Przejdź do treści
Ulubione 0
Koszyk 0
Home

Wpływ uprawiania sportu na stopy.

Od dawna wiadomo, że uprawianie sportu wywiera pozytywny wpływ na organizm człowieka oraz jego samopoczucie. Dodatkowo w wyniku zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej dochodzi do poprawy sylwetki oraz usprawnienie układu mięśniowego. Bardzo często u osób uprawiających różnego rodzaju sporty pojawia się pytanie jaki jest wpływ uprawiania sportu na stopy? U osób uprawiających sport obserwuje się zmniejszone ryzyko występowania miażdżycy, cukrzycy, osteoporozy czy nawet depresji. W dzisiejszych czasach wiele osób ma utrudniony dostęp do służby zdrowia. Nie wiele ludzi wykonuje nawet bardzo podstawowe badania, które mają na celu sprawdzić kondycję organizmu. Należy jednak pamiętać, że pacjenci z chorobami sercowo-naczyniowymi, oddechowymi i ruchowymi nie powinni decydować się na bieganie, a w czasie konsultacji lekarskiej ustalić wskazane dla siebie formy wysiłku. Warto pamiętać, że podczas uprawiania sportu kończyny dolne są szczególnie narażone na liczne urazy jak na przykład: skręcenia, deformacje stóp i paznokci czy też przeciążenia. Stąd też należy wiedzieć jak uprawianie sportu wpływa na stopy. Bagatelizowanie schorzeń związanych ze stopami oraz ich nieleczenie może prowadzić do przykrych konsekwencji, które w niedługim czasie mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Podczas uprawiania sportu na stopach mogą pojawić się różne defekty. Często są to problemy jak na przykład:
  • odciski
  • modzele
  • deformacje płytek paznokciowych
  • odklejanie się paznokcia od łożyska - onycholiza paznokci
  • krwiaki podpaznokciowe
  • otarcia spowodowane nadmierną potliwością.

Wpływ uprawiania sportu na stopy - bieganie?

W ostatnim czasie bardzo popularną dyscypliną uprawianą przez wiele osób stało się bieganie. W trakcie biegania dochodzi do obniżenia łuku podłużnego stopy, co w konsekwencji powoduje jej ustawienie w kierunku pronacji. Dochodzi do zwiększenia ucisku na przyśrodkową stronę pięty oraz na drugą głowę kości śródstopia. Efektem tego jest powstawanie urazów. Z tego właśnie powodu bardzo istotne jest aby przed rozpoczęciem biegania usprawnić aparat mięśniowo-więzadłowy, który odpowiada za wysklepienie stopy. Duże znaczenie dla kondycji stóp ma podłoże po którym osoba uprawiająca sport biega. Specjaliści od stóp zalecają aby biegi uprawiać na możliwie miękkim podłożu, które z kolei jest bezpieczne dla stawów. Odpowiednio dopasowane buty sportowe, również mają duże znaczenie dla kondycji stóp osób uprawiających biegi. Obuwie nie powinno ograniczać ruchów stopy. Nie wskazane jest również, żeby buty posiadały jakiekolwiek usztywnienia. Powinny natomiast dobrze amortyzować stopy w czasie ruchu. Niewłaściwie dobrane obuwie, wpływa na całą postawę ciała i może indukować powstawanie nieprawidłowości. Bardzo ważną cechą jest również odpowiednia przewiewność butów do biegania. Tylko przewiewne obuwie w połączeniu z bawełnianymi skarpetkami nie będzie prowadziło do zwiększenia potliwości stóp w trakcie uprawiania sportu.

Zmiany na stopach i paznokciach - wpływ uprawiania sportu.

Uprawianie sportu może indukować powstawanie różnego rodzaju zmian w obrębie stóp. Do najczęstszych z nich można zaliczyć:
  • urazy mechaniczne - otarcia, odciski, modzele, pęcherze, a nawet pęknięcia pięt
  • odwarstwianie płytki paznokciowej od łożyska, krwiaki podpaznokciowe, pogrubienie płytek paznokci, wrastanie paznokci, wykruszanie się paznokci czy też odciski podpaznokciowe.
  • pojawienie się zmian grzybiczych oraz brodawek wirusowych
  • silne dolegliwości bólowe

Jak przygotować stopy do uprawiania sportu?

Wpływ uprawiania sportu na stopy jest bardzo duży. Z tego też względu warto wiedzieć jak właściwie przygotować stopy do aktywności fizycznej, tak aby sport uprawiać bezpiecznie. Po sprawdzone informacje najlepiej udać się do specjalistycznego gabinetu podologicznego. Podolog dobierze odpowiedni rodzaj odciążeń, które zabezpieczą stopy przed ewentualnymi urazami. Doskonałym produktem znajdującym zastosowanie podczas uprawiania sportów jest wełna podologiczna WandelWol, która bardzo dobrze zabezpiecza paznokcie oraz stopy przed ewentualnym pojawieniem się odcisków czy modzeli. Duże znacznie dla właściwego stanu stóp ma dobrze dobrane obuwie, zapewniające stopie odpowiednią stabilizację czy amortyzację. Aby zachować buty w prawidłowym stanie warto stosować specjalistyczne produkty, które oferuje sklep podologiczny Podoexpert. W tym wypadku należy wspomnieć o dezodorancie do obuwia marki Batavan, którego zadaniem jest zadbać o ładny zapach obuwia. Preparat posiada dodatkowo działanie przeciwbakteryjne. Doskonale sprawdzają się również filtry do obuwia Batavan, które w swoim składzie posiadają naturalne składniki pochłaniające wilgoć oraz skutecznie zabezpieczające przed powstawaniem nieprzyjemnych zapachów. Prawidłowa higiena stóp to podstawa w przypadku osób uprawiających sport. Po intensywnym wysiłku wskazane jest wykonanie kąpieli stóp w soli z Morza Martwego. Zabieg ten ma za zadanie odkazić stopy, odprężyć oraz zregenerować skórę. Zawsze należy pamiętać, o dokładnym wycieraniu stóp, ze szczególnym uwzględnieniem przestrzeni międzypalcowych. Właściwa higiena stóp zmniejsza ryzyko namnożenia się różnego rodzaju grzybów na stopach. Warto również pomyśleć o stosowaniu preparatów wspomagających do stóp jak na przykład Mykobooster spray Podopharm.

Nadmierna potliwość stóp, a uprawianie sportu?

W trakcie uprawiania sportów duże znaczenie dla stóp ma ograniczenie nadmiernej potliwości. W tym celu doskonale sprawdza się antyperspirant do stóp hiszpańskiej firmy Lensa, który w skuteczny sposób ogranicza pracę gruczołów potowych. Produkt dostępny jest w hurtowni podologicznej Podoexpert. Po intensywnym wysiłku podolodzy zalecają stosować produkty o właściwościach regenerujących i odbudowujących skórę stóp. W tym wypadku doskonale sprawdzają się produkty marki Podopharm - Podoflex Krem do stóp z lipidami oraz Podoflex Krem do stóp z jonami srebra. Dobrym produktem o właściwościach regenerujących jest Krem do stóp z 10% mocznikiem i kwasem hialuronowym firmy Lensa. Uprawiając sport warto również pamiętać o regularnych wizytach w gabinecie podologicznym. W trakcie takiej wizyty podolog jest w stanie usunąć nadmiar zrogowaciałego naskórka oraz przywrócić stopom zdrowy wygląd. Dodatkowo specjalista na postawie poczynionych obserwacji może zalecić stosowanie preparatów mających na celu skuteczną regenerację płytki paznokciowej.
''
Podoexpert

Bestsellery