Przejdź do treści
Ulubione 0
Koszyk 0
Home

Stopa reumatoidalna – jak o nią zadbać?

Stopa reumatoidalna definicja

RZS czyli reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła choroba autoimmunologiczna, o charakterze zapalnym. Jednym z objawów choroby jest tak zwana stopa reumatoidalna, którą definiuje się jako zespół zmian patologicznych obejmujących stopy. Przyczyny reumatoidalnego zapalenia stawów nie zostały do końca wyjaśnione jednak stwierdza się, że dużą rolę mogą odgrywać tu czynniki genetyczne oraz zaburzenia układu odpornościowego. Komórki immunologiczne na skutek zmian chorobowych pracują nieprawidłowo, w skutek czego atakują własne tkanki. W wyniku tego w obrębie tkanek powstaje stan zapalny o charakterze nieswoistym i dochodzi do pojawienia się zmian strukturalnych. Choroba ma postępujący charakter, a objawy ciągle przybierają na sile.

Objawy stopy reumatoidalnej.

  • poszerzenie wymiaru poprzecznego stopy
  • palce młoteczkowate
  • paluch koślawy
  • palce jeździeckie
  • zapalenie kaletek maziowych
  • zwichnięcia stawów śródstopno – paliczkowych
  • obniżenie sklepienia podłużnego stopy
  • koślawe ustawienie stopy
  • zanik tkanki łącznej
  • obrzęk
  • problem ze zginaniem palców
  • zaburzenia czucia
Reumatoidalne zapalenie stawów daje szereg objawów ogólnoustrojowych. Zazwyczaj w pierwszej kolejności proces chorobowy dotyka stawy palców, mogą być to zarówno palce dłoni jak i stóp. Wraz z rozwojem choroba może zajmować również duże stawy. Bardzo charakterystycznym objawem reumatoidalnego zapalenia stawów jest „sztywność poranna” polegająca na utrudnionym poruszaniu się w godzinach porannych po wstaniu z łóżka lub też po dłuższym odpoczynku.

Czym jest reumatoidalne zapalenie stawów?

Rozwój RZS prowadzi do nasilania się objawów choroby, które stają się coraz to bardziej dotkliwe dla pacjentów. Deformacje występujące w obrębie stóp sprawiają choremu duże trudności w poruszaniu się, a niekiedy uniemożliwiają codzienną aktywność. Następstwem tego jest pojawienie się również rodzaju schorzeń podologicznych jak na przykład: odciski, modzele czy wrastające paznokcie. Problem stopy reumatoidalnej często obserwowany jest w obrębie przodostopia. Zazwyczaj na początku choroby pojawia się zapalenie błony maziowej. W kolejnym etapie dochodzi do uszkodzenia ścięgien, chrząstki stawowej i pojawiania się zmian zwyrodnieniowych w stawach. Wszystkie te zmiany prowadzą do ograniczenia, a nawet całkowitej utraty ruchomości w obrębie stawów. Badania dowodzą, że stopa reumatoidalna może występować, również w przebiegu innych chorób współistniejących jak np. w cukrzycy.

Stopa reumatoidalna profilaktyka

W celu zmniejszania dolegliwości związanych ze stopą reumatoidalną, należy korzystać z regularnych wizyt w gabinecie podologicznym. W trakcie wizyty specjalista podolog powinien usunąć zmiany na stopach takie jak: modzele, odciski, hiperkeratozy, wrastające paznokcie. Specjalista jest w stanie również doradzić jakie kosmetyki podologiczne stosować w celu zmniejszania dolegliwości skórnych. Profesjonalne produkty można zakupić w sklepie podologicznym. Podolodzy zwracają uwagę, że stosowanie preparatów marki Podopharm, może łagodzić objawy choroby. Specjaliści od stóp, bardzo często zalecają maść kojąco-regenerująca z colostrum, oraz maść do stóp z 25% mocznikiem. W RZS zastosowanie znajdują również kosmetyki podologiczne marki Lensa z 10% i 20% mocznikiem, które mogą być stosowane nawet przez diabetyków. W profesjonalnym gabinecie podologicznym pacjent może liczyć na pomoc w doborze odpowiednich akcesoriów podologicznych. Można tu wyróżnić na przykład wkładki czy ortezy. Niezbędne często okazują się również preparaty do dezynfekcji obuwia. Zaleca się, aby osoby cierpiące z powodu stopy reumatoidalnej nosiły obuwie wykonane z naturalnych, miękkich materiałów. Ma to na celu zniwelowanie dolegliwości bólowych, które towarzyszą chorobie.

Czy warto wykonać indywidualne wkładki przy stopie reumatoidalnej?

Indywidualnie dobrane i wykonane wkładki przy stopie reumatoidalnej są zdecydowanie potrzebne. Stosowanie wkładek ma na celu odciążenia nadmiernie naciskanych struktur stopy oraz rozluźnienia tkanek. Dzięki takiemu postępowaniu zmianie ulega biomechanika chodu.
''
Podoexpert

Bestsellery