Przejdź do treści
Ulubione 0
Koszyk 0
Home
Dlaczego autoklaw medyczny jest kluczowym urządzeniem w zapewnianiu bezpieczeństwa pacjentów?

Dlaczego autoklaw medyczny jest kluczowym urządzeniem w zapewnianiu bezpieczeństwa pacjentów?

Autoklaw medyczny to kluczowe narzędzie w zapewnieniu bezpieczeństwa pacjentów gabinecie podologicznym. Aby sumiennie uzasadnić to stwierdzenie, należy na początek zadać pytanie, co to jest autoklaw medyczny oraz do czego służy autoklaw medyczny? Autoklaw jest sprzętem wykorzystywanym w trakcie procesów sterylizacji narzędzi za pomocą pary wodnej pod wysokim ciśnieniem. Urządzenie to stanowi podstawowe wyposażenie profesjonalnego gabinetu podologicznego.

Do czego służy autoklaw medyczny w gabinecie podologicznym?

Autoklaw jest urządzeniem służącym do sterylizacji profesjonalnych narzędzi w gabinecie podologicznym. Jego podstawowym elementem jest zbiornik wyposażony w specjalne tacki, na których umieszcza się przedmioty do wysterylizowania. Ścianki zbiornika są odpowiednio skonstruowane, tak aby były w stanie wytrzymać wysoką temperaturę oraz ciśnienie pary wodnej. Drzwiczki w autoklawie to kolejny z ważnych elementów. Bardzo ważne jest, by dawały one możliwość prostego i wygodnego zaryglowania oraz stworzenia hermetycznej komory do sterylizacji. Autoklaw parowy na wyposażeniu ma również czujniki: temperatury, ciśnienia i wody. Bardzo często urządzenia do sterylizacji narzędzi posiadają również zbiornik na wodę czystą oraz brudną, która można spuścić przy pomocy odpowiednich przewodów.

Autoklaw klasa B zastosowanie w gabinecie podologicznym?

Profesjonalny autoklaw znajduje zastosowanie do:
  • Sterylizacji narzędzi podologicznych - w autoklawie specjalista od profesjonalnej pielęgnacji stóp sterylizuje wszystkie narzędzia wielokrotnego użytku: frezy podologiczne, cążki podologiczne, cęgi do wrastających paznokci, pęsety podologiczne czy też kopytka. Jak wiadomo, sterylizacja jest niezbędna, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji i zakażeń wśród pacjentów gabinetów podologicznych.
  • Eliminacji mikroorganizmów - dzięki wysokiej temperaturze oraz ciśnieniu wszystkie bakterie, grzyby, prątki i wirusy są eliminowane z powierzchni narzędzi stosowanych w codziennej praktyce podologicznej. Dzięki temu ryzyko przeniesienia choroby pomiędzy poszczególnymi pacjentami jest prawie niemożliwe.

Jaki autoklaw kupić do gabinetu podologicznego?

W sklepach podologicznych dostępne są różne modele autoklawów parowych, które należą również do różnych klas. Najsłabsze autoklawy - klasy N mogą sterylizować wyłącznie narzędzia lite oraz nieopakowane. Ten typ autoklawu nie ma pompy próżniowej przeznaczonej do usunięcia powietrza z komory oraz wytworzenia próżni. Kolejna klasa autoklawów - klasa S (wyższa klasa sprzętu) to urządzenia bardziej skomplikowane wyposażone w pompę próżniową. Najwyższa klasa urządzeń - klasa B to autoklawy medyczne, które znajdują zastosowanie w gabinetach profesjonalnej pielęgnacji stóp.

Autoklaw medyczny kl. B z drukarką?

Autoklaw z drukarką szybki i wygodny sposób na udokumentowanie warunków, w jakich przebiegała sterylizacja. Otrzymany z urządzenia wydruk należy w odpowiedni sposób zarchiwizować i dołączyć do dokumentacji procesów sterylizacji. Bardziej zaawansowany autoklaw medyczny kl. b może dodatkowo posiadać wejście USB przeznaczone do podłączenia dysku zewnętrznego czy też pendrive. Zawsze należy pamiętać, że na osobie wykonującej proces sterylizacji ciąży obowiązek archiwizacyjny przez okres nawet 10 lat.

Gabinet podologiczny, w którym znajduje się autoklaw klasy b.

Zyskuje wiarygodność i zaufanie pacjentów. W dzisiejszych czasach pacjenci profesjonalnych gabinetów podologicznych oczekują, że placówki zapewnią im bezpieczną opiekę. Posiadanie autoklawu jest dowodem na to, że dany podmiot dba o sterylność i higienę, a pracownicy są świadomi ryzyka transmisji zakażeń. Autoklaw medyczny to niezbędne urządzenie w gabinecie podologicznym. Pozwala na bezpieczną pracę narzędziami wolnymi od zanieczyszczeń. To z kolei sprawia, że zmniejsza się potencjalne ryzyko wystąpienia infekcji, przez co bezpieczeństwo pacjentów jest coraz większe.

Posiadanie autoklawu jest kluczowe dla utrzymania wysokich standardów higieny w gabinecie podologicznym.

''
Podoexpert

Bestsellery