Czym różni się wizyta u podologa od wizyty u kosmetyczki?
Podolog to specjalista, który w swojej pracy zajmuje się zawodowo pielęgnacją stóp, jak również terapią zmian chorobowych występujących w obrębie stóp czy też wykonywaniem pedicure leczniczego. Wykwalifikowany podolog powinien posiadać przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu dermatologii, ortopedii, kosmetyki.
Dlaczego podczas wizyty u podologa nie umalujemy paznokci? Dlaczego podolodzy nie wykonują zabiegów SPA na stopy?
Specjalista podolog w swojej pracy zajmuje się terapią kończyn dolnych. Wykonuje pedicure podologiczny, a kosmetyczka może w swoim gabinecie zaproponować wykonanie pedicure kosmetycznego (pedicure frezarkowy).
Osoby wykonujące zabiegi podologiczne w swojej praktyce spotykają się z problemami:
- brodawek wirusowych na stopach
- wrastających i wkręcających paznokci
- pękających pięt
- grzybicy paznokci
- nadpotliwości
Czy w gabinecie kosmetycznym wykonamy usługę podologiczną?
Podstawowy zabieg podologiczny coraz częściej wykonywany jest w gabinetach kosmetycznych. Doskonale jeśli pedicure podologiczny wykonuje podolog a kosmetyczka skupia się na wykonywaniu zabiegów SPA na stopy. Bardzo często kosmetyczki ograniczają się do wymoczenia stóp, usunięcia zrogowaciałego naskórka za pomocą tarki i frezarki oraz wykonaniu zwykłego pedicure kosmetyczny a podologiczny pozostawiają specjalistom. Wiadomo jednak, że zwykły pedicure kosmetyczny nie pomoże w pozbyciu się ze stóp zakażenia wywołanego przez bakterie, wirusy czy grzyby.
Czy warto wykonywać zabieg na stopy u kosmetyczki?
Pedicure w gabinecie kosmetycznym zazwyczaj zaczyna się od wymoczenia stóp w wodzie z dodatkiem soli lub płynu o działaniu dezynfekującym ale też nadającym ładny zapach stopą. Kąpiel ma na celu oczyszczenie stóp i sprawienie, że klient poczuje się bardziej komfortowo. Podolog w swoim gabinecie wykonując podstawowy zabieg podologiczny nie wykorzystuje wody gdyż moczenie stóp prowadzi do maceracji naskórka czego konsekwencją może być fałszywy obraz zmian występujących na stopach.
Podstawowy błąd w pielęgnacji stóp.
Wiele gabinetów kosmetycznych mających w swojej ofercie pedicure kosmetyczny w celu usunięcia odcisku, hiperkeratozy czy modzela stosuje frezarkę, która podczas pracy powoduje nagrzewanie naskórka. Z tego też względu wspomniane zmiany na stopach usuwane są tylko na chwilę. Jedną ze podstawowych metod na skuteczne pozbycie się zmian na stopach jest praca na zimno z zastosowaniem narzędzi podologicznych: skalpela bądź dłuta, które dostępne są w sklepach podologicznych. Jednak aby sprawnie i bezpiecznie posługiwać się tego typu narzędziami należy przejść specjalne szkolenia podologiczne, które są prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów.
Czym zajmuje się podolog? Jakie zabiegi wykonuje podolog?
Podolog w swojej praktyce zajmuje się:
- usuwaniem hiperkeratoz, odcisków i modzeli
- terapią brodawek wirusowych oraz paznokci grzybiczych
- niwelowaniem nadpotliwości
- terapią pękających pięt
- rekonstrukcją płytki paznokciowej
- terapia wrastających i wkręcających paznokci
- problemem występowania onycholizy oraz urazów płytki paznokciowej
Komu zalecić wykonanie pedicure leczniczego?
Skóra stóp wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Specjalista podolog w czasie wizyty, doskonale doradzi pacjentowi jak właściwie pielęgnować stopy oraz jakich profesjonalnych kosmetyków podologicznych używać aby przedłużyć efekt podstawowego zabiegu podologicznego.
Korzystanie z usług oferowanych przez profesjonalne gabinety podologiczne zalecane jest wszystkim, którzy wymagają specjalistycznej pielęgnacji stóp. Do takiej grupy można zaliczyć osoby cierpiące z powodu:
- cukrzycy
- łuszczycy
- grzybicy paznokci
- nadmiernej suchości skóry stóp
- wkręcających czy wrastających paznokcie
Co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą u podologa?
Należy pamiętać, że wizyta w gabinecie podologicznym to nic strasznego. Podolog jest specjalistą w swojej dziedzinie i chętnie odpowiada na wszelkie pytania związane z dolegliwościami, które mogą dotyczyć stóp. Niewłaściwy wygląd stóp stanowi duży problem z którym można się wybrać do kosmetyczki oraz do podologa. Pacjent przed odwiedzeniem gabinetu podologicznego nie powinien na siłę poprawiać wyglądu stóp gdyż może to w znaczący sposób utrudnić właściwą diagnozę. Zmiany w obrębie stóp oraz paznokci to codzienny widok dla specjalisty podologa, więc nie ma się czego wstydzić.
Jak przygotować się do wizyty w gabinecie podologicznym?
Wielu pacjentów zadaje sobie pytanie: co należy zrobić przed wykonaniem pedicure leczniczego?
Przed przyjściem do gabinetu podologicznego pacjent, powinien dokładnie umyć nogi. Jeśli jest to możliwe w dniu wizyty nie powinien nakładać na stopy żadnych kremów czy maści, a na wizytę udać się w butach, które wykorzystywane są w codziennym życiu. Specjalista podolog podczas wizyty zawsze zwraca baczną uwagę na używane obuwie, gdyż może być ono źródłem kłopotów ze stopami. Warto również pamiętać o stosowanych lekach. Bardzo często leki przyjmowane systematycznie, mają duży wpływ na kondycję stóp. Istotne jest aby podczas wizyty u podologa nie zatajać żadnych informacji o chorobach przewlekłych jak na przykład łuszczyca, cukrzyca czy też choroby tarczycy.
Etapy wizyty w gabinecie podologicznym?
- wywiad podologiczny
- diagnoza
- obcięcie, oczyszczenie i wyrównanie płytek paznokciowych
- opracowanie problemu (odcisków, modzeli czy hiperkeratoz)
- kontrola przestrzeni międzypalcowych
- zalecenia do codziennej pielęgnacji stóp i paznokci w domu
Kosmetyczka a podolog różnica?
W gabinecie kosmetycznym można wykonać profesjonalny zabieg na stopy mający na celu poprawę ich podstawowego wyglądu. Jeśli jednak pojawia się problem konieczna jest wizyta u podologa.
W gabinetach podologicznych najczęściej wykonywane są zabiegi:
- usuwanie hiperkeratoz, odcisków, modzeli, brodawek wirusowych
- profesjonalne obcinanie płytek paznokciowych
- usuwanie zrogowaciałego naskórka
- rekonstrukcja płytek paznokciowych
- terapia wrastających i wkręcających paznokci
Wizyta u podologa a u kosmetyczki?
Do gabinetów kosmetycznych często trafiają osoby, których paznokcie nie są w najlepszej kondycji. Zabieg kosmetyczny na stopy jest zabiegiem estetycznym, mającym na celu jedynie pielęgnację. Kosmetyczka zwykle zamalowuje problem, a nie rozwiązuje go.
W razie problemu w pierwszej kolejności zalecana jest wizyta u specjalisty podologa, który postara się rozwiązać istniejący problem, a dopiero później wizyta u kosmetyczki.