Przejdź do treści
Ulubione 0
Koszyk 0
Home

Jak sterylizować narzędzia podologiczne?

Każdy gabinet podologiczny powinien posiadać autoklaw parowy przeznaczony do wyjaławiania profesjonalnych narzędzi podologicznych. Dobre narzędzia podologiczne powstają  z najwyższej jakości stali nierdzewnej co sprawia, że można poddawać je procesowi sterylizacji. Wszystkie narzędzia, akcesoria podologiczne (wielokrotnego użytku), które w trakcie ich wykorzystywania mogą mieć kontakt z przerwaną tkanką lub płynami ustrojowymi przed zastosowaniem powinny być sterylne. Tylko sterylne narzędzia podologiczne zabezpieczają zarówno pacjenta jak i samego podologa przed możliwą transmisją zakażeń.

Jakie narzędzia podologiczne powinny być sterylizowane?

Autoklaw parowy to urządzenie, które służy do sterylizacji narzędzi. Można powiedzieć, że wszystkie narzędzia podologiczne wielorazowego użytku, przed kolejnym zastosowaniem należy dokładnie umyć, zdezynfekować oraz wysterylizować.

Narzędzia poddawane sterylizacji w autoklawie parowym można podzielić na:

  • narzędzia lite zwane inaczej nieporowatymi - do tej grupy można zaliczyć wszelkie profesjonalne cęgi (np. cęgi czołowe czy też podologiczne cęgi boczne), podologiczne cążki, nożyczki itp.
  • narzędzia porowate - czyli wszelkiego rodzaju pilniki podologiczne

Prawidłowe przygotowanie narzędzi podologicznych do sterylizacji w autoklawie.

Wszystkie narzędzia przeznaczone do codziennej pracy w gabinecie podologicznym, po zastosowaniu powinny przejść cały proces czyszczenia, dezynfekcji oraz sterylizacji.

Pierwszy etap całego cyklu stanowi dokładne mycie narzędzi pod bieżącą wodą. Mycie ma na celu usunięcie drobinek potencjalnie zakaźnego materiału z ich powierzchni. Umyte narzędzia należy osuszyć, a następnie poddać dezynfekcji. Proces ten zazwyczaj prowadzi się w myjce ultradźwiękowej z dodatkiem specjalnego płynu o właściwościach bójczych. Umyte i zdezynfekowane narzędzia podologiczne po osuszeniu należy umieścić w specjalnych torebkach do sterylizacji. Każdorazowo do wnętrza torebki powinny być wkładane wskaźniki, które mają za zadanie kontrolować poprawność procesu. Narzędzia mogą być również sterylizowane w specjalnych rękawach do sterylizacji. Jednak korzystanie z tego rozwiązania niesie za sobą konieczność posiadania zgrzewarki do pakietów.

Należy pamiętać, że duże znaczenie dla prawidłowego przebiegu procesu sterylizacji ma również prawidłowe ułożenie pakietów wewnątrz autoklawu. Warto również zwrócić uwagę, że pakietów nie powinno się upychać na siłę. Dodatkowo należy pamiętać by układać je zgodnie z zasadą folia do folii lub papier do papieru.

Klasa autoklawu, a sterylizacja narzędzi podologicznych?

Klasa autoklawu wpływa na to jakie narzędzia mogą być w nim sterylizowane. Przynależność autoklawu do danej klasy wskazuje na stopień jego technicznego zaawansowania.

Wyróżnić można trzy klasy autoklawów:

  • klasa N autoklawu - czyli najniższa, służy do sterylizacji prostych narzędzi, litych oraz niepakowanych. Nie nadaje się do sterylizacji narzędzi porowatych czy też tych umieszczonych w torebkach.
  • klasa S autoklawu - przeznaczona do sterylizacji narzędzi litych jak i porowatych. Ze względu na swojej ograniczenia autoklawy tej klasy nie nadają się do sterylizacji narzędzi o budowie kapilarnej.
  • klasa B autoklawu - najwyższa. Bardzo często urządzenia zaliczane do tej klasy bywają nazywane autoklawami medycznymi. Przy pomocy autoklawów z tej klasy można sterylizować praktycznie wszystkie narzędzia wykonane z różnych materiałów. W tej klasie nie ma również znaczenia czy narzędzia są opakowane czy też nie.
''
Podoexpert

Bestsellery