Przejdź do treści
Ulubione 0
Koszyk 0
Home
Jak działają torebki do sterylizacji: zasady i procedury skutecznej dezynfekcji narzędzi

Jak działają torebki do sterylizacji: zasady i procedury skutecznej dezynfekcji narzędzi

Wszystkie narzędzia podologiczne wielokrotnego użytku wykorzystywane w profesjonalnym gabinecie podologicznym muszą być poddawane sterylizacji w odpowiednim autoklawie parowym. Wyjaławianie narzędzi podologicznych należy wykonywać w specjalnie do tego celu przeznaczonych torebkach do sterylizacji. Zastosowanie torebek sprawia, że wysterylizowane narzędzia są gotowe do natychmiastowego zastosowania przez długi czas. W trakcie trwania całego procesu istotne są, nie tylko torebki do sterylizacji, ale i warunki samego procesu.

Jak działają torebki do sterylizacji?

Opakowania do sterylizacji narzędzi zwane również torebkami odpowiadają za stworzenie sterylnej bariery pomiędzy narzędziami a środowiskiem zewnętrznym. Oznacza to, że muszą dać możliwość zadziałania czynnika sterylizującego do wnętrza oraz jednocześnie zabezpieczyć narzędzia przed ponownym ich zanieczyszczeniem. Należy mieć na uwadze, że wysterylizowane narzędzia można maksymalnie przechowywać przez około 3 miesiące. Czas ten w dużej mierze zależy od typu narzędzi oraz od warunków ich przechowywania. Torebki do sterylizacji to bardzo mocne opakowania papierowo-foliowe, które dają możliwość efektywnego przenikania czynnika sterylizującego, jakim jest gorąca para wodna pod ciśnieniem.

Jaki torebki do sterylizacji stosować?

Wielkość torebek do sterylizacji jest uzależniona od rozmiaru narzędzi, które mają być poddane wyjaławianiu w autoklawie parowym. Dobierając odpowiedni jej rozmiar, należy zwrócić szczególną uwagę, aby narzędzia nie napierały mocno na opakowanie (na żadną ze stron). Na skutek intensywnego naporu, zbyt mała torebka może się rozszczelnić, bądź przerwać. To z kolei może doprowadzić do nieefektywnej sterylizacji i konieczności powtórzenia procesu. Z tego też względu warto stosować opakowania papierowo-foliowe w różnych rozmiarach - dostosowane do odpowiednich potrzeb.

Jak stosować papierowo-foliowe opakowania do sterylizacji?

Opakowania do sterylizacji, to nic innego jak specjalny papier połączony ze specjalistyczną folią. Pakowane zwykle w opakowania zbiorcze zawierające 200szt produktu w danym rozmiarze. Na jednym końcu opakowania znajduje się zgrzew (wykonany przez producenta). Na drugim natomiast umieszczony jest pasek kleju służący do szczelnego zamknięcia opakowania. Aby prawidłowo wykonać ten proces, z zastosowaniem torebek do sterylizacji Medal, zdezynfekowane narzędzia umieszcza się wewnątrz niej. Dodatkowo w torebce należy, również umieścić specjalny wskaźnik klasy 4 (wskaźnik procesu sterylizacji), a następnie całość zakleić. Tak przygotowany zestaw nadaje się to przeprowadzenia wyjaławianiu w autoklawie parowym.

Wyjaławianie narzędzi w autoklawie parowym

W profesjonalnej pielęgnacji stóp skuteczna sterylizacja narzędzi jest podstawowym elementem dbałości o zdrowie pacjentów. Przestrzeganie zasad, według których powinno, korzystać się z torebek do sterylizacji daje niemalże gwarancję bezpiecznej pracy w gabinecie podologicznym. Należy mieć również na uwadze, że skuteczna sterylizacja narzędzi podologicznych to kluczowy element utrzymania wysokich standardów higieny w profesjonalnym gabinecie podologicznym.
''
Podoexpert

Bestsellery