Poradnik krok po kroku – sterylizacja w autoklawie
Sterylizacja w autoklawie krok po kroku - klasy autoklawów.
Autoklawy do sterylizacji narzędzi należące do klasy N to te, które nie posiadają pompy próżniowej. Przy ich pomocy wyjaławiać można wyłącznie narzędzia o litej strukturze, bez wgłębień. Urządzenie należące do tej klasy nie może być stosowane do procesu sterylizacji narzędzi w pakietach ze względu na niedoskonały system suszenia. Następną klasę autoklawów stanowią urządzenia w których możliwa jest sterylizacja większości rodzajów narzędzi z wyjątkiem tych, które mają kapilarną budowę - autoklawy klasy S. Urządzenia należące do tej grupy posiadają jednostopniową pompę próżniową (o niedużej skuteczności), umożliwiającą usuwanie powietrza z komory. Ostatnią klasę B autoklawów stanowią tak zwane autoklawy medyczne, które wyposażone są w pompę frakcjonowaną. Używa się ich sterylizacji wszelkiego rodzaju narzędzi - zarówno tych opakowanych jak i nieopakowanych.Krok 1 - sterylizacja w autoklawie medycznym.
W celu wysterylizowania narzędzia podologiczne muszą być dokładnie umyte oraz zdezynfekowane. Mycie wielorazowych narzędzi wykorzystywanych przez podologów powinno odbywać się pod bieżącą wodą z zachowaniem należytej staranności. Ma ono na celu pozbycie się z narzędzi resztek organicznych i nieorganicznych, które powstają podczas zabiegów podologicznych. Umyte narzędzia podologiczne można poddać procesowi dezynfekcji z zastosowaniem myjki ultradźwiękowej z dodatkiem odpowiedniego płynu (dedykowanego do dezynfekcji narzędzi). Dezynfekcja narzędzi kosmetycznych / podologicznych powinna zakończyć się dokładnym osuszeniem sprzętu. Przygotowanie narzędzi do sterylizacji jest czasochłonne jednak bardzo istotne w przebiegu całego procesu.Krok 2 - sterylizacja w medycznym autoklawie parowym.
Wyczyszczone, zdezynfekowane i osuszone narzędzia, należy umieścić dedykowanych do tego celu torebkach do sterylizacji bądź rękawach do sterylizacji. Wszystkie torebki oferowane przez sklep podologiczny Podoexpert to produkt najwyższej klasy. Posiadają wzmocnione konstrukcyjnie zamknięcie, natomiast rękawy zamyka się termicznie przy pomocy zgrzewarki do pakietów. Nie należy przepełniać pakietów. Nadmiernie wypchane torebki mogą ulec uszkodzeniu, a wtedy narzędzia wymagają powtórzenia sterylizacji. Każdy pakiet powinien zawierać dodatkowo wieloparametrowy test chemiczny, który zmienia barwę w trakcie procesu sterylizacji. Zmiana koloru to sygnał, że proces sterylizacji narzędzi kosmetycznych został wykonany. Testy kontrolne należy również rozmieścić wewnątrz autoklawu (na górnej i dolnej półce oraz po przekątnych). Dzięki sterylizacji narzędzia można używać wielokrotnie.
Krok 3 - prawidłowe umieszczenie pakietów w autoklawie.
Uprzednio przygotowane pakiety należy umieścić w autoklawie. Trzeba pamiętać, że pakiety wewnątrz urządzenia powinno układać się według zasady: papier do papieru, folia do foli gdyż tylko wtedy czynnik sterylizujący jakim jest para wodna ma swobodny dostęp do wszystkich sterylizowanych narzędzi kosmetycznych czy podologicznych. Dodatkowo zawsze powinno się zwracać uwagę na pakowność komory autoklawu. Informacja na ten temat znajduje się w instrukcji obsługi urządzenia.
Krok 4 - sterylizacja w autoklawie - właściwy proces.
Na tym etapie odbywa się właściwy proces sterylizacji narzędzi. Urządzenie pracuje według określonych parametrów i przez konkretny czas. Po zakończeniu sterylizacji narzędzia muszą zostać osuszone. Najlepiej tą funkcję rozwiniętą ma autoklaw klasy B. Po wyjęciu z urządzenia pakiety należy pozostawić do ich ostygnięcia i nabrania temperatury pokojowej.
Krok 5 - prawidłowe skompletowanie dokumentacji procesów sterylizacji.
Ostatni etap procesu sterylizacji to gromadzenie wymaganej przepisami dokumentacji, która potwierdza jej wykonanie. Uzyskane wyniki testów kontrolnych należy odpowiednio zarchiwizować, a otrzymane pakiety opisać numerem procesu sterylizacji.