Podoexpert

Usuwanie skórek przez podologa?

W swojej praktyce podolog bardzo często ma okazję wykonywać zabiegi pielęgnacyjne jak i lecznicze w obrębie stóp. Dzięki temu specjalista od od pielęgnacji stóp może być pomocny, zarówno w pozbyciu się problemów estetycznych na stopach, jaki może zmniejszyć lub całkowicie usunąć dolegliwości bólowe. Zdarza się również, że pacjenci w trakcie zabiegu pytają o usuwanie skórek czy też prawidłowe skrócenie płytki paznokcia. Takie zabiegi również leżą w kompetencjach podologa.

Skórki na paznokciach? Usuwanie skórek co należy wiedzieć?

Problem narastania skórek na paznokcie jest szeroko rozpowszechniony w populacji. Dotyczy on paznokci dłoni jak i stóp.

Dużo osób zdaje się nie wiedzieć, kto to jest podolog i czym się zajmuje. Z tego właśnie powodu ludzie próbują na własną rękę walczyć z tym problemem. Należy jednak pamiętać, że ta z pozoru prosta czynność – usuwanie skórek, wykonana nieumiejętnie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Często zdarza się, że na skutek usuwania skórek wokół paznokci dochodzi do przerwania ciągłości naskórka, co z kolei może prowadzić do rozwoju infekcji bakteryjnych, wirusowych, a nawet grzybiczych. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do pojawienia się trudno gojących się ran.

Usuwanie skórek to nic innego jak pozbywanie się martwych komórek naskórka, które bardzo często charakteryzują się dość dużym stopniem twardości. Dodatkowo mogą pękać oraz wysychać co zazwyczaj jest efektem niewłaściwej ich pielęgnacji. W związku z tym, że tak zwane skórki pełnią również funkcje ochronne, należy o nie należycie dbać i nie wycinać ich zbyt mocno.

Jak prawidłowo usuwać skórki przy paznokciach?

Skórki w okolicy paznokci można usuwać samodzielnie. Lepiej jednak tą z pozoru prostą czynność powierzyć specjaliście. Podolog przy pomocy narzędzi podologicznych bardzo szybko i sprawnie upora się z problemem przy minimalnym ryzyku wystąpienia powikłań.

Sposobów na usunięcie skórek jest kilka. Wybór konkretnego jest uzależniony od aktualnego ich stanu, preferencji pacjenta oraz doświadczenia specjalisty.

Najczęściej w gabinecie podologicznym skórki usuwane są przy pomocy cążek, nożyczek czy też za pomocą frezarki.

Usuwanie skórek cążkami?

Cążki to narzędzia podologiczne umożliwiające profesjonalne wycinanie skórek w obrębie paznokci. Warto pamiętać, że podczas usuwania skórek należy stosować narzędzia odpowiedniej jakości, które są właściwie naostrzone, a przede wszystkim zdezynfekowane i wysterylizowane. Tylko takie narzędzia gwarantują bezpieczeństwo stosowania w czasie zabiegów. Usuwanie skórek w gabinecie podologicznym dla doświadczonego specjalisty nie stanowi najmniejszego problemu. Sam zabieg rozpoczyna się od delikatnego i precyzyjnego wsunięcia pod skórkę naostrzonej części cążek. Prawidłowo umieszczone pod skórką cążki dają możliwość właściwego jej wycięcia. Należy pamiętać, że zgodnie ze sztuką usuwać suche skórki powinno się od lewej do prawej strony.

Nożyczki do usuwania skórek?

Umiejętne usuwanie skórek może odbywać się również przy pomocy nożyczek. W zasadzie czynność ta niewiele odbiega od usuwania delikatnych skórek przy pomocy cążek. Nadmiar skórek wokół paznokcia powinien być usunięty przy pomocy odpowiedniej jakości nożyczek. Zarówno ich budowa jak i gabaryty powinny pozwalać bezboleśnie usunąć skórki. Przed przystąpieniem do usuwania skórek nożyczkami zaleca się zastosować profesjonalny preparat do zmiękczania skórek. Takie postępowanie pozwala odsunąć skórki przy pomocy drewnianego patyczka lub też specjalnego radełka. Tak przygotowane skórki nadają się do ich bezinwazyjnego usunięcia. W tym wypadku usuwanie opracowanych skórek powinno odbywać się również od lewej do prawej strony.

Usuwanie skórek frezarką?

W niektórych gabinetach podologicznych skórki usuwa się przy pomocy profesjonalnych frezarek podologicznych. Przystępując do pracy frezarką, należy pamiętać o właściwym dopasowaniu końcówki frezującej czyli frezu bądź też jednorazowego kapturka. Jedną z zalet usuwania skórek z zastosowaniem frezarki jest brak konieczności moczenia stóp w celu zmiękczenia suchego naskórka. Uważa się również, że jest to szybkie usuwanie skórek. Przed przystąpieniem do pracy, należy pamiętać o dokładnym zdezynfekowaniu obszaru zabiegowego, gdyż ma to duży wpływ na bezpieczne opracowanie skórek w obrębie stóp.

Dobór odpowiedniego frezu jest uzależniony od preferencji podologa. Warto pamiętać, że stosowanie dobrej jakości frezów poprawia komfort i bezpieczeństwo pracy. Frez używany podczas usuwania skórek powinien mieć odpowiedni kształt, nie powinien być ani zbyt ostry ani zbyt twardy. Bardzo często do tej czynności stosowany jest frez diamentowy lub też karbidowy. Stosowanie niewłaściwie dobranych frezów może prowadzić do przerwania ciągłości naskórka lub nawet uszkodzenia samego paznokcia.

Usuwanie skórek – co jeszcze należy wiedzieć?

Skórki w naszym organizmie mają za zadanie ochraniać paznokieć przed ewentualnymi uszkodzeniami. Niejednokrotnie zdarza się, że stanowią one jednak defekt estetyczny na stopach. Z tego względu usuwanie nadmiaru skórek oraz samo opracowywanie skórek jest tak istotne. Nieprawidłowe usuwanie skórek niesie za sobą ryzyko wystąpienia różnych powikłań. Właśnie z tego powodu, czynność tą należy powierzyć doświadczonemu specjaliście zajmującemu się profesjonalną pielęgnacją stóp.

Można powiedzieć, że w zasadzie każdy specjalista pracujący w gabinecie podologicznym potrafi usunąć skórki szybko i bezboleśnie przy zachowaniu maksymalnej ostrożności.