Przejdź do treści
Ulubione 0
Koszyk 0
Home

Retronychia – jak wygląda jej leczenie?

Co to jest retronychia?

Retronychia to stan chorobowy paznokci polegający na wrastaniu płytki paznokciowej tuż przy macierzy czyli w proksymalnej części paznokcia. W rezultacie dochodzi do pojawienia się ostrych dolegliwości bólowych i stanów zapalnych. Główną przyczyną retronychii paznokcia jest zaburzenie wzrostu podłużnego płytki paznokcia, czego efektem jest odwarstwianie się płytki paznokciowej od macierzy łożyska. Do retronychii dochodzi zwykle na skutek noszenia zbyt ciasnego obuwia. Retronychia może powstawać w wyniku zablokowania wzrostu płytki paznokcia na przykład przez osteofit czyli wyrostek kostny. Uważa się, że twarde czuby butów, uprawianie sportów, a nawet choroby współistniejące mogą leżeć u podstaw pojawienia się tego problemu. Ta jednostka chorobowa występuje zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Badania dowodzą jednak, że zdecydowanie częściej pojawia się ona u płci żeńskiej. Problem retronychii, możę pojawić się zarówno u rąk jaki i u stóp.

Jak powstaje retronychia?

W fizjologicznych warunkach płytka paznokcia powstaje w wyniku procesu keratynizacji czyli twardnienia komórek, które są stale produkowane przez macierz. Płytka paznokciowa znajduje się na łożysku, które odpowiada za jej wzrost i dostarczanie substancji odżywczych. W wyniku zablokowania naturalnego procesu podłużnego wzrostu, stara płytka paznokciowa zostaje oddzielona od macierzy, a czasami dochodzi nawet do jej oddzielenia od łożyska. Zerwanie tak ważnego połączenia prowadzi do pojawienia się zaburzeń w macierzy. Komórki w macierzy produkowane są cały czas, co oznacza, że nowy paznokieć stale rośnie, ale nie jest w stanie usunąć – pozbyć się starej płytki. W wyniku tego dochodzi do nagromadzenia się keratyny i powstaje zgrubienie paznokcia.

Retronychia przyczyny powstawania?

  • duży ucisk na paznokieć
  • zbyt małe obuwie
  • wąskie i twarde czuby w butach
  • uprawianie urazowych sportów (noszenie korków czy balet)
  • urazy palucha
  • stosowane leki
  • choroby ogólnoustrojowe (RZS)

Objawy retronychii?

  • zaburzenie wzrostu płytki paznokcia (paznokieć nie rośnie na długość)
  • zgrubienie paznokcia w okolicy macierzy (odkłada się keratyna)
  • brak obłączka czyli białego półksiężyca widocznego na paznokciu przy macierzy
  • stan zapalny – ból, obrzęk, zaczerwienienie
  • zmiana zabarwienia paznokcia – paznokieć staje się zażółcony zwłaszcza w części proksymalnej

Jak wygląda leczenie retronychii?

Retronychia, leczenie polega na usunięciu wrastającej części paznokcia w okolicy macierzy przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi podologicznych. Ręsztę paznokcia, która przyczepiona jest do łożyska specjalista powinien pozostawić, gdyż stanowi ona warstwę ochronną dla łożyska oraz nadaje właściwy tor wzrostu paznokcia. Dzięki takiemu postępowaniu pacjent szybko odzyskuje komfort życia, a dolegliwości bólowe bardzo szybko ustają. Zabieg wykonuje zwykle lekarz w znieczuleniu miejscowym.

Rekonwalescencja po leczeniu retronychii.

Rekonwalescencja polega na stosowaniu preparatów regenerujących łożysko. Wyjątkowo dobrze regenerację łożyska stymuluje kosmetyki podologiczne: Wszystkie te preparaty można zakupić w profesjonalnych gabinetach podologicznych oraz za pośrednictwem sklepu podologicznego. Pacjent po zabiegu w czasie rekonwalescencji po leczeniu retronychii powinien regularnie korzystać z pomocy podologa w celu nadania odpowiedniego toru wzrostu paznokcia oraz kształtowaniu się nowego paznokcia. Niekiedy zalecane jest stosowanie klamry ortonyksyjnej zapobiegającej dalszemu wrastaniu paznokcia.
''
Podoexpert

Bestsellery