Podoexpert

Dezynfekcja narzędzi w gabinecie podologicznym?

Prawidłowa dezynfekcja i sterylizacja stanowi podstawę funkcjonowania wszystkich gabinetów podologicznych. Dezynfekcja sprzętu jest ważna zarówno dla podologa jak i dla samego pacjenta. Tylko prawidłowo zdezynfekowany sprzęt poddany później procesowi sterylizacji można nazwać bezpiecznym.

Jaka jest różnica między dezynfekcją a sterylizacją?

Dezynfekcja jest procesem, który ma na celu maksymalną redukcję liczby drobnoustrojów na danym narzędziu. W trakcie dezynfekcji skutecznie niszczone są formy wegetatywne mikroorganizmów. Należy jednak pamiętać, że w czasie tego procesu nie zawsze skutecznie usuwane są formy przetrwalnikowe.

Sterylizacja jest procesem w trakcie, którego wszelkie formy drobnoustrojów są likwidowane (nawet przetrwalniki). Z tego względu aby mieć całkowitą pewność, że używane narzędzia podologiczne nie stanowią zagrożeni,a należy zawsze poddać je najpierw procesowi dezynfekcji a w następnej kolejności sterylizacji.

Jak właściwie dezynfekować sprzęt?

Proces dezynfekcji sprzętu podologicznego należy rozpocząć od właściwego zabezpieczenia własnej osoby. W tym celu, osoba pracująca z materiałem zakaźnym tuż przed rozpoczęciem procesu powinna założyć rękawice nitrylowe oraz zachować szczególną ostrożność.

Materiały jednorazowego użytku takie, jak zużyte kapturki ścierne, dłuta czy skalpele należy umieścić w specjalnie do tego celu przeznaczonym pojemniku, który następnie, tuż po napełnieniu jest odbierany przez wyspecjalizowane firmy. W celu poprawy bezpieczeństwa podczas zdejmowania dłutek lub skalpeli można skorzystać ze specjalnie dedykowanego do tego celu pojemnika.

W przypadku narzędzi wielorazowego użytku konieczne jest ich dokładne oczyszczenie i umieszczenie w myjce ultradźwiękowej do której uprzednio wlano płyn dezynfekujący. Bardzo istotne jest aby przedmioty były całkowicie zanurzone w roztworze gdyż tylko wtedy zostaną właściwie zdezynfekowane.

W myjce ultradźwiękowej odbywa się dokładne mycie narzędzi na zasadzie kawitacji. Czas trwania tego etapu jest uzależniony od zastosowanego środka dezynfekcyjnego oraz zastosowanego stężenia. Zazwyczaj jest tak, że im większe stężenie środka tym krócej należy myć narzędzia. Do tego celu doskonale sprawdza się preparat w formie koncentratu: Stabimed Fresh o pojemności 1L dostępny w naszym sklepie podologicznym.

Rozcieńczanie preparatów do dezynfekcji narzędzi.

Preparaty w formie koncentratu do dezynfekcji należy rozcieńczyć zgodnie z instrukcją podaną przez producenta.

Na przykład w celu uzyskania stężenia:

  • 0,5% należy odmierzyć 5 ml koncentratu i wlać go do 1 litra wody
  • 2% roztwór można uzyskać odmierzając 20 ml koncentratu. Dokładną ilość płynu wlać do 1L wody.

Otrzymany roztwór należy dokładnie wymieszać w celu osiągnięcia równomiernego stężenia preparatu. Zalecane jest aby roztwór dezynfekcyjny wymieniać codziennie lub w momencie pojawienia się widocznych zabrudzeń substancjami organicznymi.

Umyte narzędzia, należy wyciągnąć z myjki i dokładnie opłukać pod bieżącą wodą. W kolejnym etapie należy je w miarę dokładnie osuszyć. Zdecydowanie najlepiej używać do tego celu celulozowego ręcznika papierowego. Zaleca się aby wytarte narzędzia pozostawić na stojaku do całkowitego wyschnięcia.

Niewłaściwe obchodzenie się z narzędziami może prowadzić do pojawienia się na nich rdzy a co za tym idzie praca z zastosowaniem takiego sprzętu staje się niemożliwa.