Łuszczyca stóp
Jedną z najczęściej występujących chorób zapalnych skóry jest łuszczyca. Stopy oraz paznokcie są miejscem jej bardzo częstego występowania. Choroba zdecydowanie częściej występuje u rasy białej. Jej cechą charakterystyczną jest przewlekły przebieg z okresami remisji oraz zaostrzeń. Według szacunków na łuszczycę (paznokci również) choruje w Polsce około milion osób. Objawy łuszczycy mogą pojawić się w każdym wieku. Szczególnie często pojawia się ona u pacjentów w okresie wczesnej dorosłości bądź miedzy 50 a 60 rokiem życia. Zmiany chorobowe mogą występować zarówno na skórze gładkiej, jak i owłosionej. Często spotykane są również w obrębie płytki paznokciowej dłoni oraz stóp. Łuszczyca o ciężkim przebiegu może prowadzić nawet do zajęcia stawów. Zazwyczaj zmianom obecnym na paznokciach towarzyszą również zmiany skórne. Zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o kilkanaście lat.
Jak diagnozować łuszczycę?
Prawidłowe zdiagnozowanie łuszczycy często stanowi bardzo duży problem nawet dla doświadczonych lekarzy dermatologów. U podstaw leży problem w tym, że różne formy łuszczycy przypominają inne choroby wywoływane przez egzemy, grzybice czy nawet nowotwory.
Łuszczyca paznokci dłoni i stóp?
Szacuje się, że około 50% pacjentów chorujących na łuszczycę zwyczajną choruje również na łuszczycę paznokci. Łuszczyca ograniczona do zmian występujących na paznokciach jest wyjątkowo trudna do zdiagnozowania. Leczenie łuszczycy występującej na paznokciach dłoni i stóp również stanowi duży problem ze względu na trudność w doborze odpowiedniej, skutecznej terapii.
W praktyce podologicznej bardzo istotne jest, aby specjalista od stóp potrafił różnicować łuszczycę paznokci od innych podobnie wyglądających chorób. Zadaniem podologa w przypadku łuszczycy paznokci stóp jest łagodzenie jej objawów oraz przywrócenie paznokciom stóp estetycznego wyglądu.
Na paznokciach dłoni i stóp mogą występować różne odmiany łuszczycy. Zdecydowanie najbardziej dokuczliwą odmianą łuszczycy jest ta, występująca w formie kostkowej (łac. palmoplantare pustuloese psoriasis). Ten rodzaj jest bardzo często mylony z grzybicą skóry, wypryskiem potnicowym czy nadmiernym rogowaceniem naskórka spowodowanym nadpotliwością stóp. Prawidłowe zdiagnozowanie utrudnia również rogowacenie pojawiające się na stopach po przebytej infekcji wirusem brodawczaka czy też po liszaju płaskim.
Łuszczyca stawowa stanowi kolejną odmianę tej choroby. Może ona prowadzić, nawet do całkowitej utraty płytki paznokciowej. Pierwszym objawem łuszczycy stawowej są ciężkie stany łuszczycy paznokciowej. W przypadku podejrzenia wystąpienia u pacjenta łuszczycy stawowej konieczne jest jak najszybsze wdrożenie terapii wewnętrznej dzięki, czemu łatwiej w późniejszym etapie zadbać o właściwy wygląd płytki paznokciowej w gabinecie podologicznym.
Łuszczyca paznokci na stopach jest bardzo trudna do ukrycia. Wiele osób dotkniętych tą chorobą wstydzi się wyglądu swoich paznokci, co w znacznym stopniu pogarsza ich komfort życia.
Łuszczyca na stopach? Czy potrzebna jest terapia podologiczna?
Niepokojące zmiany pojawiające się na stopach to wskazanie, aby jak najszybciej udać się do specjalisty podologa na konsultację. W przypadku gdy obserwowane zmiany postępują, konieczna jest wizyta u lekarza dermatologa.
Objawy łuszczycy paznokciowej dłoni i stóp:
- objaw naparstka – mikroskopijne, dołeczki w płytce paznokciowej, przypominające podziurkowanie świadczą o zajęciu macierzy.
- rozdwajanie się płytki paznokciowej
- objaw świecy stearynowej – odwrotnie niż przy paznokciach dziobatych: mikroskopijne wybrzuszenia na płytce paznokcia w postaci małych kropelek przypominających kropelki wosku z palącej się świecy.
- kruchość oraz łamliwość paznokci
- objaw plamy olejowej – żółtawobrązowe przebarwienia na paznokciach, wyglądające jakby w paznokciu umieszczono kropelkę oleju
- leukonychia – białe plamki na paznokciach
- żółte przebarwienia na płytce paznokciowej
Wymieniając objawy łuszczycy dłoni i stóp nie można zapomnieć o zgłaszanym przez pacjentów obserwowanym pogorszeniu jakości życia. Konsekwencją powyższego może być pojawienie się u chorych depresji.
Pielęgnacja paznokci objętych łuszczycą?
Paznokcie z widoczną łuszczycą powinny być regularnie pielęgnowane. Pielęgnacja ta powinna mieć na celu poprawę wyglądu zewnętrznego paznokci oraz pośrednio wypływać na poprawę jakości życia klientów. Duże znaczenie ma tutaj odpowiednie skracanie paznokci u stóp oraz właściwe opracowanie widocznych zmian lub nawet usunięcie uszkodzonych fragmentów płytki paznokciowej. Poprawę przynosi również smarowanie płytki paznokciowej preparatami o właściwościach regenerujących czy też natłuszczających. Niektórzy sugerują, stosowanie miejscowych preparatów regenerujących łożysko oraz noszenie wygodnego szerokiego obuwia.
Łuszczyca stóp o czym należy pamiętać?
- nigdy nie używaj skarpetek złuszczających
- nie stosuj tarek ani pumeksów
- regularnie korzystaj z usług podologa
Łuszczyca na stopach. Co stosować?
Pacjent z widocznymi objawami łuszczycy na stopach może zastosować jeden z poniżej zaproponowanych preparatów, które są dostępne w gabinetach podologicznych:
- Onygen Krem Podopharm
- Podoflex Intensywnie wzmacniające serum do paznokci Podopharm
- Terapeutyczny krem z wyciągiem z rokitnika i lanoliną WandelWol
- 100% czystą lanolinę WandeWol
Leczenie łuszczycy stóp? Sposoby leczenia łuszczycy stóp w gabinecie dermatologicznym?
Według lekarzy specjalizujących się w dermatologii leczenie łuszczycy na stopach jest bardzo czasochłonne i skomplikowane. Największy problem stanowi lokalizacja zmian oraz trudności w utrzymaniu odpowiedniej higieny naskórka. Wybór właściwej terapii uzależniony jest od stopnia nasilenia zmian, jak również od ich rozległości. U podstaw leczenia łuszczycy stóp leży miejscowe stosowanie odpowiednich leków. W tym celu zalecane jest używanie produktów o właściwościach keratolitycznych oraz środki redukujące – kortykosteroidy. Najczęściej stosowanymi lekami pierwszego wyboru są retinoidy, których działanie jest widoczne w okresie od 4 do 8 tygodni po pierwszym zastosowaniu.