w ludzkiej skórze.
Rodzaje grzybicy
Najczęściej występujące rodzaje grzybicy na stopach to:
- grzybica przestrzeni międzypalcowych stóp,
- grzybica złuszczająca,
- grzybica potnicowa.
Dużo rzadziej można spotkać odmianę wrzodziejącą oraz krostkową. W każdym przypadku najważniejsza jest odpowiednio postawiona diagnoza. Podolog powinien zweryfikować objawy grzybicy stóp, określić źródło zakażenia oraz wprowadzić odpowiednie terapię.
Objawy i leczenie grzybicy stóp
Grzybica to schorzenie, które objawia się na różne sposoby, w zależności od odmiany. Po określeniu przez podologa rodzaju grzybicy, należy również wykluczyć inne choroby, które mogą wywoływać podobne symptomy. Objawy grzybicy stóp to m.in. mocne zaczerwienienie, swędzenie, zmiany złuszczające, maceracja naskórka, obecność pęcherzyków czy nadżerek, a także zmiany o charakterze rumieniowo-złuszczającym i pęknięcia. Różnego rodzaju wykwity mogą znajdować się w przestrzeniach międzypalcowych, na podeszwie, a także rozprzestrzeniać się na inne partie stopy.
Jak leczyć zaatakowany grzybicą obszar stopy? Po pierwsze należy skonsultować się z lekarzem lub ze specjalistą z branży podologicznej. Tylko wykwalifikowana osoba może dokonać poprawnego rozpoznania, a także podjąć decyzje co do wdrożenia terapii grzybicy stóp czy paznokci.
Można spróbować również domowych sposobów w formie pomocniczej np. stosowanie odkażających dezodorantów do obuwia, kąpiele stóp w wodzie z solą i sodą oczyszczoną. Najważniejsze jest jednak zapobieganie grzybicy stóp. Jak to zrobić? Zanim zauważymy niepokojące objawy, należy zadbać o profilaktykę – noszenie świeżych skarpetek z przewiewnych materiałów, unikanie chodzenia boso po saunie czy basenie, dokładne mycie i suszenie stóp (szczególnie przestrzeni międzypalcowych).
Jeśli chcesz zaopatrzyć swój gabinet podologiczny w specjalistyczne kosmetyki podologiczne, narzędzia podologiczne, akcesoria podologiczne czy też artykuły do dezynfekcji to sprawdź, co oferuje nasz sklep podologiczny Podoexpert – miejsce dla specjalistów z branży podologii, którzy szukają sprawdzonych i profesjonalnych produktów od renomowanych marek. Zapraszamy!