Zastanawiasz się,
na czym polega rekonstrukcja paznokcia i kiedy jest niezbędna? Dowiedz się, jak wygląda taki zabieg, w jakich przypadkach warto udać się do specjalisty, a także ile trwa rekonstrukcja paznokci. Zapraszamy do lektury!
Na czym polega zabieg rekonstrukcji paznokci?
Na wstępie warto zaznaczyć, że
rekonstrukcja paznokci powinna być przeprowadzona przez wykwalifikowanego podologa, który w kompleksowy i specjalistyczny sposób podejdzie do rozwiązania problemu. Rekonstrukcja i odbudowa płytki paznokcia ma na celu nadanie jak najbardziej naturalnego kształtu oraz wyglądu w problematycznej sytuacji. Na początku specjalista podolog przeprowadza
niezbędne badania palpacyjne, czyści płytkę i łożysko, a w razie potrzeby wprowadza odpowiednią terapię. Dopiero kiedy paznokieć i łożysko są zdrowe, można przejść do zabiegu rekonstrukcji paznokci.
Jak wykonać taką rekonstrukcję paznokcia? Podolog z wykorzystaniem specjalistycznych narzędzi i akcesoriów tworzy nową powierzchnię, po czym informuje pacjenta o konieczności usunięcia rekonstrukcji w przypadku pojawienia się zakażenia lub infekcji.
Narzędzia do rekonstrukcji paznokcia
Do rekonstrukcji wykorzystywane są specjalistyczne narzędzia i akcesoria, takie jak
masy podologiczne o działaniu grzybobójczym i bakteriobójczym. Do wypełnienia łożyska stosowane są zazwyczaj masy żelowe lub akrylowe, które po zastygnięciu przypominają naturalną płytkę paznokcia. Do opracowania płytki paznokciowej i łożyska specjalista używa odpowiednich frezów i frezarki. Po
nałożeniu masy i jej utwardzeniu za pomocą specjalnej lampy podolog dodatkowo opracowuje polerką miejsce rekonstrukcji. Wykorzystuje się również opatrunki, które zapewniają odpowiednie środowisko w łożysku, które sprzyja odrastaniu paznokcia.
Dzięki starannej rekonstrukcji za pomocą wysokiej jakości narzędzi,
zrekonstruowany paznokieć odzyska naturalny kształt i kolor, a także jest dodatkowo chroniony przed wpływem czynników zewnętrznych.
Wskazania do rekonstrukcji paznokcia
Rekonstrukcja paznokcia u nóg lub u ręki wykonywana jest wtedy, kiedy
na płytce paznokciowej pojawiają się ubytki np. wskutek urazu mechanicznego. Kiedy konieczna jest rekonstrukcja płytki paznokcia?
- Onycholiza,
- krwiaki podpaznokciowe,
- wrastające płytki paznokciowe,
- rozdwajające się i łamliwe paznokcie,
- powikłania po infekcjach grzybiczych,
- odklejenie się łożyska,
- deformacja,
- stan po chirurgicznym usunięciu paznokcia.
Warto pamiętać, że w przypadku uszkodzenia lub naruszenia struktury płytki paznokcia należy pilnie udać się do specjalisty podologa. Sytuacja może szybko stać się poważna, ponieważ
uszkodzony paznokieć sprzyja powstawaniu zakażeń i stanów zapalnych. Podolog sprawnie usunie problem w postaci krwiaka lub naderwanej części płytki paznokcia, co zmniejszy dolegliwości bólowe i dyskomfort. Możliwa jest także rekonstrukcja paznokci obgryzionych lub uszkodzonych w inny sposób.
Ile trwa rekonstrukcja paznokcia?
Czas trwania samego zabiegu nie jest zbyt długi i jest często zależny od wybranej metody.
Techniki rekonstrukcji paznokci są różne, a decyzja o danej terapii jest podejmowana przez specjalistę na podstawie specyfiki urazu. Regeneracja płytki po zabiegu rekonstrukcji trwa około 2 tygodnie, w zależności od skali problemu. Warto wiedzieć, że rekonstrukcja paznokcia, którą wykonuje podolog, to początek drogi rozwoju nowego paznokcia.
Odrastanie może zająć nawet rok – trzeba wtedy unikać urazów (np. nie nosić zbyt ciasnego obuwia).
Podsumowanie
Wiesz już,
co to jest rekonstrukcja paznokcia i na czym polega zabieg. Dla wszystkich podologów i specjalistów zajmujących się terapią stóp polecamy zapoznać się z ofertą, którą proponuje nasz
sklep podologiczny Podoexpert. Oferujemy m.in. profesjonalne
narzędzia do rekonstrukcji paznokcia, specjalne
narzędzia podologiczne i niezbędne
kosmetyki podologiczne.