Przejdź do treści
Ulubione 0
Koszyk 0
Home

Test do autoklawu? Który wybrać?

Testy do autoklawu co to takiego?

W sklepach podologicznych można znaleźć różnego rodzaju testy do autoklawu, potocznie nazywane wskaźnikami chemicznymi. Są one podzielone na odpowiednie klasy od 1 do 6 na podstawie normy PN EN ISO 11140. Test do autoklawu służą do kontrolowania procesu sterylizacji w autoklawie parowym. We wskaźniku chemicznym znajdują się odpowiednie substancje chemiczne, zmieniające barwę po osiągnięciu konkretnych parametrów sterylizacji. W zależności od producenta zmiana barwy może nastąpić z żółtej na czarną lub też z niebieskiej na czarną. Testy chemiczne do autoklawu stanowią pomoc w ocenie czy proces sterylizacji przebiegł prawidłowo. Zmiana barwy oznacza wskaźnika informuje, że zaszła odpowiednia reakcja chemiczna, a co za tym idzie produkty poddane procesowi sterylizacji nadają się do użytku w gabinecie podologicznym.

Do czego służy test do autoklawu?

Zadaniem wszystkich wskaźników chemiczny jest informowanie użytkownika autoklawu, czy proces sterylizacji narzędzi podologicznych w autoklawie parowym przebiegł bez zakłóceń. Producenci specjalizujący się w produkcji wskaźników chemiczny opracowali różne ich klasy tak aby sprostać wymaganiom wszystkich klientów. Należy pamiętać, że poszczególne klasy testów różnią się miedzy sobą i z tego względu należy dokładnie sprawdzić, który test kontroli sterylizacji jest w danej sytuacji właściwy.

Wyróżnić można dwa rodzaje testów do autoklawu:

  • wskaźniki chemiczne procesu - umieszczane na zewnątrz torebek do sterylizacji. Zmieniająca się barwa, że proces sterylizacji był wykonany prawidłowo
  • wskaźniki chemiczne o wielu zmiennych - wkładane do środka pakietu.

Podział wskaźników chemicznych na klasy ze względu na zastosowanie.

  • 1 klasa - są to wskaźniki chemiczne procesu umieszczane na torebkach do sterylizacji. Wskazują, że konkretny pakiet został poddany działaniu jednego z czynników sterylizujących. Stosując tej klasy wskaźniki nie mamy informacji o czasie ekspozycji na działający czynnik.
  • 2 klasa - stanowią ją wskaźniki do określania procedur badawczych. Testy tej klasy stosowane są bardzo często do przeprowadzania testu Bowie-Dicka. Właściwy wynik testu świadczy o prawidłowym i równomiernym rozchodzeniu się pary wodnej w komorze sterylizacyjnej autoklawu. Należy pamiętać, że wspomniany test powinno się wykonywać gdy autoklaw jest rozgrzany.
  • 3 klasa - są to wskaźniki chemiczne, które mają reagować na zmianę jednej krytycznej zmiennej np. na zbyt niską temperaturę podczas procesu sterylizacji
  • 4 klasa - to wskaźniki wielu zmiennych. Zaprojektowane w taki sposób, aby reagować na zmianę dwóch lub więcej parametrów procesu sterylizacji parą wodną. Zazwyczaj testy te wskazują na zmianę temperatury oraz ciśnienia. Testy do autoklawu klasy 4 dają zdecydowanie więcej informacji niż te niższych klas jednakże stosując je nie uzyskamy pełnej informacji o procesie sterylizacji. Z tego względu nigdy nie ma pewności, czy pakiety zostały w 100% wysterylizowane.
  • 5 klasa - to testy zintegrowane, które reagują na wszystkie krytyczne zmienne. Ten typ wskaźników eksponowany jest na jednoczesne działanie wielu czynników procesu sterylizacji i z tego względu daje pewność, że proces sterylizacji przebiegł właściwie.
  • 6 klasa - stanowią ją wskaźniki emulacyjne. Testy należące do tej klasy są wrażliwe na wszystkie zmienne procesu sterylizacji. Znajdują zastosowanie do kontroli wsadu (2 pakiety rozłożone w różnych miejscach dla autoklawów o pojemności 8L lub 12L) jak i do kontroli pakietów.
Właściwe podejście do procesu sterylizacji oraz stosowanie odpowiednio dostosowanych wskaźników kontroli sterylizacji sprawia, że praca w gabinecie podologicznym jest bezpieczna dla pacjentów.
''
Podoexpert

Bestsellery