Przejdź do treści
Ulubione 0
Koszyk 0
Home

Podologia mobilna

Podologia mobilna?

Częstość powstawania działalności podologicznej w formie mobilnej jest zbliżona do częstości powstawania nowych gabinetów świadczących usługi podologiczne stacjonarnie. W dużej jednak mierze podolodzy świadczą usługi zarówno stacjonarnie, jak i w domach klientów. W dzisiejszych czasach mobilna podologia to przyszłość ze względu na duże zainteresowanie klientów będących w starszym wieku oraz mających różne schorzenia utrudniające im przemieszczanie się. Czasem nawet podologia mobilna to jedyna możliwość świadczenia usług pacjentom leżącym.

Działalność podologiczna mobilna. Specyfika pracy.

Mobilny podolog świadczy usługi u pacjenta w domu. Z tego też powodu często zmuszony jest dotrzeć ze wszystkimi niezbędnymi narzędziami podologicznymi do miejsca zamieszkania klienta. Niestety wiąże się to z pewnymi niedogodnościami. Zdarza się, że specjalista podolog jest zmuszony siedzieć na podłodze, a usługa podologiczna wykonywana jest na stopach opartych o zwykły taboret. Zazwyczaj w takich warunkach oświetlenie stanowi lampa sufitowa, co również nie ułatwia pracy. W praktyce mobilnego podologa bardzo często zdarzają się wizyty u osób leżących. Wtedy to specjalista podolog musi dostosować się do zastanej sytuacji i pracować w bardzo utrudnionych warunkach.

Mobilna działalność podologiczna - działania rynku?

Usługi podologiczne świadczone przez mobilnych specjalistów z roku na rok zyskują na popularności. Stąd też producenci sprzętu podologicznego oraz firmy wytwarzające narzędzia podologiczne starają się jak najbardziej dostosować je do potrzeb klientów, a oferta sklepów podologicznych w tym zakresie ciągle się poszerza.

Co powinien mieć ze sobą mobilny podolog?

Specjalista podolog prowadzący działalność w formie mobilnej jest zmuszony do zapewnienia sobie możliwie dogodnych warunków pracy u pacjenta. Z tego też powodu, przed każdą wizytą u klienta powinien dokładnie przemyśleć co jest mu niezbędne do prawidłowego wykonania zabiegu podologicznego. Mobilny podolog powinien mieć przy sobie:
  • jednorazowe podkłady (najlepiej podfoliowane) w celu prawidłowego zabezpieczenia miejsca pracy
  • rękawiczki ochronne
  • maseczkę ochronną zabezpieczającą drogi oddechowe specjalisty
  • preparat do dezynfekcji skóry oraz powierzchni
  • jednorazowe artykuły zabiegowe (np. dłuto, skalpel oraz odpowiednią rękojeść),
  • frezarkę - najlepiej profesjonalną frezarkę podologiczną
  • lampę lupę
  • komplet sterylnie zapakowanych narzędzi i frezów
  • odpowiednie kosmetyki podologiczne.
Z racji dużej liczby sprzętów i produktów, mobilny podolog zmuszony jest zadbać o odpowiedni transport, czyli w zasadzie powinien posiadać własne auto. Skuteczną pomoc dla podologa mobilnego stanowi dwukołowy wózek zwany transporterem, w którym można bezpiecznie umieścić frezarkę oraz wszystkie niezbędne narzędzia podologiczne. W krajach zachodnich, gdzie podologia mobilna jest bardziej rozwinięta, można spotkać odpowiednio przystosowane to tego celu auta. Wnętrze to mały kompletnie wyposażony mobilny gabinet z własnym źródłem prądu i wody. W sklepach podologicznych można zakupić mobilną lampę lupę. Dobre oświetlenie to podstawa pracy osób prowadzących mobilną działalność podologiczną. Lampa powinna mieć stosunkowo niewielkie rozmiary i emitować światło o naturalnej barwie. W mobilnych lampach lupach udogodnienie stanowi długie okablowanie oraz klips, dzięki któremu można ją przytwierdzić w odpowiedni sposób do powierzchni. Podnóżek mobilny to kolejna rzecz niezbędna,  w pracy osób świadczących mobilne usługi podologiczne. Tego typu produkty charakteryzują się bardzo niską wagą oraz możliwością regulacji wysokości. Uzupełnienie stanowi przenośne krzesełko o niskiej masie wyposażone w funkcję składania. Ostatnim elementem wyposażenia podologów prowadzących działalność mobilną powinno być pudełko na przybory użyte podczas zabiegu. Wszystkie narzędzia oraz artykuły jednorazowe muszą być odpowiednio zabezpieczone, zgodnie z wymogami sanitarno epidemiologicznymi a następnie poddane utylizacji.

Z wymienionym wyżej wyposażeniem działalność podologiczna w formie mobilnej nie powinna stanowić żadnego problemu.

''
Podoexpert

Bestsellery