Podoexpert

Pedicure frezarkowy – czym jest?

Pedicure frezarkowy, czyli podstawowy zabieg podologiczny

Prowadząc obserwację rynku podologicznego można stwierdzić, że coraz więcej gabinetów zajmuje się wykonywaniem specjalistycznych zabiegów na stopy.

Różne gabinety stosują zróżnicowane nazewnictwo zabiegu poprawiającego kondycję i wygląd stóp:

  • pedicure podologiczny
  • pedicure leczniczy
  • pedicure specjalistyczny
  • pedicure frezarkowy

Podstawowy zabieg podologiczny ma na celu dokładne opracowanie paznokci oraz skóry na stopach. Stanowi swego rodzaju profilaktykę dla stóp.

W trakcie przeprowadzania zabiegu pedicure frezarkowego nie są wykonywane takie czynności jak:

  • usuwanie odcisków
  • terapia pękających pięt
  • rozwiązywanie problemu wrastających paznokci.

Najważniejszym narzędziem, które jest wykorzystywane w trakcie wykonywania pedicure podologcznego jest profesjonalna frezarka podologiczna. Urządzenie z pochłaniaczem pyłu poprawia komfort pracy podologa oraz skraca czas wykonywanego zabiegu.

Jak wygląda pedicure frezarkowy?

Poniższe kilka punktów stanowi skrócony opis, jak prawidłowo wygląda pedicure podologiczny przeprowadzany przez specjalistę:

1. Wywiad, założenie karty pacjenta podologicznego

Zebranie wywiadu podologicznego przez specjalistę stanowi bardzo ważny punkt zabiegu. Jest niezbędne do stworzenia właściwego planu terapii.

2. Dezynfekcja stóp

W trakcie wykonywania pedicure podologicznego nie ma konieczności moczenia stóp gdyż może to prowadzić do maceracji naskórka. Konsekwencją tego będzie utrudnienie pracy z użyciem frezarki podologicznej. Do skutecznej dezynfekcji stóp w gabinetach podologicznych często używany jest preparat DEZFIX firmy BATAVAN.

3. Praca z zachowaniem zasad chigieny i epidemiologii

Narzędzia podologiczne używane w trakcie zabiegu powinny być uprzednio zapakowane w odpowienią torebkę do sterylizacji, która zawiera w środku wskaźnik chemiczny (pasek do kontroli sterylizacji). Torebki z narzędzami do opracy najlepiej otwierać w obecności pacjenta.

4. Obcięcie paznokci przy użyciu cęgów.

Zalecane jest aby paznokcie obcinać za pomocą cęgów czołowych. Do tej czynności najczęściej kupowane w naszym sklepie są Cegi czołowe do paznokci Hairplay CP 17-14. Cęgi te są bardzo komfortowe w użyciu a praca nimi jest łatwa i skuteczna.

5. Opracowanie paznokci stosując frezy do pedicure:

6. Zmiękczenie skóry stóp (poprawia komfort pracy za pomocą dłuta czy skalpela)

W celu zmiękczenia skóry stóp najczęściej polecanym produktem jest Podoflex Spray zmiękczający naskórek do pedicure medycznego o pojemności 200 ml.

7. Opracowanie zmian za pomocą skalpela.

Jest konieczne w miejscu gdzie warstwa zrogowaciałego naskórka jest duża a praca frezarką wiązałaby się z przegrzaniem opracowywanego miejsca oraz szybszym przyrostem skóry. Największm zainteresowaniem Klientów cieszy się tutaj trzonek do skalepla w rozmiarze 4 oraz ostrza w rozmiarze 21.

8. Opracowanie oraz wygładzenie skóry frezem z kapturkiem ściernym o odpowiedniej gradacji.

Należy pamiętać iż na początku powinno pracować się z zastosowaniem frezu o grubszym nasypie (80). W kolejnym etapie pracy w celu wygładzenia skóry stóp oraz zamknięcia łuski konieczne jest aby dokonać wymiany kapturka na ten z nasypem 150. W sklepie www.podoexpert.pl najwiekszym zainteresowaniem cieszą się kapturki firmy Lukas w rozmiarze 10 o gradacji 80 oraz w rozmiarze 10 o gradacji 150.

9. Oczyszczanie paznokci, wałów paznokciowych oraz skóry stóp z resztek pyłu i skóry przy pomocy sprężonego powietrza w sprayu.

10. Wmasowanie preparatu pielegnującego w wały i paznokcie.

Tutaj doskonale sprawdza się produkt firmy Podopharm: PODOFLEX Intesywnie wzmacniające serum do paznokci 10 ml.

11. Wmasowanie preparatu pielęgnującego w stopy.

W tym wypadku doskonale sprawdza się PODOFLEX Krem do stóp z lipidami 500 ml firmy Podopharm jak, również Krem do stóp z woskiem pszczelim 150 ml firmy BATAVAN.

12. Dobór preparatów pielęgnacyjnych jako kontynuacja terapii w warunkach domowych.

Ważne jest aby każdy klient po zabiegu pedicure podologicznym został należycie poinformowany przez specjalistę podologa co należy zrobić aby efekt zabiegu utrzymał się na stopach możliwie długo. Wtedy też chętnie zakupi polecany preparat do domowej pielęgnacji. Takie postępowanie ma na celu kompleksową opiekę nad stopami pacjenta nawet po opuszczeniu przez niego gabinetu podologicznego.