Przejdź do treści
Ulubione 0
Koszyk 0
Home

Jak dbać o zdrowie Twoich stóp?

Stopy to jedna z najbardziej zaniedbywanych części ciała, a przecież to dzięki nim ludzie są w stanie przemierzać świat. Dowiedz się, jak pielęgnować stopy, na co zwracać uwagę oraz w jakich sytuacjach niezbędna będzie pomoc specjalisty podologa. Zapraszamy do lektury!

Codzienna pielęgnacja stóp

Profilaktyka to podstawa każdej pielęgnacji — dzięki temu możesz regularnie kontrolować stan stóp i szybko wyłapać niepokojące zmiany czy urazy. Aby prawidłowo zadbać o stopy, należy codziennie je kontrolować np. podczas wieczornej kąpieli. Zwróć uwagę na stan i kolor skóry oraz paznokci. Przyglądnij się, czy w obrębie stóp nie ma skaleczeń, obrzęków czy zaczerwienień. Warto również regularnie moczyć stopy — nie tylko podczas kąpieli czy prysznica, ale również przygotowując domowe spa w postaci zdrowotnych kąpieli dla stóp. Nie pozostawiaj jednak skóry stóp mokrej czy wilgotnej, jest to bowiem idealne środowisko do rozwoju grzybicy i infekcji. Od razu po umyciu stóp należy osuszyć powierzchnię skóry i paznokci ręcznikiem. Piękne i zdrowe stopy potrzebują również nawilżenia — doskonale sprawdzą się kremy do suchych stóp, dzięki którym skóra na stopach będzie odżywiona, a zapach stóp pozostanie świeży na dłużej. Ponadto z pomocą odpowiednich kosmetyków, specjalnych sprayów czy olejków możesz zmniejszyć potliwość stóp, a także ochronić je przed rogowaceniem pięt czy tworzeniem się modzeli.

Zdrowie Twoich stóp — na co zwracać uwagę?

Samo oczyszczanie, kontrola i nawilżanie stóp to nie wszystko. Istotną kwestią jest również dobór odpowiedniego obuwia oraz skarpetek. Jeśli chcesz kompleksowo zadbać o zdrowie swoich stóp, należy nosić czyste skarpety z naturalnych materiałów, które zapewniają dobrą wymianę powietrza oraz pochłaniają wilgoć. Pamiętaj, aby rozmiar skarpet był dobrze dopasowany do wielkości stopy — zbyt ciasne będą ograniczać krążenie krwi, natomiast za duże będą powodować tarcie wewnątrz buta. Jeśli chodzi o obuwie, najlepiej unikać chodzenia przez długi czas w butach na obcasie. Należy postawić na buty z dobrze wyprofilowaną podeszwą, a w razie potrzeby zastosować wkładkę. Źle dobrane obuwie jest jedną z najczęstszych przyczyn urazów stóp, dlatego tak ważne jest wybieranie komfortowych i wspierających butów.

Dlaczego warto zadbać o zdrowie stóp?

Wrastające paznokcie u stóp, pękające pięty, brzydki zapach, kurzajki czy stopa cukrzycowa to tylko niektóre dolegliwości, które mogą wynikać z zaniedbania higieny stóp. Jeśli chcesz uniknąć niepożądanych zmian czy uczucia ciężkości, to warto zapobiegać w każdy możliwy sposób. Jeśli już doszło do bolesnego wrastania paznokci czy bólu stóp, należy koniecznie udać się na wizytę do podologa. Specjalista podologiczny zdiagnozuje przyczynę problemu i wdroży plan terapii. Być może konieczny będzie pedicure podologiczny lub zabieg, mający na celu usunięcie martwego naskórka czy zrogowaciałej skóry. Podolog dobierze odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stóp oraz zaleci proste ćwiczenia. Pamiętaj — jeśli nie chcesz mieć  problemów ze stopami, to należy bezwzględnie przestrzegać zasad pielęgnacji oraz stosować się do wskazówek specjalisty. Sklep podologiczny PodoExpert to miejsce dla podologów i kosmetologów, w którym dostępne są najwyższej jakości kosmetyki podologiczne czy narzędzia podologiczne np. ale stopa. Zapraszamy!
''
Podoexpert

Bestsellery