Osoby chorujące na cukrzycę często skarżą się na problemy związane ze stopami. Jak dbać o stopę cukrzycową i paznokcie? Dowiedz się, czytając ten artykuł!
Co to jest stopa cukrzycowa?
Zespół stopy cukrzycowej to powikłanie cukrzycowe, które dotyka 10% diabetyków. W początkowym stadium objawia się nadmiernym rogowaceniem naskórka oraz suchą, łuszczącą się skórą stóp. Jest ona wrażliwa na skaleczenia, zranienia oraz pęknięcia – a co za tym idzie tworzenie się ognisk zapalnych. Następnie mogą powstawać odciski, modzele, trudno gojące się rany i owrzodzenia. Dlatego codzienna pielęgnacja i samokontrola są koniecznymi zabiegami, które pozwalają uniknąć poważnych powikłań np. amputacji stopy.
Paznokcie w stopie cukrzycowej
Paznokcie cukrzycowe to jeden z najbardziej widocznych objawów, wskazujących na stan chorobowy. Jak poznać objaw cukrzycy na paznokciach? Oto kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę:
- żółta płytka paznokcia,
- grzybica,
- poziome rowki,
- nierówna, pofałdowana powierzchnia.
Objaw cukrzycy widoczny na paznokciach to często również rogowacenie podpaznokciowe. Aby szybko wyłapać narastający problem, warto regularnie kontrolować stan paznokci, a wszelkie niepokojące objawy konsultować z lekarzem lub podologiem.
Leczenie stopy cukrzycowej
Dbanie o stopę cukrzycową może wyglądać na wiele sposobów. Domowe metody obejmują m.in.:
- mycie stóp w letniej wodzie 2 razy dziennie z użyciem hipoalergicznego mydła,
- codzienne oglądanie stóp i kontrolowanie zmian,
- dokładne osuszanie stóp po myciu z uwzględnieniem przestrzeni międzypalcowych, paznokci i strony podeszwowej,
- regularne nawilżanie i natłuszczanie skóry stóp specjalnymi kosmetykami dla diabetyków,
- umiejętne skracanie paznokci, najlepiej za pomocą pilnika.
Bardzo ważne jest również odpowiednie traktowanie modzeli, odcisków i zrogowaceń. Nie należy usuwać ich za pomocą ostrych narzędzi na własną rękę – w tym celu najlepiej odwiedzić podologa. Pielęgnacja stopy cukrzycowej obejmuje również noszenie odpowiedniego obuwia (szerokiego, z wysokim podbiciem), zakładanie bezszwowych, nieuciskających skarpet i rajstop dla diabetyków, używanie wkładek profilaktycznych do obuwia w celu uniknięcia deformacji i uszkodzeń stopy, a także gimnastyka stóp, codzienny ruch i regularne wizyty u podologa. Nie bez znaczenie jest również zdrowa dieta, kontrola cukru we krwi oraz przyjmowanie leków.
Podsumowanie
Leczenie zespołu stopy cukrzycowej wymaga wiele uwagi i cierpliwości. Wielu problemom można jednak zapobiec lub minimalizować ich przykre skutki.
Nasz sklep podologiczny oferuje profesjonalne narzędzia podologiczne dla specjalistów z branży. Znajdziesz tu akcesoria podologiczne, takie jak kosmetyki podologiczne czy artykuły do dezynfekcji – zachęcamy do skorzystania z oferty wszystkich zawodowych podologów.