Podolog to wyspecjalizowana osoba, która zajmuje się schorzeniami i chorobami stóp, a także profilaktyką i diagnostyką wszelkiego rodzaju nieprawidłowości związanych ze stopami. Może prowadzić terapię w przypadku takich problemów jak grzybica, wrastające paznokcie, a także zająć się regeneracją popękanych pięt. Dowiedz się, czym jest podologia i czy warto korzystać z usług tego typu specjalistów.
Kim jest podolog?
Zawód podologa kojarzy się z profesją medyczną, jednak podolog nie jest lekarzem i nie posiada wykształcenia medycznego. Nie oznacza to, że nie ma pojęcia na tematy związane z ludzkim ciałem. Taki specjalista musi dobrze orientować się w zakresie dermatologii, diabetologii czy ortopedii, a także konsultować się z lekarzami różnych specjalizacji.
W Polsce nie istnieją studia, certyfikaty czy kursy, które musi posiadać podolog, aby mieć uprawnienia do wykonywania zawodu. Czasami utrudnia to określenie jego kompetencji. Zaangażowany podolog pogłębia jednak wiedzę na branżowych konferencjach, warsztatach czy szkoleniach – warto zwrócić na to uwagę, decydując się na usługi danego specjalisty.
Czym się zajmuje podolog?
Ze względu na mnogość schorzeń stóp, podolog zajmuje się różnorodnymi problemami. Oto kilka najpopularniejszych, z którymi pacjenci zgłaszają się do specjalisty:
- odciski i modzele na stopie,
- grzybica stóp oraz paznokci,
- wrastające paznokcie,
- brodawki stóp (potocznie kurzajki).
Podolog zajmuje się również skracaniem paznokci, terapią pękniętych pięt, rekonstrukcją paznokci czy doborem odpowiedniej wkładki ortopedycznej. Warto wybrać się na konsultację również profilaktycznie, aby zadbać o właściwą pielęgnację stóp i paznokci.
Jak wygląda wizyta u podologa
Diagnostyka zazwyczaj rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem. Specjalista pyta o tryb życia, przebyte choroby oraz obecne dolegliwości. Później przeprowadza badanie podobaroskopem. Dzięki temu sprawdza ułożenie stopy w bezruchu oraz w chodzie. Badanie statyczne pomaga w wykryciu wad stopy, natomiast badanie dynamiczne pozwala na precyzyjne przeanalizowanie kroku – od momentu wybicia aż po postawienie całej stopy na powierzchni. Podolog może w ten sposób sprawdzić wzorzec chodu, który wpływa na inne schorzenia, np. kręgosłupa, kolan czy stawów. Następnie specjalista może przejść do kolejnych badań lub zabiegów, w zależności od indywidualnych problemów pacjenta.
Podsumowanie
Podologia to interesująca dziedzina nauki, która pozwala na zadbanie o stopy w profesjonalny sposób. Jeśli niepokoi Cię dyskomfort czy wygląd stóp oraz paznokci, to z pewnością warto sięgnąć po pomoc podologa. W swojej pracy podolog korzysta z profesjonalnych akcesoriów i sprzętów, w które musi zaopatrzyć się w odpowiednim miejscu. Sklep podologiczny jest jednym z nich. To tutaj specjalista znajduje wyposażenie do swojego gabinetu, w tym m.in. narzędzia podologiczne czy kosmetyki podologiczne. Są to wysokiej jakości, atestowane profesjonalne produkty, dlatego każdy pacjent może czuć się spokojny jeśli chodzi o bezpieczeństwo i higienę podczas wizyty.