Przejdź do treści
Ulubione 0
Koszyk 0
Home

Jak leczyć grzybicę paznokci?

Grzybica paznokci to problem, który dotyka wielu osób w różnym wieku, niezależnie od płci. Zastanawiasz się, jak leczyć grzybicę paznokci? Podpowiadamy, jak rozpoznać objawy, zapobiegać oraz radzić sobie z tym popularnym schorzeniem.

Grzybica paznokci – jak leczyć?

Grzybica jest schorzeniem, które ma charakter przewlekły i nawrotowy. Oznacza to, że po przebytej chorobie należy szczególnie uważać i dbać o płytkę paznokcia, aby uniknąć nawrotu. Jak wyleczyć grzybicę paznokci? Zazwyczaj dzieje się to z użyciem preparatów o działaniu grzybobójczym oraz wdrożenia leczenia farmakologicznego.

Objawy grzybicy paznokci

Leczenie grzybicy paznokci może być konieczne, jeśli zauważysz przynajmniej kilka z charakterystycznych objawów:
 • przebarwienia na płytce paznokcia (żółte, białe, brązowe i czarne),
 • odkształcenia lub pofałdowania paznokcia,
 • nieprzyjemny zapach,
 • zapalenie wałów paznokciowych,
 • oddzielenie płytki od łożyska,
 • łamliwość i kruchość paznokci.

Grzybica paznokci – przyczyny

Infekcja grzybicza może dotknąć każdej osoby. Najbardziej narażeni są ludzie zmagający się z innymi chorobami, takimi jak zaburzenia hormonalne, cukrzyca, choroby krążenia, łuszczyca, obniżona odporność czy palenie papierosów. Niestety, grzybicą można zarazić się bardzo łatwo. Wśród najpopularniejszych przyczyn wymienia się:
 • korzystanie z wypożyczonego obuwia, które nie zostało zdezynfekowane,
 • chodzenie boso np. na basenie, siłowni czy saunie,
 • zabiegi w salonie kosmetycznym, w którym zaniedbano higienę,
 • noszenie za wąskiego obuwia,
 • zakładanie syntetycznych skarpet, szczególnie podczas wysokich temperatur.

Jak leczyć grzybicę paznokci u nóg?

Zastanawiasz się, jak leczyć grzybicę stóp, aby pozbyć się nieprzyjemnego problemu? Leczenie wymaga przede wszystkim dyscypliny i systematyczności. Na początku należy wybrać się na wizytę do podologa, który określi charakter zmian na paznokciu i wdroży odpowiednią terapię. Specjalista zaleci stosowanie preparatu grzybobójczego w formie maści, żelu, lakieru lub sprayu, a także wykona niezbędne zabiegi. To, ile trwa leczenie grzybicy paznokci zależy od skali problemu i stopnia zaawansowania grzybicy, a także od typu zastosowanego preparatu. Zazwyczaj od kilku tygodni do kilku miesięcy. W tym czasie należy bezwzględnie stosować się do zaleceń podologa oraz pojawiać się na wyznaczonych wizytach. Tylko w ten sposób możesz mieć pewność, że paznokcie u stóp są już całkowicie zdrowa.

Podsumowanie

Wiesz już, od czego powstaje grzybica paznokci oraz jak skutecznie ją wyleczyć. Aby zmniejszyć ryzyko występowania grzybicy, należy podjąć kroki zapobiegawcze, takie jak staranna higiena stóp, noszenie odpowiednio dopasowanego obuwia, unikanie syntetycznych skarpet czy rajstop czy też systematyczne skracania paznokci. Dla specjalistów z branży podologicznej polecamy ofertę, jaką proponuje sklep podologiczny Podoexpert. Obejmuje ona niezbędne narzędzia podologiczne, akcesoria podologiczne, kosmetyki podologiczne, a także artykuły do dezynfekcji. Zapraszamy!  
''
Podoexpert

Bestsellery