Podoexpert

Krem do stóp? Który najlepszy?

Najlepszy krem do stóp – jak wybrać?

Wybór właściwego kremu do stóp, który zapewni odpowiednią pielęgnację jest niezwykle trudny. Z tego względu przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie warto zdobyć podstawową wiedzę o pielęgnacji stóp oraz skonsultować się ze specjalistą od stóp, który z pewnością dobierze odpowiedni preparat.

Wiele osób zadaje sobie pytanie: od czego zacząć przy wyborze kremu do stóp?

Podstawę stanowi określenie rodzaju skóry stóp oraz jej potrzeb. Warto zastanowić się czy skóra na stopach jest sucha czy może potliwa czy też nie sprawia w ogóle żadnych problemów. Należy również zwrócić uwagę na obecność pęknięć czy występowanie zgrubień w obrębie stóp. Na tej podstawie można wstępnie określić czy skóra potrzebuje intensywnego nawilżania czy konieczna jest na przykład walka z nadpotliwością. Jeśli jednak wstępna analiza nie daje prostej odpowiedzi warto odwiedzić specjalistę podologa.

W przypadku osób, zmagających się z chorobami takimi jak na przykład cukrzyca, podolog może zalecić konsultację z lekarzem specjalistą zajmującym się daną jednostką chorobową. Należy pamiętać, że niektóre składniki kremów do stóp mogą wchodzić w reakcje ze stosowanymi lekami, co w konsekwencji może mieć wpływ na skuteczność ich działania. Istotne jest również by pamiętać, że osoby cierpiące z powodu chorób przewlekłych mogą inaczej reagować na składniki aktywne zawarte w kosmetykach.

Kremy do suchych stóp? Kiedy stosować?

Skuteczne nawilżanie to jeden ze sposobów efektywnego rozwiązania problemu suchych stóp. Bardzo ważne jest aby używać preparatów renomowanych producentów, o sprawdzonych składach zawierających substancje o potwierdzonym działaniu.

Z tego względu należy szukać preparatów, które w swoim składzie mają na przykład kwas hialuronowy o wysokiej masie cząsteczkowej. Odpowiada on za właściwe nawilżenie i wygładzenie skóry stóp.

Krem do stóp suchych powinien, również zawierać mocznik, który odpowiada za utrzymanie nawilżenia skóry na odpowiednim poziomie oraz jednocześnie redukuje ucieczkę wody z jej wnętrza. Decydując się na zakup preparatu zawierającego mocznik należy pamiętać, że jego działanie jest uzależnione od stężenia w kosmetyku. Mocznik w stężeniu miedzy 2% a 10% działa nawilżająco na skórę natomiast w stężenie 25-30% silnie złuszcza.

Wartościowym składnikiem jest również masło Shea, które to ma za zadanie wiązać wodę oraz chronić skórę stóp przed wysuszeniem.

Dobry krem o działaniu nawilżającym powinien mieć w swoim składzie lanolinę (wosk owczy). Lanolina odpowiada za odbudowę płaszcza lipidowego skóry, odżywia ją oraz ma działanie łagodzące. Doskonałe efekty daje stosowanie Terapeutycznego kremu z wyciągiem z rokitnika i lanoliną, którego producentem jest holenderska firma WandelWol.

Produkty do stóp z nadoptliwością? Który wybrać?

Nadpotliwość stóp stanowi duży problem gdyż obniża standard życia pacjentów. Często związana jest ona z nieprzyjemnym zapachem co jest źle odbierane przez otoczenie. Nadmierna potliwość stóp, może prowadzić do rozwoju grzybicy stóp. Z tego względu należy zwrócić uwagę, czy preparat polecany na nadpotliwość stóp ma w sobie składniki, które zmniejszają namnażanie się bakterii oraz mają działanie przeciwgrzybicze. Udowodniono, że takie właściwości posiadają preparaty mające w składzie sole glinu jak na przykład Belensa spray na nadpotliwość stóp czy Belensa dezodorant do stóp w kremie o pojemności 60ml. Decydując się na zakup produktu do stóp potliwych warto mieć na uwadze jego konsystencję. Powszechnie wiadomo, że preparaty w sprayu szybciej się wchłaniają a co za tym idzie czas poświęcony na użycie jest krótszy niż w przypadku tradycyjnych kremów do stóp.

Problem pękających pięt. Jaki krem stosować?

Pękające pięty to problem do, którego podejście terapeutyczne jest trochę inne. W tym wypadku należy stosować preparaty o silnym działaniu miejscowym. W zależności od zaawansowania procesu możliwe jest również stosowanie kremów do wmasowywania w całą powierzchnię stóp. Krem do stosowania na pękające pięty powinien zawierać masło Shea, panenol czy prowitaminę B5. Dobrze jeśli posiada również kolagen i elastynę. Uważa się, że skuteczność terapii pękających pięt poprawia suplementacja witaminy A oraz witaminy C.

Należy pamiętać, że wszystkie powyższe rady mogą wziąć pod uwagę osoby zdrowe. Innych zaleceń powinny przestrzegać osoby chore, cierpiące z powodu chorób przewlekłych.

Kremy do stóp osób przewlekle chorych?

Osoby mające problemy zdrowotne, cierpiące z powodu chorób przewlekłych powinny przed zastosowaniem specyfiku poprosić o konsultację lekarza bądź też sprawdzić jakie produkty do stóp polecają instytucje pomagające w walce z daną chorobą. Wtedy to jest szansa, że stosowane produkty nie będą wchodziły w reakcje krzyżowe a co za tym idzie nie będą nasilać lub zmniejszać działania przyjmowanych leków.

Kto nie może stosować kremów do stóp?

Lekarz, prowadząc terpię konkretnej jednostki chorobowej może zabronić pacjentowi stosowania kremów do stóp. Niektórych kremów do stóp nie powinny stosować osoby cierpiące z powodu alergii.

W zasadzie każdy ze składników kremu do stóp może spowodować wystąpienie alergii. Z tego też powodu przed zastosowaniem konkretnego produktu do pielęgnacji stóp powinno wykonać się próby skórne. W piśmiennictwie można znaleźć informację, że na przykład lanolina może powodować wystąpienie odczynów alergicznych.

Jak skutecznie pielęgnować stopy?

Podstawą skutecznej pielęgnacji stóp z zastosowaniem kremów jest ich systematyczne używanie zgodne z sugestiami producenta. Codzienna pielęgnacja skóry stóp, stosowanie odpowiednich kremów (nawet kilka razy dziennie) sprawi, że stopy powrócą do pełnej funkcjonalności oraz estetycznego wyglądu. Należy pamiętać, że nie zawsze stosowanie kremów do stóp przynosi pożądane efekty. Wtedy to należy udać się na konsultację do specjalisty podologa, który to na podstawie zebranego wywiadu może zalecić zmianę stosowanych produktów.