Przejdź do treści
Ulubione 0
Koszyk 0
Home

Co to jest autoklaw medyczny i kosmetyczny, jak działa i jaki wybrać?

Autoklaw medyczny co to? Autoklaw kosmetyczny co to takiego?

Wiele osób niemających styczności z autoklawem zadaje sobie bardzo proste pytanie:  autoklaw kosmetyczny co to jest? Autoklaw medyczny jest urządzeniem, który znajduje zastosowanie do wyjaławiania narzędzi, używanych w gabinetach lekarskich, kosmetycznych czy podologicznych. Pod wieloma nazwami: autoklaw medyczny, autoklaw kosmetyczny czy autoklaw stomatologiczny kryje się jedno urządzenie, czyli tak zwany sterylizator parowy. Powinien on stanowić podstawowe wyposażenie każdego gabinetu, który w swojej pracy narusza lub przerywa ciągłość naskórka. Urządzenie to pozwala na spełnienie wszelkich wymogów nakładanych przez SANEPID zarówno placówkom medycznym jak i tym, świadczącym usługi paramedyczne.

Autoklaw kosmetyczny jak działa? Autoklaw medyczny jak działa?

Sprzęt elektroniczny, jakim jest autoklaw medyczny (zwany również autoklawem kosmetycznym), wyposażonym w szczelną komorę, w której wytwarzana jest para wodna służącą do skutecznej sterylizacji. Stosowanie wysokiej temperatury  (120 - 130ºC) przy wysokim ciśnieniu (1-2 bary) prowadzi do sterylizacji parą wodną wszystkich rzeczy umieszczonych w urządzeniu. Para wodna jest jednym z najskuteczniejszych czynników sterylizacyjnych. Wysoka temperatura ma za zadanie zniszczyć białka drobnoustrojów oraz działa na formy przetrwalnikowe bakterii i wirusów. Z tego też względu proces sterylizacji narzędzi podologicznych czy kosmetycznych gwarantuje skuteczne pozbycie się wszelkiego rodzaju bakterii, czy wirusów.

Jaki autoklaw do salonu kosmetycznego? Jaki autoklaw do gabinetu podologicznego?

Należy pamiętać, że zakup autoklawu wiążę się z podjęciem bardzo trudnej decyzji. Na rynku można znaleźć wiele modeli autoklawów, które różnią między sobą klasą, pojemnością komory, jakością użytych materiałów oraz okresem gwarancji. Jednak bardzo często nie wiadomo jaki autoklaw do gabinetu kosmetycznego będzie najlepszy? Decydując się na zakup sprzętu bardzo ważne, by na początku zwrócić uwagę czy wybrany autoklaw posiada certyfikat europejski (CE). Warto również zapytać sprzedawcę, czy został on wyprodukowany zgodnie z normą EN 13060. Autoklawy na podstawie obowiązujących norm można podzielić na trzy klasy:
 • klasa B - polecana do gabinetów podologicznych jak i kosmetycznych. Stanowi najbardziej zaawansowaną grupę sterylizatorów parowych, które zdolne są wytwarzać tak zwaną próżnię wstępną. Dzięki temu możliwe jest usunięcie powietrza i wstrzyknięcie do środka pary wodnej. Dodatkowo autoklaw klasy B powinien mieć możliwość archiwizacji procesów sterylizacyjnych. Z tego względu musi być wyposażony w drukarkę termiczną bądź port USB. Autoklawy należące do tej klasy nazywane są potocznie autoklawami medycznymi i często spotyka się w placówkach służby zdrowia.
 • klasa S - cechą odróżniającą klasę B autoklawów od klasy S jest brak możliwości sterylizacji w takim urządzeniu narzędzi o budowie kapilarnej. Autoklaw klasy S wytwarza jednostopniową próżnię. To sprawia, że proces sterylizacji jest mniej skuteczny a co za tym idzie nie zawsze można go stosować.
 • klasa N - autoklawy należące do tej klasy nie spełniają normy europejskiej EN 13060 z powodu braku pompy próżniowej. Dlatego sprzęt należący do tej klasy w obecnych czasach stosuje się jedynie do sterylizacji narzędzi litych.

Mały autoklaw kosmetyczny co to jest?

Mały autoklaw kosmetyczny to urządzenie niewielkich rozmiarów, które oferowane jest przez niektóre firmy obecne na rynku. Przed zakupem w sklepie podologicznym, produktu jakim jest mały autoklaw kosmetyczny należy dogłębnie sprawdzić jego parametry techniczne oraz przynależność do odpowiedniej klasy. Istotne jest, aby ciśnienie wytwarzane przez urządzenie było na odpowiednim poziomie. Udowodniono, że wysokie ciśnienie gwarantuje skuteczny proces niszczenia drobnoustrojów. Kolejnym bardzo ważnym parametrem jest czas jego pracy. Szybka sterylizacja to w przypadku małego autoklawu bardzo istotna sprawa, gdyż może wpływać na pracę całego gabinetu. Dodatkowo warto sprawdzić, czy urządzenie posiada drukarkę lub wejście USB, aby skutecznie archiwizować proces sterylizacji.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem autoklawu medycznego do sterylizacji narzędzi?

Przed dokonaniem zakupu autoklawu medycznego (autoklawu do gabinetu kosmetycznego) warto zwrócić uwagę na:
 • wymiary sprzętu: szerokość, wysokość głębokość
 • głębokość i średnicę komory sterylizacyjnej
 • obecność drukarki i / lub portu USB bądź gniazda na kartę SD
 • spełnienie przez sprzęt wymogów prawnych (posiadanie odpowiednich certyfikatów, akceptacja przez SANEPID)
 • warunki pracy autoklawu: max temperaturę pracy, max ciśnienie pracy oraz robocze
 • pojemność zbiornika na czystą wodę oraz ilość procesów sterylizacyjnych, które można wykonać przed ponownym jego napełnieniem
 • posiadanie pojemnika na wodę brudną
 • zaproponowane przez producenta programy sterylizacyjne
 • opcję ręcznego ustawienia taki parametrów jak na przykład suszenie
 • poziom hałasu emitowany przez urządzenie
 • pobór mocy oraz energooszczędność
 • łatwość obsługi urządzenia
Nie wszystkie autoklawy medyczne i kosmetyczne sprawdzą w salonie kosmetycznym czy gabinecie podologicznym. Z tego też względu przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie autoklawu do sterylizacji narzędzi, warto rozważyć różne dostępne modele i zestawić ich wydajność, sposób pracy oraz właściwości z potrzebami danego salonu kosmetycznego czy gabinetu podologicznego.
''
Podoexpert

Bestsellery